Wczoraj na naszym portalu opublikowaliśmy informację na temat zakazu sprzedaży Galaxy Tab 7.7 na terenie Unii Europejskiej (więcej: http://android.com.pl/news/rozne/4646-wojny-patentowe-galaxy-tab-77-wycofany-apple-da-25-miliarda-dolarow.html). Jest to wynik wyroku jaki wymierzył niemiecki sąd w Düsseldorfie. Zarówno mnie, jak i użytkowników naszego portalu oraz inne osoby komentujące wpis w sieci oburzył ten zakaz. Wiele osób uważa, że wyrok powinien dotyczyć wyłącznie terytorium Republiki Federalnej Niemiec, a nie wszystkich państw należących do Unii Europejskiej.

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Prawnicy, którzy komentowali tą wiadomość również przychylali się do stanowiska, że zakaz ten powinien obejmować swoim zasięgiem wyłącznie terytorium Niemiec, ponieważ do tej pory nie powstał Europejski Sąd Patentowy, który mógłby nadać takiemu wyrokowi moc prawną na całym obszarze Unii Europejskiej (mimo, że Patent Europejski obowiązuje na terenie całej UE). Część prawników uważa również, że sprawa wytoczona przez Apple ma wyłącznie charakter lokalny stąd też wyrok nie wiąże innych państw. W związku z czym w Polsce nie powinno dojść do zablokowania sprzedaży tego tabletu. Chcąc jednak upewnić się i sprawdzić czy rzeczywiście tak jest, postanowiłem napisać do pana Olafa Krynickiego z Biura Prasowego firmy Samsung z prośbą o komentarz do wyroku i zapytaniem jak będzie wyglądała sprzedaż tabletu w naszym kraju. Oto odpowiedź, którą przed chwilą otrzymałem:

„Jako Samsung jesteśmy rozczarowani postanowieniem sądu. Pod uwagę bierzemy wszelkie możliwe środki, w tym dochodzenie swoich racji na drodze sądowej, aby chronić nasze prawa związane z własnością intelektualną i bronić się przed zarzutami ze strony firmy Apple, po to aby nasze produkty były dostępne dla klientów na całym obszarze Unii Europejskiej.

Decyzja sądu dotycząca GALAXY Tab 7.7 dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej.”

Tak więc patrząc na przedstawione wyżej stanowisko Samsunga zakaz na tę chwilę niestety dotyczy również Polski jako członka Unii Europejskiej. Wszystkie osoby, które planowały zakup tabletu będą musiały uzbroić się w cierpliwość i czekać na dalszy rozwój wydarzeń. Osobiście mam nadzieję, że nastąpi to bardzo szybko. Patrząc na wykładnie prawników można dojść do wniosku, że ewentualnie wstrzymanie sprzedaży w Polsce będzie jedynie decyzją wewnętrzną koncernu. Nie może zaś wynikać z wyroku sądu. Niestety w związku z tym, że są obecne rozbieżności pozostaje nam czekać na dalsze decyzje Samsunga.

A co Wy sądzicie na ten temat? Piszcie w komentarzach.

Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.