Nokia zachwyca! Android P dla wszystkich, bootloadery zostaną odblokowane

Łukasz Pająk Artykuły 2017-09-30

HMD Global przeżywa lepsze i gorsze chwile. Wszelkie zapowiedzi są imponujące, ale same smartfony nie wyróżniają się na tle konkurencji. Niektóre nie działają tak jak powinny pod względem optymalizacji. Wciąż jest wiele niejasności, ale Nokia ma szansę odżyć. Firma znalazła swój kąt na mobilnym rynku i skutecznie go wypełnia. Potwierdzają to kolejne zapowiedzi i miejmy nadzieję, że zostaną one wprowadzone w życie.

Niedawno informowaliśmy Was o tym, że wszystkie fińskie smartfony otrzymają Androida 8.0 Oreo. Nawet najtańsza Nokia 3 i nieprzedstawiona jeszcze Nokia 2. Uzupełnijmy tę informację o czas aktualizacji. Otóż nowe oprogramowanie ma zostać udostępnione wszystkim użytkownikom do końca roku. Żaden konkurent nie jest w stanie zapewnić tak szybkich aktualizacji na tak wiele modeli. Samsung, LG, Sony, HTC i inni zapewne poprzestaną na flagowych modelach. Dopiero w przyszłym roku kolejne urządzenia otrzymają dostęp do Oreo. Jednak tym faktem nie powinniśmy czuć się zaskoczeni, choć co roku mamy nadzieję na miłą niespodziankę.

Nokia nie ma zamiaru poprzestawać na Oreo. Skoro firma powiedziała „A” to teraz przyszedł czas, aby dopowiedzieć „B”, a właściwie „P”. Tak, HMD Global chce wszystkie obecne urządzenia – również Nokię 3 (!) – zaktualizować do niezaprezentowanego jeszcze Androida P. Nie wiemy, czy ta informacja dotyczy również Nokii 2, która jeszcze w tym roku powinna zostać zaprezentowana. Dla fanów systemu Apple to nic nadzwyczajnego, ale w świecie „Robocika” jest to wręcz szokująca informacja. Nie przypominam sobie, żeby w historii mobilnego systemu Google którykolwiek ze smartfonów z niższej półki otrzymał dwie, duże aktualizacje. W tym wypadku również pojawiła się wzmianka o terminach, ale bardzo ogólnikowa. Otóż Android P trafi na Nokie 3, 5, 6 i 8 niedługo po tym jak Amerykanie udostępnią wszelkie źródła. Podobne stwierdzenie pojawiło się odnośnie Oreo.

Kilka dni temu Michał poinformował Was o tym, że użytkownicy flagowego smartfona HMD Global nie będą mieli ułatwionego zadania w zakresie modyfikacji. Otóż wszystkie Nokie mają zablokowane bootloadery. Najprawdopodobniej po fali krytyki, Finowie zdecydowali się na odblokowywanie dostępu do modyfikacji programu rozruchowego.

Zgodnie z powyższym tweetem, nie wszystkie smartfony na raz zyskają nowe możliwości. Firma będzie osobno podchodziła do poszczególnych urządzeń. Wśród komentarzy najczęściej przewija się Nokia 6, więc zapewne to ona jako pierwsza zostanie usprawniona dla fanów modyfikacji. Drugim modelem w kolejce powinna być flagowa propozycja producenta.

Nexusy wróciły? Starałem się jak najdłużej omijać to stwierdzenie, ale jest to niemożliwe. HMD Global nie mówi o tym wprost, ale wszelkie ruchy, zapowiedzi i same urządzenia wskazują na to. Wciąż czekamy na Oreo dla pierwszych modeli i urzeczywistnienie wszystkich zapowiedzi. Też chcielibyśmy, aby nowe wersje systemów usprawniły szybkość działania najtańszych Nokii. Wtedy jedynie fani najnowszych technologii na Finów będą patrzyli bez zachwytów.

