Witam w kolejnym odcinku „Weekendu z modowaniem”! Dowiedzieliśmy się już jak w łatwy sposób zrootować nasz smartfon. Dzięki temu uzyskaliśmy możliwość znacznie większej kontroli nad nim; od teraz aplikacje wymagające dodatkowych zezwoleń bez problemu mogą działać na naszym urządzeniu, mamy też dostęp to głębszych ustawień systemowych. Bezsprzecznie największą zaletę rootowania stanowi możliwość instalowania zmodyfikowanych wersji systemu.
W dzisiejszej odsłonie zastanowimy się co sprawia, że tzw. custom ROMy są tak bardzo popularne. Weźmiemy również pod uwagę negatywne strony modowania, a wszystko po to, byś mógł sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest to coś dla Ciebie. Tekst jest adresowany przede wszystkim do nowych użytkowników Androida, których na forach android.com.pl nie brakuje Wink.

 

wzm_4

 

Niewątpliwie największą korzyścią płynącą z modyfikowanych ROMów jest to, że dzięki nim na naszym smartfonie możemy uruchomić nowszą wersję Androida, która nie została wprowadzona przez producenta. Koniec oficjalnych aktualizacji niekoniecznie musi oznaczać zakończenie żywota urządzenia. Najlepszym przykładem w tej kwestii jest HTC Dream, znany jako Era G1 – dzięki aktywnej społeczności użytkowników ciągle dostępne są dla niego najnowsze wersje Androida. Modyfikacje pozwalają nam też zakosztować nakładek graficznych, które nie były projektowane z myślą o naszym smartfonie. HTC Sense cieszy się w tej kategorii największym powodzeniem – tę nakładkę udało się uruchomić na dużej grupie urządzeń różnych producentów. Wśród dostępnych w Internecie modyfikacji znajdziemy również motywy. Ich instalowanie nie wiąże się ze szczególnym ryzykiem, a w znaczący sposób potrafią one odświeżyć wygląd systemu.

Inną zaletą korzystania z custom ROMów jest znacznie lepsza wydajność urządzenia. Jest ona spowodowana dodatkową optymalizacją oraz pozbyciem się zbędnych elementów znajdujących się w oryginalnym oprogramowaniu. Deweloperzy potrafią czynić cuda w tym temacie, więc jeśli narzekasz na prędkość działania swojego Androida, to powinieneś skorzystać z modowanego ROMu – w wielu przypadkach odczuwalna różnica jest diametralna.
Aktualizacje custom ROMów są wypuszczane znacznie częściej, niż od producenta urządzenia. Tutaj naprawienie błędu nie trwa kilku tygodni, w dodatku autorzy modyfikacji uważnie słuchają uwag użytkowników i często wdrażają zaproponowane na forach poprawki. Co więcej, w takim oprogramowaniu nierzadko znajdziemy dodatkowe narzędzia do konfiguracji oraz pakiet dodatkowych opcji, poszerzający funkcjonalność Androida.

 

wzm_3

 

Każdy medal ma dwie strony. Ze wszystkimi zaletami modyfikowanego oprogramowania wiążą się też pewne wady. Pierwszą i najprawdopodobniej najważniejszą rzeczą jest, jak już pisaliśmy w poprzedniej części „Weekendu z modowaniem”, utrata gwarancji na telefon. Po instalacji modyfikacji istnieje możliwość powrotu do standardowej wersji systemu i prawdopodobnie nikt w serwisie nie będzie dochodził co było zainstalowane wcześniej, jednak zawsze lepiej brać pod uwagę możliwość pozostania bez wsparcia technicznego ze strony producenta. Podczas instalacji coś może pójść nie tak, jak powinno. Zazwyczaj wystarczy zacząć procedurę od nowa i wszystko będzie działać jak należy, lecz każdemu zdarzyło się chyba słyszeć o przypadkach zamienienia smartfonu w drogi przycisk do papieru. Dlatego ważne jest, by uważnie czytać wszelkie instrukcje i nigdy nie reagować paniką. Na pewno wśród innych użytkowników znajdzie się ktoś, kto pomoże Ci wyjść z opresji.

Innym czynnikiem, o którym nie należy zapomnieć jest to, że często potrzebny jest czas, by ROM osiągnął pełną stabilność. Podczas wyboru modyfikacji ważne jest ustalenie swoich priorytetów – część custom ROMów gwarantuje 100% niezawodności, inne znajdują się w fazie beta i oferują nowe, interesujące funkcje. Im więcej osób testuje oprogramowanie, tym większa jest szansa na osiągnięcie przez nie pełnej stabilności. Zazwyczaj posiadają one wytłuszczoną listę znanych błędów, więc nie zapomnij brać ich pod uwagę przed instalacją.
Kwestia, która najczęściej jest bolączką nowych użytkowników to robienie kopii danych, czyli backupu. Instalowanie custom ROMu przeważnie wiąże się z obowiązkiem wyczyszczenia danych z urządzenia. Należy więc pamiętać, by przed zmianą oprogramowania zabezpieczyć ważne dla nas informacje, zanim będzie za późno. Wielu użytkowników marginalizuje ten krok, co skutkuje później zbędnymi nerwami.

 

wzm_1

 

Android jest z natury otwartym systemem i w przypadku większości smartfonów nie trzeba wiele trudu, by zainstalować nieoficjalne oprogramowanie. Jeżeli przedstawione wyżej korzyści przysłaniają w Twoich oczach potencjalne wady, pragniesz odmienić urządzenie z którego korzystasz, to warto, byś śledził serię „Weekend z modowaniem”.

W przyszłym tygodniu dowiemy się jak zainstalować nasz pierwszy custom ROM, wykonamy również wszystkie niezbędne kroki przygotowawcze.

Jeżeli macie jakieś pytania, to postaramy się odpowiedzieć na nie w komentarzach.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Urban

Informatyk z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. Od zawsze wierny Androidowi.