Poszczególni producenci urządzeń mobilnych coraz bardziej otwierają się na wizję modyfikowania ich urządzeń przez użytkowników. Przykładem firm, które wspierają działalność uzdolnionych deweloperów, są m.in. Sony, Google oraz LG. Okazuje się jednak, że ten koreański producent elektroniki nie jest aż taki idealny i bliżej mu do Samsunga niż do firm, które otwarcie wspierają modyfikowanie oprogramowania. Dlaczego? LG od jakiegoś czasu posiada wbudowany program odpowiedzialny za wykrywanie zrootowanych smartfonów. Dlaczego sytuacja ta jest problematyczna dla wszystkich użytkowników? O tym dowiecie się w dalszej części wpisu.

Jak odkryto to narzędzie i jak wpływa ono na wydajność?

Temat ten powracał wielokrotnie podczas ostatnich miesięcy, jednak gwóźdź do trumny LG przybił użytkownik forum XDA-Developers o nicku dimm0k, który próbował rozwiązać zagadkę powolnego działania jego zrootowanego LG V20. Nawet po wielokrotnym czyszczeniu pamięci urządzenia oraz braku zainstalowanych aplikacji oprócz Magiska działało ono po prostu źle. Po pewnym czasie odkrył on, że zła wydajność telefonu ma związek z wieloma procesami „sh”, które samoczynnie uruchamiały się na smartfonie. Dimm0ka doprowadziły one do procesu „rctd”, który, jak się okazuje, uruchamia się wraz z systemem i sprawdza, czy urządzenie użytkownika jest zrootowane. Jeśli tak, to zapisuje wszystkie swoje „odkrycia” w logach, które znaleźć można w pamięci wewnętrznej urządzenia.

Skrót „rctd” to Root Checker Tool, które odnalezione zostało w niektórych (szczególnie tych nowych) smartfonach LG. Co ważne, negatywny wpływ tego rozwiązania na wydajność urządzenia spowodowany jest wieloma logami, które zapisywane są w pamięci telefonu, co oczywiście obciąża procesor i pamięć operacyjną. Jak na razie obecność Root Checker Toola potwierdzona została na LG G5 oraz na brandowanych przez T-Mobile V20 i G6.

Jak sprawdzić, czy RTC jest obecny na urządzeniu?

Aby sprawdzić, czy narzędzie od LG do wykrywania roota znalazło się również na Waszym urządzeniu, to wystarczy skorzystać z poniższego miniporadnika.

  1. Pobierz emulator konsoli ADB na swój telefon. Do tego poradnika możesz wykorzystać np. aplikację Termux.
  2. Nadaj uprawnienia SuperUsera pobranej aplikacji – możesz to zrobić za pomocą komendy su
  3. Ostatnim krokiem jest skorzystanie z następującej komendy: ps | grep rctd

Jeśli w odpowiedzi otrzymasz pustą linijkę zaczynającą się od znaczka „#”, to Twoje urządzenie nie posiada wbudowanego Root Checker Toola.

Jak usunąć RTC z mojego urządzenia?

Niestety w tym momencie muszę Was zawieść – dla zwykłego użytkownika jest to niemożliwe. Proces odpowiedzialny za wykrywanie roota mieści się w pliku init.lge.rc , który znajduje się wewnątrz obrazu boot.img, odpowiadającego za rozruch urządzenia. Oznacza to, że jedyną opcją na pozbycie się RTC ze swojego smartfona jest manulane zmodyfikowanie pliku boot.img, lub skorzystanie z gotowego rozwiązania, które jak na razie dostępne jest niestety wyłącznie dla LG V20 od T-Mobile.

Źródło: XDA-Developers

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.