Witam serdecznie w nowym odcinku cyklu „Weekend z modowaniem”. W przeszłości omówiliśmy już wiele ciekawych ROM-ów, takich jak MIUI, czy CyanogenMod 7. Dziś na warsztat weźmiemy niezwykle popularny ostatnio AOKP, omówimy jego najważniejsze funkcje i zastanowimy się czym przyciągnął do siebie rzesze użytkowników. Zapraszam i życzę przyjemnej lektury.

Pełne rozwinięcie nazwy AOKP brzmi Android Open Kang Project i jest parafrazą nazwy czystego Androida, czyli AOSP (Android Open Source Project). Kluczem do zrozumienia całego charakteru tego ROM-u jest właśnie wyraz „Kang”, który w wolnym tłumaczeniu oznacza kopiowanie pracy innych programistów i używanie jej jako własnej (potocznie mówiąc – zrzynanie). Wiąże się to z historią tego ROM-u, który początkowo wiele swego kodu „zapożyczył” od bardziej znanego CyanogenModa. Początkowo nazwa AOKP została wymyślona jako żart, lecz z czasem przyjęła się i jest używana do dziś. Android Open Kang Project wspiera oficjalnie prawie 20 różnych urządzeń – zarówno smartfonów i tabletów. Liczba ta nie robi takiego wrażenia, jak ilość urządzeń wspieranych przez CM, ale należy pamiętać, że historia AOKP jest stosunkowo krótka, bo zaczęła się dopiero pod koniec 2011 roku.

Każdy większy ROM posiada swoją maskotkę – w przypadku CM9 jest to sympatyczny stworek – CID, w AOKP tę rolę pełni jednorożec.

unicorn_resize

Wiemy już, z czym mamy do czynienia, przyjrzyjmy się więc najciekawszym funkcjom tego ROM-u.

komescreen_resize

AOKP bazuje na kodzie źródłowym Androida 4.0 IceCream Sandwich, lecz został wzbogacony w wiele interesujących dodatków dzięki pracy niezależnych deweloperów. To właśnie na ich opisie postaramy się skupić. Interfejs ROM-u nie odbiega od standardowego Androida ICS. Na wstępie użytkownik zyskuje możliwość wybrania między dwoma launcherami – klasycznym, znanym z Galaxy Nexusa oraz popularnym ostatnio Nova Launcher. Niezależnie od naszego wyboru UI nie ulega drastycznej zmianie, choć dzięki Nova otrzymujemy mnóstwo możliwości personalizacji. Zmienić można niemal każdy element zachowania launchera, choć wiele funkcji odblokowuje dopiero zakup płatnej wersji programu.

nova_resize

Dzięki AOKP większą funkcjonalność zyskuje również sekcja powiadomień. Domyślnie w Androidzie wyświetla ona wyłącznie nazwę operatora, datę i skrót do menu ustawień. W omawianym ROM-ie w powiadomieniach umieszczono szereg przełączników najważniejszych funkcji naszego smartfona. Ich lista i kolejność może być dowolnie edytowana. Oprócz tego znajdziemy też duży suwak jasności podświetlenia ekranu. Nie jest on aż tak bardzo potrzebny jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w AOKP poziom jasności można dostosowywać przez przesuwanie palcem po górnej belce.

notifi_resize

Naszym centrum dowodzenia w AOKP jest zakładka „ROM Control” w ustawieniach. To tam zgromadzono wszystkie opcje personalizacji urządzenia. Zostały one podzielona na kilka kategorii, co ułatwia dotarcie do właściwych ustawień. Pierwsza kategoria nosi nazwę „Ogólny interfejs” i spośród ciekawszych opcji znajdziemy tam ustawienia zachowania fizycznych przycisków naszego urządzenia.

rom_control_resize

Druga zakładka najbardziej przyda się użytkownikom Galaxy Nexusa. Pozwala ona niemal dowolnie konfigurować dolną belkę, na której znajdują się wirtualne przyciski smartfonu.

