Android 4.1 Jelly Bean – co nowego?

Piotr Andrzejewski Android 2012-06-28

jellybean-galaxynexus
Podczas konferencji Google I/O 2012 w San Francisco została zaprezentowana nowa wersja Androida o nazwie kodowej Jelly Bean. Nosi ona numer 4.1 i jest swoistym rozwinięciem Androida 4.0 IceCream Sandwich. Jak przewidywaliśmy, nie wnosi ona drastycznych zmian w dziedzinie interfejsu użytkownika. Jelly Bean posiada jednak mnóstwo usprawnień, które mają przyczynić się do jeszcze lepszego funkcjonowania Androida. Przyjrzyjmy się więc z bliska, co niesie ze sobą nowa wersja mobilnego systemu od Google.

Project Butter

Pod nazwą „Project Butter” kryje się idea stworzenia niezwykle płynnego funkcjonowania interfejsu urządzenia. Ma to rozwiązać dotychczasowe problemy Androida, związane z opóźnieniami w reakcji na dotyk. W założeniu „Project Butter” ma sprawić, że cały system będzie pracował z prędkością 60 klatek na sekundę, co zapewni niespotykaną dotąd płynność i szybkość działania. Project Butter sprawia, że układ graficzny i procesor urządzenia mogą pracować równocześnie, zamiast wchodzić sobie w drogę, co przejawia się w zwiększonej wydajności. Na prezentacji podczas Google I/O porównano funkcjonowanie Galaxy Nexusa z Androidem 4.0 IceCream Sandwich i najnowszą wersją 4.1 Jelly Bean wzbogaconą o Project Butter. Różnica w płynności urządzenia była odczuwalna już w podstawowych elementach funkcjonowania systemu. Jesteśmy niezwykle ciekawi, jakie wyniki z nowymi usprawnieniami będą osiągać zewnętrzne nakładki, takie jak TouchWiz UX i Sense 4.0, które już w tym momencie są niezwykle płynne.

Google Now

Google Now to nowa usługa od Google, która ma na celu maksymalne ułatwienie życia właścicielowi smartfona z Androidem 4.1 Jelly Bean. Pozwoli ona na łatwe i szybkie dostarczenie najważniejszych informacji, bazując na danych, które użytkownik wcześniej udostępnił Google – bądź to przez wyszukiwarkę, bądź przez system lokalizacji.

Wśród przykładowych zastosowań nowej usługi gigant z Mountain View podaje, że system ten potrafi automatycznie podawać wyniki drużyn sportowych, o których wyszukiwałeś informacje w ostatnim czasie. Google Now uczy się godzin, o których wracasz z pracy do domu i automatycznie podaje informacje o utrudnieniach ruchu, bądź też o autobusach kursujących w najbliższej okolicy. Bazując na aktualnej lokacji, Google Now podaje aktualną pogodę i informuje o lokalach, znajdujących się niedaleko.

Google Now może wzbudzać strach przed ilością informacji, które gigant z Mountain View zbiera o użytkowniku smartfona z Androidem. Jest to jednak temat na oddzielną dyskusję. Jesteśmy bardzo ciekawi, kiedy usługa ta zawita do Polski i jak sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.

By lepiej zrozumieć ideę Google Now, zapraszamy do zapoznania się z oficjalnym materiałem promocyjnym Google.

Ulepszone wyszukiwanie

Google nie zaprezentowało dziś co prawda dedykowanego asystenta dla Androida, lecz wersja Jelly Bean zostanie wyposażona w ulepszony system wyszukiwania głosowego. Od teraz będzie on bardziej inteligentny i na zadawane pytania będzie podawał konkretne odpowiedzi, a nie wyłącznie wyniki z wyszukiwania, jednak trudno tu mówić o rewolucji. Funkcjonowanie całego systemu ma być szybsze i bardziej naturalne, co ma poprawić jego efektywność. Informacje z wyszukiwarki mają być od teraz prezentowane w atrakcyjnej formie graficznej, dodatkowo mogą one też być odczytane przez syntezator mowy.

Wprowadzanie głosowe

Wraz z wersją Jelly Bean wprowadzanie głosowe tekstu może odbywać się offline, czyli bez potrzeby bezpośredniego połączenia z serwerami Google. Na prezentacji system ten zadziałał niezwykle szybko i sprawnie, czym wzbudził niemałe zdziwienie. Jak na razie wprowadzanie głosowe offline będzie dostępne wyłącznie dla języka angielskiego, lecz sądzimy, że dołączenie kolejnych to wyłącznie kwestia czasu.