źródło: Twitter, Phone Arena • Daniel Kurkowski

  „Finowie „??

 • Plecy03

  Oj, gdybym śledził rynek smartfonów od wczoraj, to może bym był równie entuzjastyczny. Ale takie zapowiedzi były od zawsze – szybkie aktualizacje dla wszystkich zapowiadała chociażby Motorola. I co z tego wyszło? No nie wiele. HTC, Sony i LG podobnie. Uwierzę i pochwalę Nokię jak zobaczę, na razie to są puste słowa.

 • Krzysztof Dukowicz

  Co do kwot, jakie Nokia sobie życzy za ich smartfony do specyfikacji, to daleko im do Nexusów = cena/jakość.

  • Octagon

   Jakość jest naprawdę mega uwierz mi , ale specyfikację delikatnie mówiąc dla wymagających są słabe.
   Nie wiem czy wiesz ale Nokia nie idzie na wojnę , czyli nie zamierza konkurować za wszelką cenę tylko idzie własną drogą i przykówa większą uwagę do tego jak wykonali swoje słuchawki niż to , że Samsung lub LG włożą mega aparaty, a jakość, trwałość wykonania nie będzie już taka premium.

   • AdamGbk

    Tak, ale dla mnie Nokia za czasów WP to były mega wyświetlacze OLED z True Black, a to co tutaj oferują to lekko mówiąc porażka

    • Mohrr

     Nie skreślaj Nokii od razu. Większość użytkowników na to co piszesz nie zwraca uwagi ma im po prostu działa. Bawiłem się 3 i 5. Trójka do podstaw wystarczy a piątka potrafi o wiele więcej, a jakość wykonania jest na bardzo wysokim poziomie. Mam obecnie A5 2016 i ustępuje jakością wykonanie 3, 5 i 6. Poczekajmy na następne modele.

     • AdamGbk

      Nigdy żadnego producenta nie skreślam, ale widać, że wszyscy zaczynają doceniać OLED i ekrany FullVision, czy jak je tam nazywać. Nokia oferując flagowca z ramkami większymi od tych w OP5 i marnym ekranem IPS wygląda dość archaicznie. Może trzeba czasu…

    • Łukasz Pająk

     Wtedy ktoś inny projektował Nokie 🙂

     • Octagon

      Dokładnie , wtedy to była inna Nokia w rękach innych ludzi.

   • Krzysztof Dukowicz

    Premium wykonanie, nie znaczy, że to są drugie Nexusy. Nexusy były urządzeniami z ponadprzeciętnym hardware, a właśnie jakość wykonania była tutaj troszkę nawet kompromisem. I dlatego trochę mnie drażni, jak autor notorycznie porównuje je do Nexsusów, a to było zupełnie coś innego.

    • Octagon

     Może autor miał Nexusa i widzi podobieństwo.

  • stark2991

   Mit tanich Nexusów nadal nie ginie. Tanie były tylko dwa modele od LG – Nexus 4 i 5. I wcale nie były jakieś oszałamiające – przeciętne ekrany, baterie i aparaty.

   • Krzysztof Dukowicz

    Żaden mit, bo samo Google twierdziło, jaki plan ma na Nexusy. Nim poszli w rejony „premium”. Twierdzili, że chcą zrobić wydajne telefony, jak flagowce, a przystępne cenowo. I najbardziej popularne jednak były te dwa właśnie przeciętne modele, ale tylko z dodatków. Ekran był w Nexusie 5 1080p, bateria była jaka była, ale 2GB ramu i najszybszy procesor na tamte czasy, to był wyjątek taniego sprzętu, ale z dobrym hardware. Gorszym aparatem i może nie najlepszym ekranem, ale też na pewno powyżej przeciętnej 720p. Wcześniejsze modele od Samsunga nie były specjalnie udane do końca. Więcej problemów było wtedy z czystym Androidem, niż z nakładkami.x