viewsonic_viewpad7

Rynek tabletów z systemem Android zaczyna się coraz bardziej rozrastać, oferując szeroką gamę urządzeń, trafiających w potrzeby niemal każdego użytkownika. Jakiś czas temu zapytaliśmy które z urządzeń zrobiło na Was największe wrażenie. Czas więc na podsumowanie.

1. miejsce – Samsung Galaxy Tab

Samsung_Galaxy_Tab_10_1

Taki wynik nie jest zbyt dużym zaskoczeniem, gdyż Samsung od dłuższego czasu cieszy się bardzo dużym zaufaniem i sympatią wśród użytkowników. W naszej sondzie na Galaxy Taba 10.1 głos oddało 2224 osoby, czyli niemal 40 proc. wszystkich głosujących.

To właśnie 10-calowa wersja nowego tabletu Samsunga ma bardzo realne szanse na to, aby być jednym z najchętniej wybieranych urządzeń z systemem Honeycomb. Wszystko to za sprawą bardzo interesującej specyfikacji technicznej. Galaxy Tab 10.1 wyposażony będzie w procesor Nvidia Tegra 2, taktowany zegarem 1 GHz, żyroskop oraz dwie kamery – 3 Mpx z tyłu i 2 Mpx z przodu.

Cena uzależniona będzie zarówno od pojemności dysku, jak i tego czy zdecydujemy się na wersję z modemem 3G, czy wystarczy nam sam moduł WiFi. Na razie nie wiadomo jak ceny będą się kształtować w przypadku Polski. Ten czynnik będzie jednak decydujący w przypadku wielu klientów.

2. miejsce – Motorola Xoom

motorola-xoom

Drugie miejsce przypadło Motoroli Xoom, która została zaprezentowana przy okazji premiery systemu Honeycomb. Na ten tablet swój głos oddały 1679 osób. Różnica między Xoomem a Galaxy Tab jest więc dość wyraźna, mimo teoretycznie identycznych parametrów technicznych.

Najprawdopodobniej zadecydowała jednak cena. To ona stanowi największy minus tabletu Motoroli. Jak wiadomo, tablet ten w Polsce kosztuje 2999 złotych, co jest kwotą pozwalającą na zakup laptopa o bardzo przyzwoitej konfiguracji sprzętowej. Z tego powodu Xoom będzie bardzo rzadko spotykanym urządzeniem.

3. miejsce – HTC Flyer

HTC_Flyer_pl

Najniższy stopień podium przypadł tabletowi HTC Flyer, który zebrał 1015 głosów. Ten niewielki, bo 7-calowy, tablet był jedną z najgorętszych premier ostatnich miesięcy. HTC w krótkim czasie udowodniło, że jest w stanie wyprodukować solidne, funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie urządzenia.

Bez wątpienia Flyer może się podobać – i mam tu na myśli zarówno budowę, jak i sam interfejs. W przypadku tego ostatniego mamy oczywiście do czynienia z Sense, który dla wielu jest wzorcem w kategorii funkcjonalności interfejsu użytkownika.

Tajwański tablet ma na pokładzie procesor Qualcomm 1,5 GHz, 1 GB pamięci RAM, aparat z matrycą 5 Mpx, GPS, Bluetooth 3.0. Jedynym zgrzytem w przypadku Flyera jest cena, która w Polsce zaczyna się od 3199 złotych.

4. miejsce – LG G-Slate

LG-Optimus-Pad

Miejsce czwarte (266 głosów) zajął tablet firmy LG. „G-Slate” – ta nazwa budziła bardzo duże emocje na początku roku, gdy pojawiły się pierwsze konkretne dane na temat najnowszego dziecka LG. Pierwsze tablety z systemem Android pozostawiały wiele do życzenia, ale firma LG zdecydowała się na optymalny dobór komponentów, identyczny jak w Motoroli Xoom czy Asus Eee Pad Transformer.