Nowy system powiadomień

Jedną z największych zmian, które wprowadza Android 4.1 Jelly Bean, jeżeli chodzi o interfejs użytkownika, jest zaktualizowany system powiadomień. W Androidzie IceCream Sandwich był on bardzo prosty i niewiele różnił się od tego, spotykanego w poprzednich edycjach mobilnego systemu od Google. Nowa wersja Androida daje programistom możliwość tworzenia bardziej wyrafinowanych powiadomień, pozwalających na głębszą interakcję z użytkownikiem. Są one większe, bogatsze i bardziej urozmaicone, niż spotykane do tej pory.

notifications
Z poziomu sekcji powiadomień użytkownik może otrzymać opcję szybkiego reagowania na poszczególne komunikaty – w przypadku serwisów społecznościowych może to być na przykład polubienie statusu. Poszczególne komunikaty mogą być w razie potrzeby powiększane za pomocą prostego gestu przy użyciu dwóch palców. Od teraz powiadomienia mają odgrywać jeszcze większą rolę w Androidzie i pozwalać na dostęp do większej ilości informacji i funkcji niż miało to miejsce wcześniej.

Usprawnione pulpity

Standardowo interfejs Androida 4.1 Jelly Bean nie odbiega znacząco od tego, do czego przyzwyczaił nas IceCream Sandwich. W niektórych przypadkach szybkie rozróżnienie UI obydwu wersji systemu może być niemal niemożliwe. W tegorocznej aktualizacji Google postanowiło kontynuować stylistykę poprzedniej edycji, wprowadzając jednak kilka usprawnień, jeżeli chodzi o funkcjonowanie pulpitów.

jb-appwidgets
Od teraz system dokona automatycznego uszeregowania ikon i widżetów na ekranach urządzeń z Jelly Bean, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Ma to przyczynić się do łatwiejszego zarządzania zawartością pulpitów i ułatwienie konfiguracji urządzenia. Jesteśmy ciekawi, czy z tego usprawnienia będą też mogli cieszyć się właściciele smartfonów nienależących do rodziny Nexus.

Nowości w Google Play

Podczas tegorocznego Google I/O dowiedzieliśmy się o nowych rekordach ustanowionych przez sklep Google Play. Ilość aplikacji, dostępnych na urządzenia z Androidem przekroczyła już liczbę 600’000, a ilość ogólnych instalacji to już ponad 20 miliardów. Android Jelly Bean przyniesie ze sobą interesujące zmiany w Google Play. Nie dojdzie do drastycznej zmiany wyglądu dotychczasowej aplikacji, jednak pojawią się w niej opcje od dawna wyczekiwane przez deweloperów i klientów androidowego sklepu.

Od teraz aktualizacja aplikacji nie będzie wymagała pobrania całego, czasem kilkunasto megabajtowego pliku APK. Deweloperzy będą mogli dokonywać aktualizacji przez wypuszczanie specjalnych plików, dokonujących zmian w pakietach zainstalowanych już na urządzeniach użytkowników. Pozwoli to na zmniejszenie transferu i usprawnienie procesu aktualizacji aplikacji. Poprawie ma też ulec system zabezpieczeń w sklepie Google Play.

Mapy offline

Od dziś Mapy Google mogą być w łatwy i szybki sposób zapisywane w pamięci urządzenia, co pozwoli na skorzystanie z nich bez potrzeby połączenia z Internetem. Czekamy jeszcze na pełną nawigację offline, a Mapy Google będą mogły w pełni konkurować z, bardzo drogimi nieraz, programami nawigacyjnymi.

jb-android-4.1

Wśród innych usprawnień znajdują się między innymi ulepszona wersja aparatu i galerii, pozwalające na szybszy dostęp do wykonanych ostatnio zdjęć. Google chwali się też wzbogaconą obsługą NFC przez Android Beam, która ma pozwolić na jeszcze więcej opcji szybkiej wymiany danych przez zbliżenie dwóch kompatybilnych urządzeń.

