weekend_z_modowaniem

Witam w pierwszym odcinku cyklu „Weekend z Modowaniem”. W tej cotygodniowej serii artykułów, postaram się zapoznać wszystkich początkujących użytkowników systemu Android z modyfikacjami jakie możecie wykonać, by wyciągnąć z telefonu jeszcze więcej i sprawić by używanie go było przyjemniejsze.

W pierwszym artykule przedstawię krótki słowniczek terminów, które każdy chcący modować swój telefon powinien znać. Czytająć na forum działy „ROMy i Modyfikacje” ciężko jest z początku się połapać do czego służy ROOT, bootloader czy recovery. Obiecuję, żę po zapoznaniu się z poniższym artykułem problem zniknie, a Wy będziecie mogli zapoznać się z nowymi metodami podrasowania smartfona. Zapraszam do lektury!

 

ROOT – ROOT to dostęp do korzenia telefonu. Osobiście, gdy dostaję nowy telefon, zaraz zabieram się za proces ROOTowania, który daje mi praktycznie pełną kontrolę nad urządzeniem. Mając dostęp do korzenia telefonu, możemy zmieniać prawie wszystko co zostało wpisane w system przed producenta. W ten sposób możemy np. podkręcić procesor lub zmienić czcionkę. Oczywiście każda z wymienionych modyfikacji potrzebuje dodatkowego programu, ale bez dostępu do ROOTa nawet ich nie odpalimy.

 

ROM – jest to system, który możecie zainstalować na swoim telefonie. Nieoficjalne ROMy cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ są one często dużo szybsze od oficjalnego oprogramowania i pozwalają nam korzystać z najnowszej dostępnej wersji Androida, nawet jeżeli producent jeszcze nie wypuścił aktualizacji dla naszego modelu.

 

Recovery – Jest to specjalny tryb uruchomienia telefonu. Z poziomu recovery mamy dostęp do welu ciekawych funkcji, którcyh nie znajdziemy na samym Androidzie. Między innymi są to: kopia zapasowa systemu, instalacja pakietu .zip, czy zupełny Wipe telefonu i karty (oznacza to zupełne wymazanie danych z telefonu, po wipe’ie telefon software’owo nie różni się od nówki wyciągniętej właśnie z pudełka). Jednak najciekawszą funkcją jest wgranie całego ROMu i jego aktualizacji właśnie przez Recovery. Jest to najprostsza metoda zmiany oprogramowania, która polega na wgraniu pliku .zip na kartę SD, włączeniu Recovery i wyborze odpowiedniej opcji służącej do wgrania ROMu.

Bootloader – W skrócie Bootloader to kod, który włączany jest zanim uruchomi się system. Można powiedzieć, że Bootloader instruuje telefon przy starcie, by ten odpalił kernel systemu operacyjnego

Kernel – Jest to główny komponent systemu operacyjnego. To on odpowiedzialny jest za zarządzanie zasobami telefonu i wspólpracowanie software’u z hardwarem. Dlatego zablokowany bootloader jest tak dużym problemem przy wgrywaniu ROMów. Uniemożliwia on spójną pracę ROMu z osprzętem gdy Kernel nie jest wystarczająco dobrze dopasowany do systemu. Próbując wgrać pełny nieoficjalny ROM razem z kernelem, to zwykle kończy się to uwaleniem telefonu, bez możliwośći naprawienia go domowym sposobem. Tak w przybliżeniu wygląda problem z zablokowanymi Bootloaderami.

I to na tyle w pierwszym artykule o modyfikacjach Androida. Mam nadzieję, że powyższy słowniczek ułatwi Wam odnalezienie się w świecie ROMów i modyfikacji.

Jeśli macie jakiś pomysł lub tematy dotyczące modyfikacji, które chcielibyście bym opisał w przyszłych odcinkach Weekendu z Modowaniem, to podzielcie się nimi w komentarzach pod artykułem. Do zobaczenia za tydzień.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Filip Brodecki