Android od zawsze ma dostępnych wiele gier: począwszy od graficznie doskonałych wyścigów, poprzez dopracowane i kolorowe zręcznościówki, skończywszy na prostych grach będących symulacjami. Nisza jest dość duża, co wykorzystał programista pelya udostępniając Androidową wersję znanej z pecetów gry OpenTTD. Jest to darmowy klon gry Transport Tycoon Deluxe, będącej najbardziej rozwiniętym symulatorem transportu. 

Na wstępie należy od razu powiedzieć – gra nie jest grą natywną dla Androida, wykorzystuje ona biblioteki Simple DirectMedia Layer (współpracujące z wieloma innymi platformami). Dane gry są pobierane automatycznie z serwera je udostępniającego, więc przy instalacji gry wymagany jest dostęp do internetu (dane to około 20 MB). 


Po krótkiej konfiguracji mającej na celu wybór elementów pobieranych (między innymi spolszczenia, dźwięków, czy wyboru sterowania) włącza się ekran startowy gry będący jednocześnie ekranem głównego menu. Z poziomu menu można wybrać opcje gry solo, multiplayer (działa!) oraz ustawień graficznych. 


Gra jest dokładną kopią open source’owego Open TTD, więc nie ma potrzeby dublowania samego opisu gry (sam gameplay oraz zasady nie zmieniają się z platformą). Skupmy się więc na samym interfejsie gry przystosowanej do urządzeń z Androidem. 

Pierwsze co rzuca się w oczy to szczegółowość – każdy element jest pięknie odwzorowany, a pasek kontroli gry razi aż ilością ikon. Kontrolę w grze zapewnia ekran dotykowy – i tylko ekran dotykowy co jest rozwiązaniem dość kontrowersyjnym – nie polecam gry na ekranie mniejszym niż 4″ gdyż ilość elementów oraz ich niewielki rozmiar powodują że gra na ekranie 3.7″ i mniejszym może być znacznie utrudniona. Z pomocą przychodzi „lupka” która automatycznie włącza się w chwili przyłożenia palca do ekranu i zasłonięcia danego elementu. 


Sama optymalizacja gry jest bardzo dobra, wszystkie elementy działają jak na komputerze, nie ma żadnych spowolnień w rozgrywce. Jest to ważne, ponieważ gra jest naprawdę bardzo rozbudowana. Działają opcje „zapisz” i „wczytaj”.

Kto polubi tą grę? Na pewno posiadacze tabletów typu Archos – używając myszy na USB grałoby się świetnie, szczególnie na ekranie WVGA o rozmiarze 7″. Gra na 4″ jest fajna, choć człowiek z czasem zaczyna tracić cierpliwość klikając po wiele razy w naprawdę małe elementy na ekranie. Kto tej gry nie polubi? Użytkownicy mający ekran mniejszy niż 3,7″. Gra nie jest dopracowana do używania na małych wyświetlaczach, jest to spowodowane detalami wysokiej jakości oraz ich mnogością. Oczywiście jest to kwestia subiektywna, być może znajdzie się osoba która będzie chciała się „męczyć” na małym ekranie. Wyjątek będzie stanowił LG Swift, na którym można skorzystać z rysika.

Podsumowując – gra jest rewelacyjna, ale tylko dla posiadaczy naprawdę dużych ekranów. Ci z „mniejszymi” będą tylko sfrustrowani że nie mogą w pełni cieszyć się rozgrywką. Gra jest przednia, przekracza zaawansowaniem jakąkolwiek wcześniejszą grę na Androidzie. Bardzo chętnie, jako entuzjasta strategii włączyłem ją na HD2 i wpadłem w wir rządzenia własnymi pociągami…

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Sprite