Wydaje się, że czasy przeładowanych i mocno obciążonych nakładek producentów przeszły dawno do lamusa natomiast nadal wiele osób ceni sobie szybkość i prostotę czystego Androida nieskalanego przez dziwne pomysły twórców smartfonie. Oprócz oczywistych zalet czystego systemu, jakimi są lekkość i płynność dochodzą również do nich lepsza kompatybilność ze wszelkimi modyfikacjami i większa szansa na częstsze aktualizacje samego Androida. Nie są nam wtedy narzucane preinstalowane aplikacje, zbędne pliki. Nad takim systemem jest łatwiej zapanować z racji tego, że mamy więcej dostępnej przestrzeni na filmy, zdjęcia, gry oraz więcej pamięci RAM, która znacznie usprawnia działanie telefonu pod kontrolą Androida. Najbardziej można to odczuć podczas przełączania się między aplikacjami. Czysty Android dostępny domyślnie w smartfonie po wyjęciu z pudełka jest niestety nadal rzadkością. W tej konkurencji przodują oczywiście Pixele od Googla i chyba nikogo to nie dziwi, natomiast jest jeszcze kilka ciekawych modeli, godnych polecenia.

Czysty Android w telefonie za małe pieniądze?

Czy jest możliwe w ogóle cieszyć się z użytkowania czystego Androida w budżetowym telefonie? Odpowiedzią na to pytanie jest seria smartfonów Xiaomi z Android One na pokładzie. Android One to projekt, który miał zrewolucjonizować fragmentację zielonego robocika. Urządzenia miały dostawać o wiele szybciej aktualizacje za sprawą tego, że zajmować się tym miało samo Google. Xiaomi Mi A2 można zakupić aktualnie w cenie nieprzekraczającej 900 zł, nieznacznie tańszy jest jego poprzednik Mi A1, oraz uboższa wersja Mi A2 Lite. Telefony te są naprawdę nieźle wykonane, nie zobaczymy tutaj już słynnej nakładki MIUI a czystego Androida, z pewnością wystarczą dla niewymagającego użytkownika i pozwolą cieszyć się z systemu, którego nie ma wiele droższych smarfonów. Seria A od Xiaomi spotyka się raczej z dobrymi opiniami, aczkolwiek wiadomo, że kupując tańszy telefon, trzeba pójść na pewne kompromisy.

Czysty Android – Nokia dobrym wyborem?

Chcąc kupić budżetowy telefon, warto również zainteresować się ofertą Nokii. Ta legendarna już marka ma kilka ciekawych modeli do zaoferowania. Są to Nokia 3.1, Nokia 5, Nokia 6/6.1 odpowiednio za około 550 zł i 850/950 zł. Fińska marka ma również wielu zwolenników i jest często wybierana w kategorii do 1000 zł. Tu także otrzymamy czystego Androida i bardzo dobre wykonanie, do czego przyzwyczaiła nas już Nokia. Oczywiście im droższy model, tym lepiej. Za nieco ponad 1100 zł można kupić Nokię 7 Plus, która jest już przyzwoitym średniakiem, dokładając stówkę mamy 7.1, która ma więcej przestrzeni ekranowej i wycięcie w postaci notcha. Dla najmniej wymagających jest jeszcze Nokia 2.1, za którą damy niecałe 380 zł. Za te pieniądze nie można się wiele spodziewać natomiast i tak jest przyzwoicie, jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny.

Przez niektórych już zapomniane HTC także może poszczycić się w portfolio budżetowcem z wgranym czystym Androidem oraz logiem Android One na pleckach urządzenia. Jest to HTC U11 Life. Dostaniemy go do 750 zł więc podobnie jak wcześniejsze urządzenia, które wymieniłem. Otrzymujemy tu standardowe jak na tę cenę podzespoły, natomiast oprócz systemu wyróżnia ten telefon wodoodporność. Myślę, że HTC zrobiło bardzo dobrze, wprowadzając na rynek takie urządzenie. Droższym i nowszym odpowiednikiem jest HTC U12 Life, natomiast moim zdaniem nie jest on wart uwagi, za dużo dopłacamy względem poprzednika, a za mało zyskujemy.

Najlepsze smartfony z czystym Androidem

Jeżeli cena nie gra dla nas roli mamy możliwość wyboru już urządzeń nieco bardziej kompletnych, z wyższej półki. Jednym z nich jest Nokia 8 Sirocco. Topowe podzespoły, interesujący design. Świetna wydajność, zgranie hardware ze software robi tutaj robotę. Telefon nie posiada wcięcia na ekran, co jest dość rzadkie we flagowcach z 2018 roku. W aktualnych promocjach można zakupić ten smartfonie za mniej niż 2000zł, co wydaje się niezwykle okazyjną ceną jak za urządzenie z takimi podzespołami.

Zobacz też: Kolejne smartfony Xiaomi wyposażone w czysty Android? To możliwe!

Jeżeli czysty Android to tylko Google Pixel?

Seria Pixeli stworzona przez Google to w końcu flagowce od twórców Androida. To na nie trafia najpierw najnowsze oprogramowanie i różne zastosowania nowych technologii. Zawsze są zbudowane z wysokiej jakości materiałów, oferują najwydajniejsze podzespoły. Według fanów tych smartfonów to właśnie tylko Pixele dostarczają prawdziwe doświadczenie czystego Androida. W dodatku te zdjęcia, które można wykonać Pixelem są świetne. Bardzo dużą rolę gra tu oprogramowanie, sprawia ono, że po prostu zdjęcia są ładne dla oka. Szczególnie polecałbym Pixela 2 XL oraz Pixela 3. Są to jedne z najlepszych telefonów w swojej półce cenowej, dla wielu pewnie też i najlepsze. Pixela 2 XL otrzymamy za trochę mniej niż 3000 zł natomiast nowszy już, Pixel 3 to wydatek rzędu 4200 zł. Oczywiście dla lubiących duże notche jest jeszcze Pixel 3 XL, a jak dla kogoś 2 XL jest za duży, może sobie sprawić zwykłą 2. Natomiast różnica w cenie nie jest aktualnie duża, a 2 XL jest całościowo zdecydowanie lepszym urządzeniem.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Rygielski