Witam w nowym odcinku „Weekendu z modowaniem”! W zeszłym tygodniu tematem naszych rozważań były animacje startowe – dokładnie przeanalizowaliśmy ich strukturę, nauczyliśmy się też je instalować.

Temat dzisiejszego odcinka pojawiał się najczęściej w Waszych propozycjach. W tym wydaniu zajmiemy się wykonaniem S-OFF oraz rotowaniem smartfonu HTC. Na początku przyswoimy sobie trochę teorii. Najnowsze urządzenia HTC wyposażone zostały w system blokad nałożonych na bootloader (S-ON), które sprawiają, że konwencjonalne metody modyfikacji systemu są niemożliwe. Dostęp do uprawnień roota przy zablokowanym bootloaderze możliwy jest wyłącznie tymczasowo, do momentu zrestartowania urządzenia, gdy partycja /system przywracana jest do stanu fabrycznego.

By móc dowolnie ingerować w nasz smartfon musimy więc znaleźć sposób na zmianę bootloadera. Prędzej czy później po premierze jakiegoś telefonu w Sieci pojawiają się użytkownicy, którzy w jakiś sposób stali się posiadaczami fabrycznie odblokowanych urządzeń, i dzięki współpracy z internetową społecznością deweloperską udaje się uzyskać bootloader (HBOOT) pozbawiony blokad.

Poniższa instrukcja łamie gwarancję producenta na Twój smartfon. Cała procedura została przez nas przetestowana, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo, ale zawsze musisz wziąć pod uwagę ryzyko, że coś może pójść nie tak. Serwis Android.com.pl nie bierze odpowiedzialności za błędy mogące wyniknąć ze stosowania poniższej metody. Pamiętaj, że zostałeś ostrzeżony.

Najprostszym w obsłudze narzędziem stworzonym do zdejmowania tychże blokad jest Revolutionary. Na liście wspieranych przez nie urządzeń znajdują się:

•    HTC Desire (bravo) 0.93.0001, 1.02.0001
•    HTC Wildfire (buzz) 1.01.0001
•    HTC Aria (liberty) 1.02.0000
•    HTC Incredible S (vivo) 1.09.0000 and 1.13.0000
•    HTC Desire S (saga) 0.98.0000 and 0.98.0002
•    HTC Flyer (flyer) 1.10.0000, 1.11.0003
•    HTC Sensation (pyramid) 1.17.0006, .0008, .0011 and .0012, 1.18.0000
•    HTC EVO 3D GSM (shooteru) 1.49.0007, 1.49.0008

Jak widać lista nie zawiera wszystkich popularnych smartfonów HTC dostępnych na rynku, lecz spośród dostępnych narzędzi Revolutionary jest praktycznie najbardziej uniwersalnym.

Szereg cyfr na prawo od nazwy oznacza wersję HBOOT. By sprawdzić jaka wersja jest na naszym urządzeniu należy wykonać następujące kroki:
– wyłożyć, a następnie włożyć z powrotem baterię
– przytrzymać kombinację przycisków: włącznik + głośność w dół

Naszym oczom ukaże się następujący obraz:

s-off

W pierwszej linijce możemy sprawdzić czy nasz smartfon ma założone blokady, czy nie. W naszym wypadku widnieje napis S-OFF, co oznacza, ze blokady zostały już zdjęte, ale dla celów artykułu będziemy kontynuować z instalacją Revolutionary. Druga linijka zawiera wersję HBOOT, należy sprawdzić, czy znajduje się ona na liście obsługiwanych. Dla przykładu operację przeprowadzimy na HTC Incredible S.

Kolejnym krokiem będzie pobranie Revolutionary ze strony autora, dostępne są wersję zarówno dla Windows XP/Vista/7, jak i Linux. Po kliknięciu „Download” powinno wyskoczyć okienko z informacjami do wypełnienia, nie zamykamy tej karty, gdyż przyda się nam za chwilę. W przypadku użytkowników systemu Microsoftu niezbędne będzie pobranie oraz zainstalowanie sterowników fastboot stąd. Następnie włączamy w naszym smartfonie debugowanie USB w Ustawienia -> Aplikacje -> Tworzenie.

 

usbdebug

 

Czas podłączyć telefon do komputera przez kabel USB, następnie rozpakowujemy zawartość paczki z Revolutionary do dowolnego folderu, uruchamiamy aplikację revolutionary.exe i zostaniemy poproszeni o podanie kodu, który wygenerujemy na stronie producenta w okienku, które wyskoczyło po pobraniu paczki. Wypełniamy informacje zależnie od naszego systemu operacyjnego, modelu urządzenia i wersji HBOOT, którą sprawdziliśmy wcześniej, wprowadzamy tez numer „serial” wygenerowany automatycznie przez program.

 

revolutionary

 

Po wygenerowaniu kodu kopiujemy go do wiersza poleceń, zostanie on zaakceptowany, po czym Revolutionary zacznie wprowadzać niezbędne komendy. W pewnym momencie zostaniemy spytani, czy chcemy zainstalować też ClockworkMod Recovery, śmiało wpisujemy „Y” (bez cudzysłowu). Chwilę później smartfon uruchomi się w trybie fastboot, cierpliwie czekamy aż do końca operacji, w żadnym momencie nie radzę odłączać urządzenia od kabla USB. Gdy okno Revolutionary samo zniknie za pomocą przycisków głośności nawigujemy na telefonie na opcję „reboot”, zatwierdzamy przyciskiem włącznika i czekamy na ponowne uruchomienie systemu.

Pierwszy, najtrudniejszy krok jest już za nami, zdjęliśmy blokady z bootloadera (wykonaliśmy S-OFF). Teraz czas uzyskać dostęp do praw roota. Tu przyda nam się CWM Recowery, którą zainstalowaliśmy wcześniej, przy pomocy Revolutionary. 

Pobieramy paczkę zawierającą niezbędne pliki stąd, a następnie umieszczamy ją na karcie SD naszego urządzenia. Wyjmujemy, a następnie wkładamy baterię telefonu, uruchamiamy ponownie przytrzymując głośność w dół oraz włącznik. Widok uległ delikatnej zmianie, względem tego, który oglądaliśmy poprzednio, został dodany nagłówek „Revolutionary”. Za pomocą przycisków głośności wybieramy opcję „Recovery” i po paru sekundach naszym oczom ukazuje się ClockworkMod Recovery. Wybieramy zakładkę „install zip from sdcard”, nastęnie „choose zip from sdcard” i zaznaczamy plik ZIP, który wcześniej pobraliśmy. Po paru sekundach komunikat powiadomi nas o sukcesie operacji.

Czas zresetować urządzenie i po ponownym uruchomieniu systemu powinniśmy mieć pełny dostęp do praw roota.

W następnym odcinku dowiemy się, jak w łatwy sposób wgrać na nasz smartfon HTC oprogramowanie CyanogenMod 7, i jak potem przywrócić go do stanu fabrycznego. Również ten temat często wspominaliście w swoich prośbach. Jak widzicie wszystkie Wasze propozycje są przez nas rozpatrywane, jeżeli więc chcecie mieć realny wpływ na serię „Weekend z modowaniem” piszcie śmiało na adres [email protected], postaram się, by żadna wiadomość nie pozostała bez odpowiedzi.

Do zobaczenia za tydzień!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Urban

Informatyk z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. Od zawsze wierny Androidowi.