Kilka dni temu, w holenderskiej telewizii odbyło się show o nazwie 'TeleVisie’, gdzie różni producenci telefonów chwalili się swoimi najnowszymi urządzeniami. Chłopakom z serwisu AndroidGuys udało się wtedy spotkać z Haroldem de Kort, kierownikiem ds. komunikacji Sony Ericssona, i przeprowadzić z nim kilkuminutowy wywiad. Zapraszamy do lektury, w której pan de Kort wyjaśnia kilka spraw związanych z Xperią PLAY, odblokowanym Bootloaderem oraz po raz pierwszy informuje nas o nadchodzącym tablecie japońsko-szwedzkiej korporacji.

AndroidGuys: Wielu ludzi zastanawia się czy Xperia PLAY to PSP z systemem Android, czy też telefonem przystosowanym do gier. Jak opisuje to urządzenie Sony Ericsson? 

Harold de Kort: Mam nadzieję, że zrozumiecie, że komunikacja nie jest rzeczą perwszorzędną w tym telefonie. Jest to bardziej urządzenie do grania, rozszerzone o możliwości platformy Android. Mamy nadzieję, że kampnia reklamowa wyrazi to wystarczająco jasno. Dokładniej, jest to kombinacja telefonu z konsolą do gry.

AndroidGuys: Informacj o Xperii PLAY były obszernie ujawniane już od sierpnia 2010. Engadget zdołał nawet dostać się do prototypu telefonu w styczniu tego roku. Jak to się stało?

Harold de Kort: Oczywiście istnieje coś takiego jak wycieki 'kontrolowane’ i wielu ludzi pomyśli, że wszystko to ustawiliśmy jako skrytą kampanię reklamową, ale tak naprawdę nie stało się w tym wypadku. Z jednej strony zapewniło nam to niesamowity rozgłos, większy niż my bylibyśy w stanie wygenerować sami. Z drugiej strony ma to pewne konsekwencje. Wszystkie te wycieki zniszczyły zaufanie jakie Sony Ericsson miał do swoich pracowników. Od teraz, departament PR dostaje wszystkie informacje i zdjęcia telefonów dużo później, według mnie nawet za późno. Niestety nasza korporacja nie jest już tak otwarta z nowymi projektami do swoich pracowników.

AndroidGuys: Czy urządzenie takie jak Xperia PLAY 2 zostanie wypuszczone? Co w przyszłości czeka granie mobilne?

Harold de Kort: Czekamy na reakcję użytkowników na temat Xperii PLAY, zanim zaczniemy myśleć nad nowym projektem. Najpierw musimy się dowiedzieć co nasi klienci lubią i chcą, by zapewnić im możliwie najlepsze doznania.

AndroidGuys: Dlaczego Sony Ericsson zdecydował się na odblokowanie Bootloaderów w swoich najnowszych telefonach?

Harold de Kort: Chcemy by nasze telefony były otwarte, częściowo dlatego, że Android właśnie taki powinien być.

AndroidGuys: W jaką grupę skierowane są te działania?

Harold de Kort: Głównie w deweloperów, próbując zainteresować ich naszymi telefonami. Oczywiście inni użytkownicy też mogą odblokować Bootloader w swoim telefonie, ale nie jest to przeznaczone szczególnie dla nich.

AndroidGuys: Jak to wpływa na takie rzeczy jak gwarancja?

Harold de Kort: Oczywiście musieliśmy przy tym uporać się z pewnymi kwestiamy prawnymi, najważniejszą z nich była gwarancja. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że odblokowanie Bootloadera będzie równoznaczne z jej utratą.

AndroidGuys: Czy będą jakieś ograniczenia dotyczące tego co użytkownicy mogą zrobić z odblokowanym Bootloaderem?

Harold de Kort: Nie, nie planujemy ograniczać czyjejś wolności.

AndroidGuys: O hardware’owej stronie telefonów. W porównaniu z nowymi liniami smartfonów innych producentów, telefony Sony Ericssona zdobywają stosunkowo słabe wyniki w benchmarkach, z powodu starszych procesorów i układów graficznych. Dlaczego telefony zoptymalizowane np. do grania są napędzane dość starymi procesorami?

Harold de Kort: Mamy podpisaną umowę partnerską z Qualcommem, więc trudno nam jest wybrać procesory innej marki. Zdecydowaliśmy się zoptymalizować system pod określony procesor, nie pod dwa rdzenie. Wierzymy jednak, że różnica nie jest zauważalna, co czyni ją bardziej teoretyczną niż praktyczną.

AndroidGuys: Jeszcze jedno pytanie na temat sprzętu: wielu ludzi nazywa Xperię PLAY grubą. Dlaczego Sony Ericssona stworzył telefon takich rozmiarów? 

Harold de Kort: My oczywiście także wolimy smukłe urządzenia, jednak nie zawsze jest to wykonalne. Przyciski dedykowane do gier potrzebują trochę dodatkowego miejsca. Niestety nie mogliśmy z tym zbyt wiele zrobić.

AndroidGuys: Podczas konferencji prasowej wspomniano o bliskim partnerstwie z Google. Jak bliska była ta kooperacja?

Harold de Kort: Plotki głoszą, że zostaliśmy spytani o wyprodukowanie pierwszego telefonu Google Nexus. Nie mogę ani potwierdzić ani zaprzeczyć tym informacjom, ale być spytanym o taką rzecz jest dla nas wielkim zszczytem. Oznacza to, że Google ufa twojej firmie. Nie zdecydowaliśmy się na to, gdyż byliśmy nowi na rynku Androida i nie chcieliśmy oddać naszego modelu pokazowego w ręce Google.

Gingerbread zbliżył Sony Ericssona i Google do siebie w odniesieniu do gier, ale jak wspomniałem już wcześniej, nie było dużej kooperacji. Po prostu fajnie byłoby powiedzieć, że była.

AndroidGuys: Dlaczego Timescape jest dalej umieszczany w nowych smartfonach? Było na niego tyle skarg, mieliśmy nadzieję, że zabraknie go w przyszłości.

Harold de Kort: Myślę, że skargi napływały dlatego, że ludzie używają Timescape’a do niewłaściwych celów. Timescape został stworzony by dać nam przegląd aktywności naszych znajomych w różnych serwisach społecznościowych, a nie do interakcji z nimi. Ale nauczliśmy się na własnych błędach i od teraz Timescape jest stosowana bardziej jako dodatkowa warstwa, a nie aplikacja z pełną integracją. To był powód opóźnienia aktualizacji dla modelu X10 i naprawdę nie chcemy by taki bałagan miał miejsce po raz kolejny.

AndroidGuys: Dlaczego wciąż nie ma żadnego tabletu od Sony Ericssona? Nie mogę się go doczekać…

Harold de Kort: Tablet Sony Ericssona zostanie wypuszczony tego lata, ale domyślam się, że nie jest to odpowiedź, której oczekujecie. Chodzi o to, że rynek tabletowy jest stosunkowo młody, i niewiele o nim na razie wiadomo. Nie jesteśmy jeszcze pewni czy chcemy wykonać skok z telefonów na tablety. I niestetym ale nie mogę Wam podać żadnych informacji na temat niezapowiedzianych produktów.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Filip Brodecki