NFC (skrót od Near Field Communication) to jedna z tych funkcji, która dostępna jest na sporej ilości urządzeń, ale mało kto z niej korzysta. Mimo to jest ona naprawdę użyteczna – pozwala na płatności mobilne, szybkie przesyłanie plików oraz korzystanie z tagów NFC. Do niedawna dodatkowo możliwe było odblokowywanie swojego urządzenia za pomocą specjalnego tagu NFC, jednak funkcja ta została potajemnie usunięta przez giganta z Mountain View. Dlaczego tak się stało i co to oznacza dla użytkowników systemu Android?

Czym jest odblokowywanie telefonu za pomocą NFC?

Jest to interesująca forma zabezpieczenia swojego urządzenia przed nieautoryzowanym dostępem, która wymaga skorzystania z fizycznej karty lub tagu NFC w celu odblokowania telefonu, lub tabletu. Z tej technologii korzystają m.in. hotele podczas autoryzacji klientów oraz wielu pracowników sporych firm, które dbają o bezpieczeństwo danych.

Co dokładnie się stało?

Na forach Google dotyczących wykrywania błędów w Androidzie pojawił się wątek, który dotyczył niemożliwości odnalezienia opcji pozwalającej na odblokowanie telefonu za pomocą NFC. Jak wynika z postu opublikowanego przez pracownika Google’a w tym temacie, ta opcja blokady urządzenia została ukryta dla wszystkich nowych użytkowników. Aby upewnić się, że nie zniknie ona z Waszego urządzenia, nie wylogowujcie się ze swojego konta Google i nie dokonujcie żadnych poważniejszych aktualizacji oprogramowania.

Których wersji Androida dotyczy ta zmiana?

Wszystkich, które obsługują możliwość odblokowywania urządzenia za pomocą NFC: 5.0, 5.1, 6.0, 7.0, 7.1, 8.0. Warto pamiętać, że użytkownicy, którzy korzystali z odblokowywania za pomocą NFC od jakiegoś czasu, dalej będą mogli to robić, lecz funkcja ta zniknie np. po przywróceniu telefonu do ustawień fabrycznych lub aktualizacji systemu, która znacznie wpływa na pliki systemowe (czyli np. aktualizacja do kolejnej wersji Androida). 

Dlaczego Google zdecydowało się na taki krok?

Gigant z Mountain View nie zdecydował się podzielić z nami żadnymi informacjami na temat tej zmiany. Niestety, ale wszystkie duże firmy, w tym Google, mają tendencję do dokonywania często niezrozumiałych zmian w swoich produktach, które nie podobają się użytkownikom. Z tego powodu nie ma co liczyć na to, że odblokowywanie telefonu za pomocą NFC kiedykolwiek ponownie powróci do Androida. Jeśli dotknął Was opisywany przeze mnie problem i dalej chcecie korzystać z tej metody zabezpieczania swojego urządzenia, to warto poszukać nieoficjalnych metod (np. aplikacji), które na to pozwalają. Co ciekawe, odblokowywanie urządzenia za pomocą NFC dalej wypisane jest m.in. w instrukcji telefonów Sony z Androidem 8.0 oraz na stronie pomocy Google’a dotyczącej Nexusów i Pixeli. To na pewno nie koniec tej sprawy – wkrótce zobaczymy, jak potoczy się ona dalej.

Źródło: Reddit

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.