Aktualizacja do Jelly Bean będzie dostępna dla użytkowników Galaxy Nexusa, Nexusa S i Motoroli Xoom już w połowie przyszłego miesiąca. Pozostaje jedynie kwestią czasu, gdy producenci ogłoszą własny harmonogram wprowadzania nowej wersji systemu do swoich smartfonów i tabletów. Jelly Bean nie ma większych wymagań niż IceCream Sandwich i możemy sądzić, że większość urządzeń, która otrzymała aktualizację do Androida 4.0 powinna dostać również Androida 4.1 Jelly Bean. Co według Was jest najciekawszą funkcjonalnością wprowadzoną przez nową wersję mobilnego systemu Google? Czy Jelly Bean spełnił Wasze oczekiwania i uważacie go za sukces Google? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach. • PawelRrrr

  A gdzie się będzie można dowiedzieć o aktualizacji sgs3? Mam go zamiar wziąć na abonament i jeszcze dobrze nie kupiony a już trzeba myśleć o aktualizacji;)

 • Adam22222

  Ale na sgs3 bedzie aktualizacja do Jelly Bean?

  • piter1225

   Na pewno, ale nie wiemy, kiedy dokładnie. Producenci zaczną zapewne publikować harmonogram aktualizacji w najbliższych dniach.

   • Adam22222

    Więc nie bać się i kupować w ciemno sgs3? ;]

 • drozdaxxx

  W sumie nic nowego , zmiana wyglądu , parę niepotrzebnych bajerów i niby zwiększenie wydajności.

 • Shogun

  Jakie pół roku ? Nie które telefon nie dostają w ogóle aktualizacji ? Dlaczego ? Bo to są telefony nisko budżetowe lub producent, stwierdza, że nie takiej potrzeby aby wydać sensowną aktualizację 🙁 Prawa rynku

 • mac-wac

  Kolejna wersja systemu, kolejny owczy pęd na aktualizacje… Ja się zastanawiam tylko, gdzie jest napisane, że producent MUSI spełniać rządzę użytkowników na wyższą cyferkę wersji systemu? Zaraz pewnie posypią się komentarze, że iPhony dostają nowego iOS latami – ok, kup jabłuszko i wszystkie Twoje bolączki będą rozwiązane 😉 Jeśli ktoś na prawdę uważa, że jego telefon nie może funkcjonować poprawnie bez najwyższej wersji sytemu to przecież istnieje tyle custom romów, że jest w czym wybierać, opcji jest na prawdę wiele. I nie jest to wielka filozofia, każdy średnio inteligentny użytkownik komputera da sobie z tym radę. Pewnie, tracimy gwarancję, ale w przypadku jakiejkolwiek awarii wracamy bez problemu do oryginalnego softa i nie ma problemu.
  Oczywiście trzeba tylko chcieć, a nie oczekiwać podania wszystkiego na srebrnej tacy.

  • Xavaris

   Tu nie chodzi o wyższą cyferkę tylko o nowe opcje/funkcje itp. Teraz jest tak, że jak chcesz z nich skorzystać musisz kupić nowy telefon za 2k, albo bawić się w custom romy. Mi akurat takie zabawy nie przeszkadzają, ale powiem szczerze że wolałbym oficjalny nowy soft na swój SGS2 niż jakiś custom, którego muszę wgrywać min raz na miesiąc bo ciągle coś poprawiają.

  • szakal87

   [quote name=”mac-wac”]Kolejna wersja systemu, kolejny owczy pęd na aktualizacje… Ja się zastanawiam tylko, gdzie jest napisane, że producent MUSI spełniać rządzę użytkowników na wyższą cyferkę wersji systemu? [/quote]
   no teoretycznie nigdzie, i producent nie ma obowiazku aktualizować, natomniast dbanie o klienta to inna kwestia,jakby producenci wogóle nie aktualizowali swoich telefonow to zapewniam cię że android nie byłby taki popularny,
   nie roumiem dlaczego taki gigant jak google nie potrai wymusic aktualizacji, daje za darmo system-ale w zamian masz go aktualizowac do najnowszej wersji powiedzmy przez te 18 miesiecy, a nie pół roku..

 • wiking

  [quote name=”Łukasz”] wezmy np windows phony. upgread z wersji 7 do 7.5 mango otrzymały wszystkie modele odrazu, to samo ma się tyczyć kolejnych aktualizacji. [/quote]

  Bedzie jeszcze WP7.8 i tyle WP8 to nowa linia. Android mocno sie rozwinal od czasow gdy kupilem moje Hero w 2009. Problem polega na tym ze MS i nawet jeszcze WP7.5 mial sporo bolaczek dosc podstawowych – mutitaksing, brak mozliwosci ustawien roznych poziomow glosnosci, jeden zalacznik na mail, brak mozliwosci zrobienia z tel hotspot (fixed in WP7.8) i pare innych. W tym wypadku wybacz wole jednak androida bez aktualizacji ktory spelnia moje oczekiwania niz krok wstecz i kupno telefonu ktory nie oferuje pewnych funkcjonalnosci.