navigation_bar_resize

AOKP pozwala na zaawansowaną konfigurację ekranu blokady. Do wyboru jest kilka różnych jego styli – standardowy ICS, wersja z Honeycomb i odmiana z Androida 2.3. Użytkownik może ustawić własną tapetę wyświetlaną na lockscreenie i skonfigurować elementy, które mają być wyświetlane. Na ekranie blokady można umieścić wskaźnik procentowy poziomu baterii, a nawet widżet pogody i kalendarza. Jeżeli korzystamy z lockscreena ICS, to istnieje też możliwość przypisania kilku aplikacji, które można uruchomić bezpośrednio podczas odblokowywania smartfona.

lockscreen_resize

W ustawieniach AOKP możemy spersonalizować niemal każdy element sekcji powiadomień. Wspomniane wcześniej przełączniki funkcji systemowych mogą być wyświetlane w dwóch różnych stylach. Oprócz nich w powiadomieniach możemy tez umieścić widżet pogody, co jest ciekawą i innowacyjną opcją. Na górnej belce tradycyjny wskaźnik baterii możemy zastąpić czterema różnymi, wyświetlającymi procentowy poziom naładowania akumulatora. Wskaźnik możemy też zupełnie ukryć, jeżeli uważamy go za zbędny dodatek.

toggle_resize

AOKP pozwala dowolnie modyfikować wygląd interfejsu naszego urządzenia przy użyciu systemu motywów, znanego z CM9. Liczba dostępnych skórek dla AOKP/CM9 jest już dosyć duża i rośnie niemal z każdym dniem.

themes_resize

Dużą zaletą AOKP jest jego optymalizacja, dzięki czemu ROM ten powinien w teorii sprawować się lepiej i działać płynniej niż standardowe oprogramowanie dla naszego urządzenia. AOKP odbiega od oficjalnego CyanogenMod 9 pod kilkoma względami, a najbardziej widocznym są niższe standardy jakości, jeżeli chodzi o dodawanie urządzeń, jako „oficjalnie wspieranych”. W CM9 by uzyskać taki status dany smartfon czy tablet musi mieć sprawne wszystkie funkcje – w AOKP dopuszcza się to, że niektóre elementy mogą nie działać (na przykład nagrywanie wideo, czy też obsługa Bluetooth). Dlatego przed zainstalowaniem oficjalnego AOKP warto upewnić się, jakich funkcji brakuje, by oszczędzić sobie czasu przy ewentualnym powrocie do oryginalnego oprogramowania. Poza tym ROM AOKP wart jest polecenia i tylko od osobistych preferencji będzie zależeć, czy wybierzemy go, czy popularnego CM9. Obydwa oferują stylistykę czystego Androida IceCream Sandwich, która naszym zdaniem jest bardzo atrakcyjna i elegancka. Obydwa posiadają mnóstwo opcji konfiguracji i personalizacji naszego urządzenia, dzięki którym usprawnimy codzienne korzystanie ze smartfona czy tabletu.

stats_resize

Najnowszą oficjalną wersję AOKP znajdziecie bezpośrednio na stronie ROM-u.

To wszystko na dziś, mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi przybliżyliśmy Wam najciekawsze funkcje AOKP. Zachęcamy do jego wypróbowania i podzielenia się wrażeniami z użytkowania, jeżeli jest on odstępny na Wasze urządzenia.

P.S.

Odcinek ten nie zapowiada regularnego powrotu serii „Weekend z modowaniem”. Zastanawiamy się nad jej przywrócenim, jednak tylko i wyłącznie od Waszego zaangażowania zależy, czy wróci ona na Android.com.pl. Jeżeli interesują Was artykuły tego typu to dajcie znać w komentarzach. Natomiast jeżeli uważacie, że na teksty tego typu jest miejsce wyłącznie na forum, to również powiadomcie nas o tym w komentarzach. Tworzymy ten portal dla Was, nie byłoby więc sensu, gdyby ukazywały się na nim teksty, które Was nie interesują. Jeżeli macie jakieś osobiste uwagi, to możecie się nimi podzielić ze mną – piszcie na adres [email protected] Mile widziane są sugestie co do formy i treści, której oczekiwalibyście od serii w rodzaju „Weekend z modowaniem”.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Piotr Andrzejewski