Wtyczka elektryczna leży obok listwy elektrycznej, monety leżą na rachunku za energię elektryczną. Rachunki za prad mogą być niższe

Sposób na tańszy prąd. Rachunki można obniżyć o 120 zł

4 minuty czytania
Komentarze

19 września weszło w życie rozporządzenie, pozwalające na uzyskanie jednorazowego upustu na rachunek za prąd. Sprzedawcy energii elektrycznej zostali zobowiązani do nowego sposobu rozliczania się z klientami. Sprawdzamy, ile można zaoszczędzić.

Obniżka na prąd. Kwota nie jest zawrotna, ale to zawsze coś

11 września opublikowano nowelizację, w ramach której sprzedawcy prądu w rozliczeniach za 2023 r. z odbiorcami w gospodarstwach domowych mają obniżyć kwotę należności o 12 proc. iloczynu średniej ceny energii dla taryfy G11 oraz wolumenu 2523 kWh.

Rozporządzenie ws. dodatkowej obniżki cen to dodatkowe zabezpieczenie osłonowe przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej dla polskich rodzin. Zmiany pozytywnie wpłyną także na kształtowanie polityki konsumenckiej przez przedsiębiorstwa energetyczne

– informuje Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że od 19 września zaczyna obowiązywać rozporządzenie dotyczące 12% obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku. Rząd zamierza przeznaczyć na ten cel blisko 100 miliardów złotych z budżetu państwa.

To nie pierwszy raz, kiedy możemy liczyć na obniżkę cen prądu, o czym informowaliśmy was już ostatnio. Z naszych obliczeń wynikało wtedy, że w praktyce, cena za 1 kWh spadnie z 0,41 zł do 0,39 zł, co w skali roku może przynieść oszczędności na poziomie około zawrotnych 60 złotych netto dla standardowego gospodarstwa domowego.

Kto może uzyskać zniżkę na prąd?

Limity zużycia prądu
fot. GettyImages/ratmaner

Obniżka nie będzie przyznawana automatycznie. Aby skorzystać z ulgi, konsumenci muszą spełnić określone warunki. Należą do nich m.in. zmniejszenie zużycia energii o 5% w okresie co najmniej trzech miesięcy, potwierdzenie swoich danych u sprzedawcy energii oraz wyrażenie zgody na otrzymywanie dokumentów drogą elektroniczną. Oszczędności mogą wynieść około 120 zł rocznie dla gospodarstwa domowego. Nie jest to zawrotna kwota, ale szkoda byłoby nie skorzystać.

Sprzedawcy energii elektrycznej obniżą o około 120 zł roczny rachunek dla gospodarstw domowych jeszcze w 2023

– informuje Anna Moskwa.

Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać 120 złotych zwrotu za prąd:

  • zmniejszenie o 5 proc. zużycia prądu w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.;
  • potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy prądu;
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną;
  • zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach świadczonych przez niego;
  • bycie prosumentem, ewentualnie złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku spełnienia przed odbiorcę energii jednego ze wskazanych warunków, rozliczenie obniżki ma nastąpić „bez zbędnej zwłoki” – nie później niż na ostatniej fakturze w 2023 r.

Nowe limity cen prądu

Jeśli już tematycznie jesteśmy przy cenach prądu w Polsce, warto także wiedzieć, że 1 października 2023 roku wejdą w życie nowe limity. Najważniejszą informacją jest to, że zmiany te zostaną wprowadzone automatycznie, więc konsumenci nie muszą składać żadnych wniosków ani martwić się o terminy czy kolejki w urzędach.

W przypadku standardowego gospodarstwa domowego nowy limit zużycia prądu wyniesie 3000 kWh, co jest o 1000 kWh więcej niż poprzedni zakres, który wynosił 2000 kWh. Oprócz tego będą także obniżki kosztów – cena za 1 kWh spadnie z 41 groszy netto do 39 groszy netto, co również przyczyni się do dodatkowych oszczędności. Ceny prądu po przekroczeniu limitów pozostaną bez zmian i wyniosą 69 groszy netto za 1 kWh. Więcej o zmianach przeczytasz w naszym artykule.

energia z powietrza
Źródło: Kelly Sikkema / Unsplash

Skoro czytasz ten tekst, to znaczy, że oszczędzanie nie jest ci obce. Doskonale wiemy, że ceny za energię są niebotycznie wysokie. Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze możesz zmniejszyć rachunki za prąd i wodę, sprawdź nasz ranking zmywarek oraz ranking pralek i wybierz modele charakteryzujące się wysoką energooszczędnością.

Źródło: Money.pl

Motyw