Optimus Pad, bo tak urządzenie będzie się nazywało w przypadku Europy, z całą pewnością nie będzie należeć do tanich. Orientacyjnym punktem odniesienia może być cena w Stanach Zjednoczonych, gdzie G-Slate kosztuje $750. W przypadku Starego Kontynentu zastosowanie najprawdopodobniej będzie miała zasada, zgodnie z którą wartość 1 dolara jest równa 1 euro.

5. miejsce – Acer Iconia

Acer-Iconia

Iconia to zdecydowanie jeden z najciekawszych produktów, który został zapowiedziany pod koniec ubiegłego roku. Ma być on wyposażony w dwa 14-calowe ekrany, podświetlane diodami LED o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli – a wszystko to z obsługą multitouch, dając duży komfort pracy.

Sercem Iconii ma być procesor i5, który w zależności od wersji może być taktowany zegarem 2,93, 3,20 lub 3,33 GHz. Każda z wymienionych jednostek ma zintegrowany rdzeń graficzny Intel GMA HD, co potwierdza jak duży potencjał drzemie w tym tablecie.

6. miejsce – Notion Ink Adam

Notion-Ink-Adam

Finalna wersja tabletu firmy Notion Ink pierwszy raz została zaprezentowana w trakcie targów CES 2011. Zaledwie 2,5 proc. z głosujących w naszej ankiecie przyznało, że akurat to urządzenie zrobiło na nich największe wrażenie. Taki stan rzeczy nie powinien być dla nikogo zbyt wielkim zaskoczeniem.

W przypadku Adama producent zdecydował się na zastosowanie wyświetlacza o przekątnej 10.1 cala i rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, i trzeba przyznać, że jest to dość nietypowa rozdzielczość. Jednostką sterującą jest układ Nvidii – Tegra 250. Zarówno waga, jak i same wymiary, pozostawiają wiele do życzenia.

7. miejsce – Acer Iconia Tab

Acer_Iconia_Tab_A500

Iconia Tab jest serią tabletów oczekiwanych przede wszystkim przez użytkowników z nieco mniej zasobnym portfelem. Dość odległa pozycja w naszej sondzie (122 głosy) jest naturalnym efektem tego, że Acer nigdy nie produkował urządzeń, które były obiektem pożądania wśród użytkowników, spędzając tym samym sen z powiek konkurencji.

W przypadku Iconii mamy do czynienia z dość charakterystyczną konfiguracją – ekran 10.1 cala, procesor Tegra 2 o mocy 1 GHz, pojemność dysku uzależniona od wersji, którą wybierzemy. Zdania co do tego tabletu są dość mocno podzielone, jednak Acer znajdzie odpowiednią dla siebie grupę klientów.

8. miejsce – Toshiba Tablet

Toshiba-Thrive

Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się pierwsze informacje na temat nowego tabletu firmy Toshiba. Przez długi czas wiadomo było bardzo niewiele w kwestii danych technicznych. Z czasem zaczęły pojawiać się pierwsze konkrety, i tak dowiedzieliśmy się, że będzie miał on 10-calowy ekran, moduł WiFi i dysk o pojemności 16 GB. Nad całością kontrolę miał sprawować system Froyo.

W tej formie tablet Toshiby nie miałby co liczyć na zaskarbienie sobie serc użytkowników (tylko 1,7 proc. z Was oddało głos na ten tablet), a w efekcie podbicie rynku. Na szczęście ostatnio pojawiło się więcej konkretów, które wskazują na to, że to urządzenie parametrami nie będzie odbiegać od konkurentów pod postacią Xooma czy Galaxy Tab.

Jak już wspominałem na początku, w świecie tabletów dzieje się bardzo wiele, w związku z tym już teraz możemy zapowiedzieć, że niedługo pojawi się nowa sonda, która pozwoli Wam na oddanie głosu na najnowsze urządzenia, takie jak np. Asus Eee Pad Transformer czy tablety od Amazona.

źródło: własne

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula