Jeden z najpopularniejszych antywirusów

Avast to jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych na świecie! Korzysta z niego aż 400 mln ludzi. Zadaniem Avasta jest zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom, bez względu na urządzenie z jakiego korzystają. Uważam, że program jest przede wszystkim bardzo popularny na komputerach osobistych. Ja również z niego korzystam i sobie chwalę. Jednak aplikacji na smartfona nie potrzebuję.

Na stronie programu możemy przeczytać, że aplikacja to światowej klasy ochrona dla systemu Android. Reklamuje ją slogan:

Zainstaluj Avast Mobile Security, najbardziej zaufany bezpłatny program antywirusowy na system Android, aby chronić się przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, które generują wyskakujące okna i wyświetlają niechciane reklamy. Otrzymuj powiadomienia o wykryciu oprogramowania szpiegującego lub reklamowego, które naruszają Twoją prywatność. Zabezpiecz swoje urządzenia przed wyłudzeniem danych, które może Ci grozić podczas korzystania z poczty e-mail, telefonu, zainfekowanych stron lub wiadomości SMS.

Zawsze zastanawiało mnie, na których urządzeniach Avast instalowany jest najczęściej. Dzięki ostatniemu raportowi firmy, w końcu mogę się o tym przekonać. Dane są zaskakujące!

Zobacz więcej:

Na których smartfonach Avast jest najpopularniejszy?

Na pierwszym miejscu zestawienia znajduje się bowiem Samsung Galaxy S5 z Androidem 4.4.4 na pokładzie. Tuż za nim możemy znaleźć Sony Xperię Z2, a następnie Samsunga Galaxy S6. Co ciekawe czwartą pozycję zajmuje Samsung Galaxy S3 Neo z Androidem 4.3. Dopiero na kolejnych miejscach znajdują się Galaxy S7 Edge i S7. W raporcie możemy także przeczytać, że baza smartfonów Galaxy S3, na których zainstalowany był Avast, zmniejszyła się z 2 mln sztuk do 750 tysięcy w ciągu roku. Ponadto Sony straciło aż 30% udziałów w „rynku Avasta”. Warto również dodać, że raport firmy dotyczył pierwszego kwartału 2017 roku. Oznacza to, że nie były w nim brane smartfony z serii Galaxy S8.

Jako użytkownik flagowca, nie potrzebuję takiej ochrony

Trzeba przyznać, że smartfony znajdujące się na liście są bardzo specyficzne. Czy to oznacza, że użytkownicy najnowszych urządzeń mobilnych, podobnie jak ja, nie boją się zagrożeń? Wydaje mi się, że tak. Należy zaznaczyć, że flagowce otrzymują co miesiąc aktualizacje zabezpieczeń, które usypiają czujność użytkowników. Ponadto nowa funkcja w Google Play o nazwie Play Protect regularnie sprawdza aplikacje i urządzenie pod kątem szkodliwego działania. Być może jest to ślepa wiara, że to wystarczy, jednak nie widzę potrzeby popadania w paranoję. Ponadto warto zauważyć, że program antywirusowy działa w tle, co przekłada się na krótszy czas na baterii i zwiększony transfer danych. Powyższe argumenty są dla mnie wystarczające, aby nie korzystać z dodatkowych antywirusów i zabezpieczeń.

Na koniec przypomnę, że Avast to także inne aplikacje, które wspomagają korzystanie ze smartfonu. Zaliczyć można do nich: Avast SecurLine, Avast Passwords, Avast Wi-Fi Finder, Avast Cleanup i Avast Batter Saver.

Źródło: Avast

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.