Będzie podatek od zbiórek internetowych. Oto partie, które poparły haracz za pomaganie umierającym dzieciom

3 minuty czytania
Komentarze

Podatek od zbiórek internetowych to nowy przepis, który właśnie został zatwierdzony przez sejm. Oczywiście to nie tak, że do tej pory te były całkowicie wolne od podatku. Jednak ten dotyczył tylko pojedynczych wpłat powyżej konkretnego progu kwotowego. Teraz zaś cała zbiórka ma zostać traktowana i rozliczana jako całość. Głosowanie nad tymi zmianami to doskonały przykład na to, jak absurdalna jest polska scena polityczna. Bo poza Prawem i Sprawiedliwością „za” było jeszcze kilka innych partii… choć nie wszyscy.

Podatek od zbiórek internetowych – pomaganie będzie mniej przyjazne

Dobra wiadomość jest taka, że nie każda zbiórka ulegnie opodatkowaniu, a jedynie te, których kwota przekroczy 54 180 złotych. Zła jest taka, że większość zbiórek na leczenie rzadkich chorób u dzieci opiewa na znacznie wyższą kwotę, niż ta przedstawiona. Często mowa tu o setkach tysięcy, czy nawet kilku milionach złotych. W ich przypadku osiągnięcie zakładanej kwoty nie rozwiąże już problemu, ponieważ ta zostanie pomniejszona o podatek od zbiórek. 

Zobacz też: ACTA to przy tym pikuś. Rząd nam szykuje totalną inwigilację, o jakiej w PRL nie było mowy

Jaki jednak będzie podatek od zbiórek? A to już zależy od wysokości ponad próg 54 180 złotych. Tu warto podkreślić, że opodatkowaniu ulegnie jedynie kwota wykraczająca poza ten limit. Jeśli więc zbiórka zdobędzie 54 181 złotych, to podatek zostanie odprowadzony jedynie od tej złotówki. I całe szczęście, bo jedna, niewinna wpłata więcej mogłaby przynieść więcej szkody, niż pożytku. Wróćmy jednak do wysokości podatków. Ten ma trzy progi:

  • 12% do 11 128 złotych.
  • 16% od 11 128 do 22 256 złotych.
  • 20% powyżej 22 256 złotych.

Zobacz też: Zmuszą cię do oglądania TVP. Absurdalne prawo już niemal pewne

Tym samym w zbiórce na milion złotych prawie 200 tysięcy złotych zasili budżet państwa. Głos w tej sprawie zabrał Tomasz Chołast, który jest członkiem zarządu Zrzutka.pl:

Trzeba zauważyć, że ustalenie zbiorczego progu na kwotę 54 180 zł dla sumy darowizn od osób z trzeciej grupy podatkowej, czyli osób niespokrewnionych, które najczęściej przekazują wsparcie za pośrednictwem portali crowdfundingowych, uderzy w szczególności w zbiórki, których cel jest charytatywny i godny wsparcia. Takiej kwoty nie osiągają zazwyczaj prowadzone wśród znajomych zbiórki na przykład prezent urodzinowy. Gromadzą ją zaś te, których celem jest charytatywne wsparcie — przykładowo, odbudowa domu zniszczonego pożarem, specjalistyczna operacja czy drogie leczenie — ludzkie dramaty, w których nie można liczyć na wsparcie od państwa, a finansowanie crowdfundingowe jest jedyną nadzieją.

Głosowanie w sejmie – oto kto był „za”

Warto także spojrzeć na to, jak wyglądało samo głosowanie w sejmie. Kto był za tym nowym podatkiem, a kto przeciw. No cóż, wyniki głosowania mówią raczej same za siebie:

podatek od zbiórek
Głosujący za ustawą.
podatek od zbiórek
Głosujący w sprawie zatwierdzenia poprawek mających opodatkować zbiórki

W tej beczce dziegciu znajdziemy jednak także łyżkę miodu: podwyższono próg podatkowy dla pojedynczej osoby wspierającej z 5308 złotych do 18 060 złotych. 

Źródło: WirtualneMedia, Twitter, fot. Canva

Motyw