Na co dzień Android pomaga nam w wielu sytuacjach, takich jak gotowanie, trening na siłowni, czy wyjazd samochodem na wakacje. Dzięki kilkuset tysiącom pozycji w Android Markecie, na naszych telefonach możemy wypróbować aplikacje pokrywające prawie każdą dziedzinę życia. Deweloperzy, czyli autorzy oprogramowania, nie zapominają także o muzykach grających na najpopularniejszym  instrumencie na świecie – gitarze. Wpisując w Markecie hasło „guitar”, dostaniemy mnóstwo płatnych i darmowych propozycji pomagających w nauce oraz samym graniu na gitarze. Dziś postanowiliśmy ułatwić Wam zadanie, opisując te najlepsze i najbardziej wartościowe tytuły w jednym artykule.

Gibson Learn & Master Guitar – darmowa
Gibson Learn & Master Guitar to efekt współpracy producenta najlepszych gitar na świecie oraz Legacy Learning System, od wielu lat wydających wysokiej klasy materiały edukacyjne dla muzyków różnej maści. Aplikacja jest wręcz idealna dla wszystkich zaczynających swą przygodę z instrumentem, choć na pewno tym o bardziej zaawansowanych umiejętnościach przyda się ona w podobnym stopniu.

Program podzielony jest aż na pięć głównych kategorii: Stroik, Metronom, Akordy, Lekcje i Gibson.com. Ale zacznijmy po kolei, przedstawiając funkcję każdego z nich.

Stroik (tuner) służy do strojenia strun w gitarze za pomocą wbudowanego w telefonie mikrofonu. Do wyboru mamy dwa różne stroiki: prosty i chromatyczny. Po wybraniu pierwszego z nich, na ekranie pojawi się główka z kluczami opisanymi według odpowiadających im strun. Po stuknięciu jednej z nich, aplikacja zacznie wielokrotnie odtwarzać prawdziwy dźwięk struny przy standardowym strojeniu. Jest to trochę trudniejsza metoda, ale na pewno pozwoli ona nam trenowanie słuchu, który przy okazji jest bardzo potrzebny wszystkim muzykom.

Używanie stroika chromatycznego, jest metodą dużo łatwiejszą i prawdopodobnie dokładniejszą, szczególnie dla początkujących gitarzystów. Po wybraniu jej, na ekranie pojawi się wskazówka, która po dosłuchaniu pokaże nam czy dźwięk jest za niski lub za wysoki. Jeżeli struna będzie idealnie nastrojona, wskazówka zatrzyma się na środku, a pod nią zapali się zielona lampka.

Po wciśnięciu przycisku „MODE” wejdziemy do opcji Tunera, w których oprócz strojenia standardowego, będziemy mogli wybrać jedno z dziesięciu niestandardowych.

Kolejną po stroiku zakładką jest metronom wskazówkowy. Do czego on służy nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Posiada on wszystkie potrzebne funkcje, które przy okazji są łatwo dostępne i ładnie wkomponowane w interfejs całej aplikacji.

Na górze ekranu znajduje się wskazówka, a pod nią duży przycisk „TAP TEMPO”, który pozwala na samodzielne ustawienie tempa, stukając na niego czterokrotnie. Kolejny od góry ulokowany jest wskaźnik szybkości tempa, a po jego bokach umieszczone zostały dwa dodatkowe przyciski. Lewy służy do ustawienie metrum (brak, 2/4, 3/4 oraz 4/4),a prawy do wyciszenia dźwięku. Pod nimi znajduje się długie poziome pokrętło, którym ustawimy prędkość tempa w standardowych jednostkach BPM (uderzenia na minutę).

Kolejna zakładka to nic innego jak akordy, czyli spis dwudziestu dziewięciu podstawowych chwytów, które powinien znać każdy gitarzysta. Podzielone zostały one na trzy kategorie, a po wybraniu każdego z nich na ekranie pojawi się ilustracja przedstawiająca gryf wraz z ponumerowanymi progami. Na pomarańczowo oznaczone zostały miejsca, w których chwytamy poszczególne struny (1 – palec wskazujący; 2 – palec środkowy itd.) Dodatkowo na siodełku aplikacja pokazuje struny, w które uderzamy przy biciu. W ten sposób w mgnieniu oka, o poszczególnych chwytach dowiemy się wszystkiego.

Kolejna przydatna zakładka – Lessons – zapewnia nam kila odcinków darmowych lekcji wyrwanych wprost z zestawu wideo sygnowanym logiem Gibsona. Nie jest może ich szczególnie dużo i brakuje opcji dokupienia kolejnych, ale warto zdecydowanie warto docenić ten dodatek jako, że zawiera on wspaniałe wprowadzenie dla nowych gitarzystów, zupełnie za darmo.

Ostatnia funkcja nie jest już tak przydatna jak reszta, bo zawiera ona jedynie odnośnik do mobilnej strony Gibsona, na której poczytamy sporo świeżych nowinek z gitarowego świata. Aby dokończyć czytanie kliknij w obrazek poniżej.

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Jakub Bereziewicz

Z wykształcenia finansista/manager - studiował na SGH, NUS, LSE, Harvard University oraz Tsinghua University. Prywatnie - od dwunastu lat pasjonat mobilnych technologii. Developer Symbiana UIQ, użytkownik Androida od czasów HTC Dream (G1).