  Co nie zmienia faktu ze bede sie przygladal co robi MS i jak ich system sie rozwija, choc na dzien dzisiejszy nie dokonal bym zmiany Android na WP7.x

 • rusi23710

  Cieszę się że kiedy Nexus S otrzyma 4.1 będzie telefonem dłużej wspieranym niż iPhone 🙂

  • Expander

   [quote name=”rusi23710″]Cieszę się że kiedy Nexus S otrzyma 4.1 będzie telefonem dłużej wspieranym niż iPhone :)[/quote]

   Przecież iPhone 3GS miał premierę w 2009 i otrzyma iOS 6, a Nexus S w 2010. Policz więc sobie, który z tych telefonów jest dłużej wspierany…

 • wiking

  [quote name=”szakal87″]Jakby kazdy sie zbuntowal, i nie kupil danego smartfonu to by samsung zobaczyl. [/quote]

  Lud i tak to kupi! A pozatym Seria Nexus jest jak widac ciut dluzej wspierana od innych modeli wiec moze nastepnym razem wybiore telefon z tej serii.

  Fragmentacja Androida to temat rzeka, zobacz ze nawet jesli niektorzy producenci obiecuja (i wydaja aktualizacje) np Sony (SE) dla Xperii to Arc, Neo dostaly nowe UI stary kernel.

  Co to tego na jakim sprzecie jaki system pracuje dla mnie mega zaskoczeniem byla informacja o HTC Desire C – http://www.htc.com/pl/smartphones/htc-desire-c/#specs
  600MHZ 512RAM i co mozna na tym ICS wypuscic jak widac mozna…. Wiec nie tylko samsung… HTC tez moglo by swoje starsze telefony uaktualniac. Nexus One przy Desire C wypada dobrze a tez jakos aktualizacji officjalnej do ICS nie dostal bo cytujac za rzecznikiem google – jest „za stary” (nie za slaby).

  Innymi slowy biznes musi sie krecic….

 • Shan

  Jak ja sie ciesze że mam Nexus’a 😉

 • Xavaris

  Jeśli SGS2 zostanie olany i nie będzie aktualizacji to mówię narazie Samsungowi

  • szakal87

   ja również, jeśli topowe modele z całęj rodziny galaxy nie dostają aktualizacji to jest to porażka,jeśli producent martfi się wyłącznie o najnowszy model,a starszy jak mój note(8 miesiecy sic..) ma gdzieś,jednocześnie planując sprzedać go 10 mln do konca roku, i nie zapewniając wsparcia,nie tędy droga,jeśli galaxy s2 i Note nie dostaną aktualizacji to dziękuję Samsungowi raz na zawsze.

  • Krystian

   heh podziekujesz samsungowi i co wtedy wybierzesz…? innych producentow,ktorrzy maja identyczne podejscie do tematu 😀 polecam wszystkim linie nexus! moj pierwszy tel.z androidem to spica,nastepny galaxy s+ i wlasnie po esce,powiedzialem sobie ze koniec. moj nastepny telefon to nexus. teraz ani trocche nie zaluje wybory bo moglem wybrac jeszcze hox-a ;D

 • nox

  „Projekt masło” wygląda interesująco. Brak płynności interfejsu to jedna z rzeczy, które mnie mocno irytują w Androidzie. Może nie tyle brak płynności co opóźnienia przy uruchamianiu aplikacji i funkcji systemu. Wybieram dialer albo kontakty, ekran robi się czarny i dopiero po chwili pojawia się to co powinno. Uruchamiam Google Play, ekran robi się szary i po chwili zaczyna się coś ładować. Konkurencja jest lepsza pod tym względem.

 • pstryk

  Sony zrobiło już i tak wielki krok chęcią zaktualizowania swoich (raktycznie wszystkich) urządzeń, w tym tych z dolnej półki do Androida 4.0, ale jakoś nie sądzę, żeby chcieli dalej je akualizować. JB dostaną tylko urządzenia z najnowszej serii Xperia, a i tak sądzę, że nie wszystkie.

 • MDW

  Google zauważyło problem braku płynności interfejsu użytkownika. Czyli jednak to delikatne przycinamie się Androida nie było tylko nieprawdziwym fanbojskim wrażeniem zwolenników iOS? To dobrze. Na pewno sprawi to, że Android będzie ciekawszy.

