Material Design to zaprojektowana przez Google w 2014 roku stylistyka, która stała się wzorcem wyglądu dla aplikacji mobilnych i internetowych usług Google’a. Głównymi cechami, które charakteryzują ten styl, są m.in. realistyczne cienie, obiekty położone na trójwymiarowej płaszczyźnie, żywe kolory oraz proste, a zarazem intuicyjne ikony poszczególnych usług. Praktycznie wszystkie programy stworzone przez giganta z Mountain View dostosowane zostały już do najnowszych wzorców Androida – okazuje się jednak, że zmiana interfejsu popularnych usług przeglądarkowych może zająć znacznie więcej czasu. Gmail, czyli prawdopodobnie najpopularniejszy na świecie klient poczty elektronicznej, już wkrótce doczeka się przebudowanego designu, który przystosowany zostanie do założeń Material Design. Okazuje się również, że wraz z tą aktualizacją do serwisu trafi także sporo interesujących funkcji.

Co dokładnie przygotowuje dla nas Google?

W filmie (który dosłownie kilka godzin temu został usunięty z YouTube’a!) zaprezentowanym przez giganta z Mountain View przedstawione zostały zmiany w usługach Google’a. W pewnym momencie tego materiału wideo spostrzec można bardzo interesujące zdjęcie – jest to przebudowany interfejs przeglądarkowego Gmaila, który w swojej nowej odsłonie charakteryzować będzie się wszystkimi elementami znanymi z Material Design. Na zrzucie ekranu, który zamieszczam dla Was poniżej, wyraźnie zobaczyć można biały interfejs z wyróżniającymi się szarymi przyciskami, a także kolorowe ikony. Podobnie jak na Androidzie, najbardziej rzucającym się w oczy przyciskiem jest ten służący do tworzenia nowej wiadomości e-mail. Jak możemy zauważyć, rozwijane menu aktywuje również znaną wszystkim fanom Androida animację.

Na powyższym slajdzie prezentacji wymienione zostały nowe funkcje, w które wyposażony zostanie Gmail. Pierwsza z nich, czyli Smart reply, to znana z Androida opcja, która pozwala na znacznie szybsze odpowiadanie na otrzymywane wiadomości e-mail. Jak to działa? Algorytmy Google’a analizują każdą otrzymaną przez nas wiadomość i na podstawie wyników prezentują trzy przyciski, których wybranie powoduje znacznie szybszą odpowiedź na maila. Jak ta funkcja wygląda w akcji, możecie zobaczyć na poniższej animacji.

Kolejną nowością jest inteligentne grupowanie otrzymywanych wiadomości e-mail, czyli funkcja znana już użytkownikom Inboxa. Pozwala ona na automatyczne dopasowywanie wszystkich otrzymywanych maili do utworzonych przez system kategorii (np. praca, wycieczki itp.). Ostatnią zaprezentowaną przez Google nowością jest możliwość „usypiania” całego wątku, w którym mieszczą się wiadomości e-mail – oznacza to, że użytkownik Gmaila może np. wyciszać wszystkie maile, jakie otrzymuje z pracy, poza godzinami, w których powinien się nimi zajmować. Funkcja ta pozwala na oddzielenie życia prywatnego od pracy, więc jest to jak najbardziej mile widziana aktualizacja. Miejmy nadzieję, że zaprezentowane przez giganta z Mountain View nowości wejdą w życie jeszcze w tym roku, bo interfejsowi Gmaila zdecydowanie przyda się już odświeżenie.

Źródło: AndroidPolice

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.