Spotify powstało w 2008 roku w Szwecji. Muzyczny serwis oferuje użytkownikom dostęp do ogromnej biblioteki muzycznej. Utworów możemy słuchać na smartfonach, tabletach, komputerach, a także na telewizorach i konsolach. Dostępna jest muzyka zarówno z wielkich wytwórni płytowych, jak i niezależnych. Spotify prezentuje społecznościowe podejście do odkrywania i słuchania muzyki, poprzez rekomendacje czy listy znajomych.

Bezpłatna wersja serwisu zawiera reklamy emitowane podczas słuchania oraz w aplikacji. Nie pozwala na słuchanie muzyki bez łączności z Internetem, a także na wykorzystanie Smart TV. Dostępna jest też wersja abonamentowa, pozbawiona ograniczeń. W lipcu 2017 roku Spotify miało 60 milionów subskrybentów opcji płatnej oraz 140 milionów darmowej. Muzyki możemy słuchać przez przeglądarkę internetową lub aplikację na systemy: Windows, macOS, Linux, iOS, a także Android.

Spotify cały czas jest numerem jeden

Największym konkurentem Szwedów jest Apple Music. Serwis firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo ma obecnie 30 milionów użytkowników płacących abonament. Opcja bezpłatna nie jest dostępna. Pomimo ogromnej bazy iPhone’ów, iPadów i ich wiernych fanów, dynamika wzrostu Apple Music cały czas jest mniejsza niż Spotify. Amerykanie w ciągu roku zyskali 10 milionów abonentów, Szwedom zajęło to pół roku. Apple Music pojawiło się na rynku niedawno i cały czas nie gwarantuje tak dobrych doświadczeń dla użytkownika jak Spotify. Jeżeli firma Tima Cooka dopracuje szczegóły, bardziej popularny szwedzki serwis będzie zagrożony.

Dlatego Spotify musi wyróżniać się najlepszą aplikacją (a tak cały czas jest) oraz ciekawymi, nowymi funkcjami. Kolejna z nich została wprowadzona 28 września pod nazwą „Twoja kapsuła czasu”.

Nowa playlista przeniesie nas w przeszłość

Dzięki algorytmom Spotify poznaje nasz gust muzyczny. Na podstawie przekazanych danych, tworzone są spersonalizowane playlisty. Zawierają one utwory, które mogą nam się podobać. Szwedzi umożliwili nam jeszcze większą personalizację. Od teraz aplikacja weźmie pod uwagę nie tylko nasz gust muzyczny, ale też wiek. Nowa lista przeniesie nas w przeszłość.  Znajdziemy w niej 30 utworów, które według algorytmów uwielbialiśmy w młodości – jak byliśmy nastolatkami oraz jak mieliśmy około 20 lat.

„Twoja kapsuła czasu” jest dostępna w sekcji Home, czyli od razu po włączeniu aplikacji. Przeniesiemy się tam do najbardziej nostalgicznych utworów i przypomnimy sobie beztroskie czasy. Oficjalne hasło widniejące w Spotify pod nową usługą brzmi: „Stworzyliśmy dla Ciebie spersonalizowaną listę z utworami, które przeniosą Cię w przeszłość”. W mojej playliście pojawiają się piosenki takich gwiazd jak Dr. Alban, Ace Of Base, Linkin Park, Red Hot Chili Peppers. Pojawił się też Ricky Martin, ale nigdy nie przepadałem za jego twórczością.

Playlistę znajdziecie pod adresem timecapsule.spotify.com, możecie też zeskanować poniższy kod.

Twoja kapsuła czasu jest kontynuacją pomysłu wprowadzonego latem. „Letnie muzyczne wspomnienie” miało za zadanie przypomnieć nam utwory, które słuchaliśmy w poprzednie wakacje. Funkcja cieszyła się ogromną popularnością. Kapsuła czasu pewnie odniesie jeszcze większy sukces.

Źródło: androidpolice

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)