 • Łukasz

  Racja trochę porażka. Mało który model otrzymał aktualizację do ICS’a po roku od wprowadzenia. Wypuszczono raptem pare modeli z tym systemem, jeżeli nic się nie zmieni to google sporo straci. Jestem wielkim fanem androida od momentu wejścia na rynek w 2008roku, ale obserwuję konkurencję i patrząc trzeźwym okiem widzę co się dzieje. weśmy np windows phony. upgread z wersji 7 do 7.5 mango otrzymały wszystkie modele odrazu, to samo ma się tyczyć kolejnych aktualizacji. dużo użytkowników może porzucić androida, nie każdy chce instalować jakieś cyanogeny itp. posiadam HTC one X ostatnio znajomy posiadający HTC HD2 zaczepił mnie aby pocjhwalić się wersją 4.0.3 w swoim smartfonie, która miała być idealnie taka sama, to co zobaczyłem tylko mnie rozbawiło, nakładka sense 4.0 owszem była podobna, ale funkcjonalności, szybkości i płynności brak…. działała na poziomie 2.1

  • Jarus

   [quote name=”Łukasz”]Racja trochę porażka. Mało który model otrzymał aktualizację do ICS’a po roku od wprowadzenia. Wypuszczono raptem pare modeli z tym systemem, jeżeli nic się nie zmieni to google sporo straci. Jestem wielkim fanem androida od momentu wejścia na rynek w 2008roku, ale obserwuję konkurencję i patrząc trzeźwym okiem widzę co się dzieje. weśmy np windows phony. upgread z wersji 7 do 7.5 mango otrzymały wszystkie modele odrazu, to samo ma się tyczyć kolejnych aktualizacji. dużo użytkowników może porzucić androida, nie każdy chce instalować jakieś cyanogeny itp. posiadam HTC one X ostatnio znajomy posiadający HTC HD2 zaczepił mnie aby pocjhwalić się wersją 4.0.3 w swoim smartfonie, która miała być idealnie taka sama, to co zobaczyłem tylko mnie rozbawiło, nakładka sense 4.0 owszem była podobna, ale funkcjonalności, szybkości i płynności brak…. działała na poziomie 2.1[/quote]

   Zauważ, że urządzenia z WP7 mają niemal identyczną specyfikację… dla tego mogą w jednym czasie dostać aktualizację. Poszczególne modele producentów nie różnią się prawie niczym, bo nie ma możliwości ingerencji w system (a’la nakładka). Android płaci cenę za niezunifikowaną platformę, za niesamowitą segmentację urządzeń i opieszałość producentów….

 • momus

  Niestety mapy offline nie działają na terenie Polski :/ w wersji beta (laboratorium) śmigało to aż miło, teraz twierdzi że na tym obszarze nie można zrobić offline :/ niestety stare fragmenty nie działają…

  Edited:
  Sprawdziłem, działa to dla Niemiec, Anglii. Jednak już Polska, Czechy niedostępne :/

  • antipirania

   Mapy dla Polski pomimo komunikatu ściągają się prawidłowo.
   Pozdrawiam.

  • Patryk565

   Dla mnie mapy offline śmigają bez żadnych problemów (tak w Polsce).

  • mibo6666

   U mnie tez dzialaja doakonale na TF Prime – sciagnelem sobie caly szczecin 🙂

   • gordoninc

    Czy aby na pewno wszyscy piszą o „nowej funkcji” Map Google?
    A może ta część, która twierdzi, że im działa, pisze tak na prawdę o funkcji z działu Laboratorium?

    U mnie owa „nowa funkcja” w programie Mapy Google też nie pozwala zapisać map z terytorium Polski. Pojawia się komunikat i znika przycisk zapisu.

    Jednakże mogę też potwierdzić (i tu ciekawostka), że jeden rejon jednak udało mi się zapisać. Okolice Białegostoku.

  • bartsim

   Spoko, nie tylko PL – mapy offline dla Dublina (Irlandia) rowniez nie dzialaja (jeszcze) :/ Szkoda, choc nie taka jak dla uzytkownikow w PL i chorymi cenami za ograniczone korzystanie z sieci mobilnych (w tym przyp. korzystanie chocby z nawigacji Google).

 • aoeu

  Patrząc na skuteczność głosowego wprowadzania tekstu i umiejętności Google Now asystent (być może sprowadzony do wyszukiwania) z Androida skopie rzyć Siri.

