razrvsnexus

Dwa smartfony, wokół których było ostatnio najwięcej zamieszania to zdecydowanie Droid RAZR i Samsung Galaxy Nexus. Ich premiery zbiegły się w czasie, a w sprzedaży pojawią się zapewne również w tym samym momencie. Niejeden miłośnik Androida szukający perfekcyjnego smartfonu dla siebie zada pytanie – który wybrać? Część z Was zapewne już na starcie ma swojego faworyta, jednak przyjrzyjmy się obu urządzeniom bliżej, by zapewnić sobie jak najpełniejszy ich obraz.

Ekran

Zarówno Droid RAZR oraz Nexus mogą poszczycić się ekranami o bardzo dobrej jakości. Pierwszy z nich oferuje wyświetlacz o przekątnej 4,3” o rozdzielczości qHD (960×540) wykorzystujący technologię Super AMOLED. Z kolei telefon Samsunga może poszczycić się najnowszą zdobyczą tego producenta – ekranem HD Super AMOLED o rozdzielczości 1280×720 i przekątnej aż 4,65”. W obydwu przypadkach obecna jest matryca typu PenTile, jednak zagęszczenie pikseli jest tak duże, że nie daje się to we znaki.

Jeżeli by kierować się wyłącznie liczbami, to zwycięsko z tego pojedynku wyszedłby Galaxy Nexus. Nie można jednak zapomnieć, że ekran Droid RAZR nie odstaje od niego znacząco, oferując również wyjątkowo ostry i wyraźny obraz. Sporą rolę mogą odgrywać też osobiste preferencje – mniejszy ekran spotykany w Motoroli dla części użytkowników może okazać się wygodniejszy.

 

Procesor

Uproszczona specyfikacja techniczna obydwu urządzeń podaje, że ich sercem jest dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1.2 GHz produkcji Texas Instruments. Zdawałoby się, że nie ma co porównywać – toż to ta sama jednostka. Przyglądając się bliżej możemy zauważyć, że układ Droida to OMAP 4430, a w Samsungu zagościł nowszy OMAP 4460. Czym się one różnią? 

Zmiany wprowadzone w nowym układzie tyczą się głównie zdolności do pracy na wyższych częstotliwościach, niż w przypadku poprzednika, jednak ten atut nie został wykorzystany w Nexusie. Modyfikacji uległ dodatkowo układ graficzny PowerVR SGX540, który z 304 MHz został podkręcony do 384 MHz. W teorii powinno to pozwolić na uzyskiwanie lepszych rezultatów w zastosowaniach multimedialnych.


Oprogramowanie

Jeżeli należy zaznaczyć, że Motorola uczyniła spore postępy od czasów debiutu jej znienawidzonej przez użytkowników nakładki Motoblur, to jednak z tego porównania bezapelacyjnie zwycięsko wychodzi Galaxy Nexus. Android IceCream Sandwich wprowadza duży powiew świeżości i kilka naprawdę interesujących funkcji, o których możecie przeczytać w jednym z poprzednich artykułów

Motorola również ma do zaproponowania kilka interesujących rozwiązań w tej kwestii, a Droid RAZR nie można zarzucić, że posiada ubogie oprogramowanie. Jednak możliwość posiadania czystej wersji Androida dla wielu jest wystarczająco kusząca, by zdecydować się na Nexusa. Regularne aktualizacje oprogramowania wprost od Google to kolejna wielka zaleta, zwłaszcza w świetle nienajlepszej przeszłości Motoroli w tej kwestii. Producent zapewnił, że Droid RAZR dostanie nowego Androida IceCream Sandwich już na początku przyszłego roku, jednak życie już nie raz nas nauczyło kruchości takich obietnic.

 

Budowa

Do produkcji Galaxy Nexusa Samsung wykorzystał materiały dobrej jakości, a urządzenie zostało zaprojektowane z charakterystycznym wygięciem, które spotkaliśmy już w Nexusie S. Front urządzenia został w całości wykonany ze szkła i nie ma na nim żadnych przycisków. Tylna klapka bardzo przypomina tę spotykaną w Galaxy S II, jest plastikowa i ma charakterystyczną, chropowatą fakturę.

Droid RAZR błyszczy w kwestii jakości budowy, Motorola bardzo się postarała o użycie jak najlepszych materiałów. Przedni panel smartfonu to hartowane szkło Gorilla Glass, a pod wyświetlaczem ulokowano cztery standardowe przyciski systemowe. Środek RAZR zawiera szkielet wykonany ze stali nierdzewnej, a tylna klapka może pochwalić się wykończeniem z kevlaru.

Jeżeli chodzi o wymiary, to mimo użycia większego ekranu Nexus nie odstaje zanadto od Motoroli. Przy wymiarach 135.5 mm x 67.94 mm x 8.94 mm waży tylko 135g. Droid RAZR mierzy niewiele mniej, a dokładnie 130.7 x 68.9 x 7.1 mm, czyli jest pół centymetra niższy, minimalnie szerszy i odrobinę cieńszy. Waży przy tym 127 gram, co również jest stosunkowo niskim wynikiem, zwłaszcza jeżeli wziąć pod uwagę użyte materiały.

 

 

Z tego szybkiego porównania trudno wyłonić jednoznacznego zwycięzcę, gdyż obydwa smartfony można śmiało ulokować na najwyższej półce rynkowej. Każdy z nich wyróżnia się w jakiś sposób i naszym zdaniem jedynie szczegółowe osobiste preferencje mogą decydować o jednoznacznym wyborze lepszego z tej dwójki. Fanatycy Androida sięgną raczej po Galaxy Nexus ze względu na oprogramowanie, lecz niejeden użytkownik chętniej wybierze Motorolę RAZR, która przyciąga wysoką klasą budowy. A Wy który z tych dwóch smartfonów wybralibyście? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Urban

Informatyk z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. Od zawsze wierny Androidowi.