Rok szkolny zaczął się już prawie trzy miesiące temu, rok akademicki także już trwa, wiec najwyższy czas zastanowić się nad organizacją nauki. Smartfony jak zwykle przychodzą nam z pomocą oferując szereg użytecznych aplikacji. Dziś zajmiemy się aplikacjami zarządzającymi  planem zajęć, a także obowiązkami każdego ucznia czy studenta (takimi jak prace domowe czy egzaminy) oraz ocenami.

SchoolHelper – darmowa
Pierwsza z testowanych aplikacji jest najwszechstronniejsza ze wszystkich tu opisywanych. Potrafi zapanować zarówno nad planem zajęć jak i trzema innym aspektami nauki, czyli nad: pracami domowymi, egzaminami oraz ocenami. Aplikacja pozwala również na tworzenie notatek dotyczących przedmiotów.

Szata graficzna programu jest dopracowana, lecz prezentuje się skromnie. Interfejs przypomina czarną tablicę szkolną, a białe napisy imitują kredę. Ogólnie wygląd cieszy oko, jednocześnie nie zmniejszając komfortu obsługi aplikacji.

Zaczynając przygodę ze SchoolHelperem należy dodać przedmioty oraz sporządzić plan zajęć. Jeśli dane zajęcia występują więcej niż raz w tygodniu aplikacja pozwala na wygodne kopiowanie ich poprzez menu kontekstowe.

W ustawieniach znajdziemy kilka nie zawsze spotykanych w podobnych aplikacjach funkcji, takich jak: dostosowanie widoku tygodnia (początek w niedzielę lub poniedziałek, decyzja o wyświetlaniu piątku i soboty), czy obsługa wielotygodniowego rozkładu zajęć, co na pewno przyda się osobom posiadającym plan w systemie tygodni parzystych i nieparzystych. Z czterech dostępnych opcji można wybrać także system oceniania. Możliwości to: oceny – liczby, oceny – litery, procenty, punkty (0-15).

Do aplikacji zostały dołączone trzy widżety odpowiadające odpowiednio za wyświetlanie: planu zajęć, prac domowych oraz egzaminów. Ich wygląd jest niestety mocno ascetyczny, co nie każdemu użytkownikowi będzie odpowiadać.

myHomework – darmowa
Kolejna aplikacja, jak sama nazwa wskazuje, służy głównie do zarządzania pracami domowymi. Po dodaniu listy przedmiotów do bazy danych program pozwala w łatwy sposób notować zadania domowe i przechowywać je uporządkowane.

myHomework jako jedyna z omawianych aplikacji posiada możliwość dostępu do danych za pomocą przeglądarki WWW, wiec wszystkie prace domowe można zapisywać bezpośrednio z komputera, co w wielu przypadkach jest dużo wygodniejsze od wprowadzania ich na telefonie. Niestety, o ile aplikacja jest darmowa, to za konto użytkownika, które jest wymagane do korzystania z internetowej wersji aplikacji, a także synchronizacji danych między urządzeniami (aplikacja jest dostępna również dla systemu iOS) trzeba zapłacić. Na szczęście nie jest to wygórowana cena i wynosi tylko 99 centów.

Zapisane prace domowe można przeglądać w kalendarzu na podstawie wybranej daty lub sortując względem wybranego przedmiotu.

Dodając zajęcia do bazy danych istnieje możliwość ustawienia terminów, w których się odbywają, lecz z tą funkcjonalnością nie idzie w parze widok tygodniowego planu, a szkoda. Liczymy na dalszy rozwój aplikacji w tym kierunku, gdyż dostęp do danych z poziomu przeglądarki jest bardzo wygodny, a aplikacja zarówno jak i strona WWW są wykonane na prawdę przejrzyście i schludnie. Deweloper zapowiada wprowadzenie widżetów w kolejnych wersjach programu.
 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Jakub Bereziewicz

Z wykształcenia finansista/manager - studiował na SGH, NUS, LSE, Harvard University oraz Tsinghua University. Prywatnie - od dwunastu lat pasjonat mobilnych technologii. Developer Symbiana UIQ, użytkownik Androida od czasów HTC Dream (G1).