Witam w kolejnej odsłonie „Weekendu z modowaniem”! Dowiedzieliśmy się już jak wgrywać recovery, instalowaliśmy też nasz pierwszy custom ROM. Dziś zajmiemy się radiem i przyjrzymy się operacji jego zmiany. Nie, nie mówię tu o Twoim starym odbiorniku leżącym na półce, nie sprawimy też, by Twój smartfon mógł odbierać RMF FM. W ujęciu urządzeń mobilnych radio/baseband oznacza często moduł odpowiedzialny za obsługę wszystkich komponentów kontrolujących transmisję bezprzewodową, na przykład GSM, GPS czy WiFi.

Na co może mieć realny wpływ zmiana wersji radia, w ustawieniach Androida widocznego jako pasmo podstawowe? Po pierwsze, może w znaczący sposób poprawić jakość połączenia GSM, a co się z tym wiąże parametry rozmowy – głośność, może zagwarantować wyraźniejsze słyszenie rozmówcy, zmniejszyć zniekształcenia i szumy. Polepszeniu może ulec nawet zasięg GSM urządzenia.
Warto więc co jakiś czas aktualizować wersję radia, gdyż może poprawić to nasze odczucia co do sprawności transmisji bezprzewodowej naszego urządzenia. W przypadku custom ROMów baseband należy dobierać według wskazań autorów, zazwyczaj informują oni w połączeniu z jakim radiem najlepiej działa ich oprogramowanie.

dhd_about

 

Zmiany radia dokonamy na przykładzie LG Optimus 2X; jakiś czas temu na forum pojawiła się prośba o tę instrukcję. Do wykonania aktualizacji użyjemy komputera z systemem Windows 7.

Pierwszym krokiem będzie pobranie i zainstalowanie odpowiednich sterowników oraz aplikacji Smartflash. Zawartość paczki z programem wypakowujemy do dowolnej lokalizacji, np. C:/Smartflash/. Po instalacji sterowników warto zrestartować nasz PC, nie jest to jednak niezbędne.

Teraz zabierzemy się za pobranie odpowiedniej wersji radia. W dniu pisania najnowszą wersją dla LG O2X jest 1035.21_20110622. Można pobrać je bezpośrednio stąd. Wypakujmy zawartość do dowolnego folderu na dysku. Link do innych wersji radia znajdziecie na naszym forum, zapraszam też do wyrażania waszych opinii o zaletach i wadach nowego radia w odpowiednim wątku.

Czas uruchomić wypakowany wcześniej program Smartflash. Wybieramy znajdującą się u góry zakładkę „ROM copy D/L”. Klikamy przycisk znajdujący się naprzeciw napisu „CP bin” (zaznaczony jako czerwony kwadrat na obrazku poniżej) i wyszukujemy wypakowane wcześniej radio w formacie FLS.

smartflash

Zmiana radia może wyczyścić nasze urządzenie i sprowadzić je do stanu fabrycznego, więc teraz jest jeszcze czas na dokonanie niezbędnych kopii zapasowych by nie ucierpiały na tym ważne dla nas dane. Odnotowane są też przypadki, gdy sformatowana została nawet wewnętrzna karta SD, ale osobiście tego nie doświadczyłem.

Gdy jesteśmy pewni, że zabezpieczyliśmy wszystkie informacje wyciągamy z O2X baterię, a do komputera podłączamy kabel USB. Wkładamy baterię z powrotem, jednocześnie podpinając do urządzenia kabel USB i trzymając klawisz głośności w dół. Powinniśmy na ekranie zobaczyć komunikat o uruchomieniu trybu zmiany oprogramowania.

o2x_sw_update

Po jakimś czasie program Smartflash powinien wykryć nasze urządzenie i automatycznie wypełnić znajdującą się w lewym dolnym rogu informację o porcie COM.
Teraz upewniamy się, że wszystko wygląda tak, jak na screenie – mamy zaznaczone „Normal mode”, a „Erase CAL data” jest odznaczone.

Czas nacisnąć przycisk „Start” i cierpliwie czekać na zakończenie operacji – może to potrwać nawet kilka minut. W przypadku gdyby program sam przerwał operację nie należy panikować, tylko cierpliwie zacząć ją od początku.

Po instalacji nasze urządzenie uruchomi się ponownie. Teraz trzeba wgrać sterownik RIL, który najlepiej funkcjonuje z nowym radiem. Znajdziecie go tu. Nawiasem mówiąc, świetnie współpracuje on również z radiem w wersji 0606 i 0614. Odpowiada on za komunikację urządzenia z modułami bezprzewodowymi, gwarantuje stabilne działanie GSM. W przypadku korzystania ze starego sterownika mogą pojawić się objawy wylogowywania się z sieci czy losowe restarty.

Po pobraniu paczkę .zip umieszczamy na karcie SD. Następnie przechodzimy do trybu recovery, wybieramy „install zip from sdcard”, następnie „choose zip from sdcard” i zaznaczamy paczkę z pobranym sterownikiem. Po instalacji uruchamiamy ponownie nasze urządzenie.

To wszystko w tym odcinku, mam nadzieję, że już dla żadnego użytkownika tajemnicą nie będzie czym jest radio, a użytkownicy Optimusa 2X docenią tę krótką instrukcję dotyczącą aktualizacji. W nadchodzących odcinkach zajmiemy się zarówno tworzeniem prostych modyfikacji Androida, jak i przybliżymy sobie trochę niezbędnej teorii. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Urban

Informatyk z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. Od zawsze wierny Androidowi.