 • matiias89

  A co z odpalaniem 2 systemów bez reboota?
  np. Taki Desire HD ma dostac ICS ale czy dostanie Jelly Beana??
  Jesli chodzi o Nexusa 7, to czy bedzie dostepna wersja 3G?
  Kiedy producenci zaczna aktualizowac do Jelly Bean, mimo ze po roku czasu nie zaktualizowali do ICSa?

  Troche kpina z tego…

  • szakal87

   No i to jaka… Bo np szanowny Samsung milczy ,i na twiterze juz zapowiedzial jelly bean ale tylko do SIII, dla s2 i note cisza…. No w koncu s2 nie jest juz flagowcem i mozecie sie w d… Pocalwac jego wlasciciele, musicie wybulic 2k na s3 i wtedy bedzie 4.1 ja wogole milcze, jako posiadacz telefonu 3 kategorii(Note) aktualizacji nie dostane i zdaje sobie z tego sprawe…i Samsung mysli ze kupe Note2 ? O nie…Smiech na sali ijak tak dalej pojdzie że kupujac w sklepie smartfon za 2700 zl po roku nie dostaje wsparcia to biore rozwod i przesiadam sie a wp8. Kurde jestem rozgoryczony:( tak nie mozebyc… Jelly bean dostanie moze 3,4 smartfony… A reszta co…

   • kiicek

    W sumie tak czy siak, jak kupiłeś smartfona z WP7 to nie dostaniesz WP8. Jest to jednak wytłumaczone odmienną budową systemu, ale w każdym razie trochę irytujące.

    • szakal87

     Ms wyjasnil sensownie czemu nie bedzie aktualizacji, natomiast android 4.1 nie potrzebuje mocniejszego sprzetu,wrecz sugeruje ze w zwiazku z poczynionymi optymalizacjami nawet taki sgs1 spokojnie moglby dostac aktualizacje, Ani Note ani s2 nie dostana aktualizacji ani inne lepsze smartfony bo… NIE BO NIE! Bo sie im nie chce, bo i po co, zaraz wychodzi Note2, debile poleca do sklepów,a takich jak ja niezadowolonych i obrazonych jest setna czesc procenta.. Jakby kazdy sie zbuntowal, i nie kupil danego smartfonu to by samsung zobaczyl. Za rok s3 nie dostanie andka 5.0 bo bedzie s4..

     • sorenter

      Kupić telefon od Google i nie narzekać na brak aktualizacji.Wiele gier i aplikacji wspiera mocno nexusa.

     • olaf

      Przepraszam, a skąd Ty już WIESZ, że nie będzie aktualizacji? Tak sobie założyłeś i już rozsiewasz ploty?
      Samsung wcale nie jest taki zły, jeśli chodzi o aktualizacje. SGS1 dostał dwie, co u wielu producentów nie jest normą. Najpierw z 2.1 do 2.2, a potem do 2.3.
      SamMOBILE na twiterze napisał, że własnie pracują nad 4.04 dla SGS2, a 4.1 jest „under discussions” (info z XDA-dev). Czyli że sam Samsung jeszcze nie podjął decyzji co dalej, ale Ty już WIESZ, że na pewno aktualizacji nie będzie. Podejrzewam, że Note jest podobnie i też jeszcze nie podjęli decyzji.
      Więc przestań płakać i rozsiewać defetyzm, tylko poczekaj na oficjalne info od Samsunga.

     • Karls

      Powiem tyle – ja mam SGS+ więc ta sama serja co SGS2 i samsung wydał go na pierniku i na pierniku zostawił. Tak więc idąc tym tropem SGS2 jest skreślony jeśli chodzi o 4.1, SGS3 jeszcze dostanie ale na tym się skończy. Dlatego nie warto korzystać z samsungowych dystrybucji – wolę AOKP, mam na swoim sgs+ ICS-a i opinia samunga mnie nie obchodzi. A jeśli AOKP nie straci tempa to zapewne dostanę JB szybciej niż SGS3 i będe się śmiał z narzekań właścicieli trójeczki jaki to samung jest ospały 😉

     • lokomisiek

      Kupujecie telefon za tyle kasy i marudzicie, ja mam SGS I i się nie martwię bo wiem że XDAdevelopers mnie nie zawiedzie i dostane nieoficjalną aktualizacje która nosem wciągnie wszystkie oficjalne wersje na szybszych telefonach 😉