ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Kategoria Android Wear znika z Google Store. Czy to już koniec?

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Android Wear to zaprezentowany kilka lat temu system przystosowany do urządzeń przenośnych. Na tle konkurencji charakteryzuje się on przede wszystkim dużą ilością aplikacji oraz kompatybilnością z większością urządzeń dostępnych na rynku. System ten jest nieustannie rozwijany przez giganta z Mountain View, ale może się okazać, że sytuacja ta wkrótce się zmieni. Jest to spowodowane tym, że po wczorajszej konferencji link do kategorii Android Wear w sklepie Google Play… zniknął.

Co może oznaczać ta sytuacja?

Na samym początku może wydawać się, że pracownicy Google’a po prostu zapomnieli dodać tej zakładki do głównego menu strony, ponieważ po wczorajszej konferencji interfejs sklepu został odświeżony. Co ciekawe, wspomnianą przeze mnie kategorię wciąż da się znaleźć za pośrednictwem wyszukiwarki Google, więc gigant z Mountain View prawdopodobnie nie miał na celu jej usunięcia. Coraz ciekawiej robi się jednak podczas zagłębiania się w podlinkowaną przeze mnie wyżej zakładkę. Okazuje się bowiem, że popularne smartwatche, które stworzone zostały przy współpracy z firmą Google jeszcze w tym roku, są już niedostępne. Mowa tutaj oczywiście o LG G Watch Style i G Watch Sport. Próba ich kupna wyświetla komunikat, który możecie zobaczyć na zrzucie ekranu poniżej.

Okazuje się, że komunikat „No longer available” znacznie różni się od popularniejszego „Out of stock”. Ten drugi oznacza, że aktualna pula urządzeń przeznaczonych na sprzedaż skończyła się i należy czekać na uzupełnienie magazynów. „No longer available” z kolei oznacza, że produkcja danego urządzenia została zaprzestana i nigdy nie pojawi się ono już w sprzedaży. Jest to sytuacja naprawdę dziwna, ponieważ wycofane zegarki mają zaledwie osiem miesięcy, więc ich sprzedaż powinna zostać zakończona dopiero za kilka(naście) kolejnych. Obecnie zakup jakiegokolwiek zegarka ze sklepu Google Play nie jest już możliwy, a próba zakupu paska MODE skutkuje przeniesieniem na stronę główną witryny sklepu.

Czy jest to już koniec systemu Android Wear?

Prawdopodobnie nie, ponieważ z tego systemu wciąż korzysta naprawdę dużo użytkowników, a producenci wciąż planują nowe smartwatche. Sytuacja jest jednak dość nietypowa, ponieważ ze świadomym ukrywaniem danej części swojego sklepu przed potencjalnymi klientami spotykamy się dość rzadko. Zagadką są również dwa zegarki LG współtworzone z Google, które są sprzętem stosunkowo młodym i ich usunięcie wydaje się dziwną decyzją. Czas pokaże jaką niespodziankę szykuje dla nas gigant z Mountain View – warto jednak pamiętać, że kilka dni temu udostępniona została wersja beta systemu Android 8.0 Oreo dla urządzenia LG Watch Sport, więc kompletne zaniechanie prac nad systemem wydaje się bardzo mało prawdopodobne. Niestety nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać.

Źródło: 9to5google

Sprawdź najnowsze wpisy