Kilka tygodni temu twórcy DxOMark, popularnego rankingu najlepszych aparatów fotograficznych w smartfonach, zmienili zasady oceniania. Uwzględniają one teraz rozwój technologii i lepiej oceniają telefony z podwójnymi aparatami. Więcej punktów producenci mogą otrzymać za jakość funkcji przybliżania, rozmazywania tła czy jakość zdjęć w bardzo słabych warunkach oświetleniowych. Więcej na temat rankingu DxOMark przeczytacie we wpisie DxOMark zmienia zasady oceniania aparatów, stary ranking już nie istnieje.

Oczywiście, nie jest możliwe przetestowanie wszystkich telefonów według nowych wytycznych, dlatego wybrano tylko niektóre modele, na przykład: Google Pixel, HTC U11 czy iPhone’a 7 Plus. Część z nich zyskało więcej punktów, inne straciły, jak choćby iPhone 7. DxOMark skupi się przede wszystkim na testach flagowców, które wchodzą na rynek.

Do tej pory na czele znajdował się iPhone 8 Plus…

Pierwszym beneficjentem nowych zasad został iPhone 8 Plus. Smartfon Apple znalazł się na czele rankingu z 94 punktami i dużą przewagą nad resztą stawki. Na drugim miejscu pojawił się jego mniejszy brat – iPhone 8. 5,5-calowy telefon amerykańskiej spółki został przez serwis określony jako najlepsze testowane urządzenie w historii DxOMark. Szczegóły testu znajdziecie w artykule Nowe iPhone’y mają najlepsze aparaty wśród smartfonów. W tamtym tekście napisałem, że z niecierpliwością czekam szczególnie na test największego konkurenta – Samsunga Galaxy Note8. Urządzenia Koreańczyków od wielu lat szczycą się rewelacyjnymi aparatami. Wyniki otrzymaliśmy wczoraj wieczorem.

… Note8 osiąga dokładnie taki sam wynik

Flagowiec Samsunga ląduje na szczycie rankingu razem z iPhone’m 8 Plus. Obydwa urządzenia dostały tyle samo punktów, czyli 94.

To smartfon Koreańczyków najlepiej wypada w kategoriach fotograficznych

Recenzenci wskazali, że Note8 rewelacyjnie ustawia ostrość. Zoom określono jako najlepszy na rynku. Pochwalono jego szczegółowość nawet w przypadku 4-krotnego użycia. Na zdjęciach robionych w kiepskich warunkach oświetleniowych nie widać szumów, które bardzo często pojawiają się u konkurencji. Minusem jest nie zawsze dobrze działający efekt rozmytego tła oraz nieodpowiedni balans bieli, szczególnie w bardzo jasnych pomieszczeniach. Warto dodać, że składowa ocena w przypadku robienia zdjęć we flagowcu koreańskiej firmy to 100 punktów. iPhone’a 8 Plus oceniono na 96, ale smartfon firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo wypadł lepiej w kategorii kręcenia wideo.

Teraz czekamy na wynik Pixela 2

Eksperci DxOMark określili Samsunga Note8 najlepszym fotograficznym smartfonem z systemem Android. Zwycięstwo może być jednak krótkotrwałe. Dziś premiera Google Pixela 2 i Pixela 2 XL. Rok temu obydwa telefony pojawiły się na szczycie w dniu premiery. Kolejnym potencjalnym rywalem jest iPhone X, którego premiera nastąpi 3 listopada. Model ten ma zupełnie inny aparat niż 8 Plus. Zmieniono między innymi ustawienie obiektywów, a i teleobiektyw jest jaśniejszy. Nie można też zapomnieć o Huawei Mate 10. Może on okaże się niespodzianką?

Źródło: dxomark

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)