Fortnite nie znajdziecie w Sklepie Play – to czysta głupota i skok na kasę

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Gry

Gry typu battle royale zawładnęły światem, co niektórych bardzo irytuje, ale inni po prostu odkryli nowy sposób rozrywki. Jednym z ostatnich, głośnych hitów tej kategorii jest Fortnite, który mierzy się z PlayerUnknown’s Battleground (PUBG) o miano najlepszego z najlepszych. Z racji, że nie jestem fanem tego gatunku, to próżno mi to oceniać. Jednak mogę więcej powiedzieć na temat postępowania Epic Games, czyli wydawcy tytułowej gry. CEO firmy, Tim Sweeney, nie ukrywa, że decyzja, którą podjęli ma jeden cel. Ta decyzja to nic innego, jak fakt, że Fortnite nie będzie można pobrać ze Sklepu Play.

Fortnite tylko dla wybrańców

Niedawno Michał Was informował o tym, że Fortnite został przetestowany na wybranej grupie urządzeń. Autorzy zapewniają, że dla czterdziestu smartfonach ich gra będzie działała bez problemu, a przy okazji podają ogólne wymagania: Snapdragon 430, Mediatek MT6737, Exynos 7870, Kirin 655 lub lepszy i minimum 3 GB RAM. Co ciekawe, przez miesiąc gra prawdopodobnie będzie dostępna na wyłączność dla posiadaczy Samsungów Galaxy Note9. To też sugeruje, że będzie na tym modelu preinstalowana.

Fortnite nie trafi do Sklepu Play – stracą na tym tylko gracze

fortnite android

Czemu? Nie ma co przedłużać, wszystko kręci się wokół pieniędzy. Autorzy argumentują swoją decyzję tym, że… stracą 30% zarobków na rzecz Google. Tak, to naprawdę jedyny powód. Całkiem zrozumiały – co w tym w końcu może być złego? Być może nawet ceny dla graczy będą niższe? Na to ostatnie szczerze mówiąc bym nie liczył. Jestem pewny, że popularność Fortnite nie umknie twórcom złośliwego oprogramowania. Dzisiejsza decyzja z pewnością ich ucieszyła. Pamiętacie premierę Pokemon Go? Z początku Niantic postanowiło, że w wybranych regionach będzie można pobrać grę. To sprawiło, że momentalnie zaroiło się w różnych sklepach od zainfekowanych podróbek. Gra mogła poprawnie działać, ale w tle zbierane były szczegółowe dane z urządzenia i wysyłane na serwery. Ewentualnie Wasz smartfon stawał się koparką do kryptowalut. Jestem niemalże pewny, że identycznie będzie z Fortnite.

Jak zainstalować Fortnite na Androidzie?

Skoro nie ze Sklepu Play, to Epic Games postanowiło, że sami udostępnią Fortnite na Androida. Gra będzie do pobrania na dedykowanej stronie, z której powyższe zrzuty ekranu zostały ujawnione. Konieczność przyznawania uprawnień, informowanie o konieczności ich akceptowania – brak szczegółów, które dokładnie są niezbędne to raj dla wspomnianych twórców złośliwego oprogramowania. Instalacja Fortnite będzie wiązała się z tym, że nie do końca świadomy użytkownik Androida będzie zmuszony do wyłączenia zabezpieczeń związanych z instalacją aplikacji z nieznanych źródeł. Do tego dochodzą same kwestie, które są ściśle związane z usługami Google. Pomijam już same zabezpieczenia, bo z tymi bywa różnie, ale chociażby taka kwestia, jak limit płatności i możliwość ich zdalnej kontroli. Nie ukrywajmy, że w Fortnite gra dużo dzieci, które nie są do końca świadome wartości pieniądze. W przypadku aplikacji ze Sklepu Play rodzice mogą kontrolować wydatki. W tym wypadku nie zapowiada się, aby była taka możliwość.

Zobacz też: Mapy Google Go nareszcie mogą być nawigacją!

Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak zostawić radę dla potomnych. Chcecie zainstalować Fortinite? Upewnijcie się kilkukrotnie, że pobieracie z oficjalnego źródła, od Epic Games. Po instalacji najlepiej ponownie włączyć zabezpieczenie przed instalacją programów z nieznanych źródeł. Tak, w przypadku każdej aktualizacji będzie trzeba ten proces powtarzać, choć nie dotyczy to już Androida Oreo.

źródło: Android Central, XDA Developers, The Verge

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy