Premiera iPhone’a 8 spotkała się z mieszanymi opiniami. Do zalet nowego modelu na pewno zaliczają się wydajny procesor A11 Bionic, czy ulepszony wyświetlacz obsługujący technologię True Tone. Krytykowany jest niezmieniony od czasu iPhone’a 6 wygląd, w szczególności niewykorzystane miejsce na przednim panelu. iPhone 8 i 8 Plus są na pewno bardzo dopracowanymi urządzeniami, choć pozostają w cieniu iPhone’a X – telefonu, który przejął najlepsze ich cechy i połączył to z nowym designem. O tegorocznych flagowcach Apple, przeczytacie we wpisie Nowe smartfony od Apple oficjalnie! W tym rewolucyjny iPhone X. Firma z nadgryzionym jabłkiem w logo, bardzo chwali się aparatem fotograficznym w nowych urządzeniach. DxOMark przetestował modele 8 oraz 8 Plus.

DxOMark niedawno zmienił zasady oceniania

Niedawno twórcy tego bardzo popularnego rankingu zmienili zasady oceniania urządzeń. Z uwagi na to, stara lista smartfonów z najlepszymi aparatami przestała istnieć. Poprzednie wytyczne na skutek rozwoju technologii przestały być aktualne. Ekipa DxOMark postanowiła przede wszystkim sprawdzać jakość zdjęć w bardzo słabych warunkach oświetleniowych oraz testować jakość efektów rozmazywania tła, a także funkcji przybliżania w podwójnych aparatach fotograficznych. Więcej informacji na temat zmian w rankingu przeczytacie we wpisie Adriana DxOMark zmienia zasady oceniania aparatów, stary ranking już nie istnieje.

Smartfony Apple po raz pierwszy na czele

Po raz pierwszy w historii nowe smartfony Apple znalazły się na czołowych lokatach. iPhone 8 Plus jest pierwszy, iPhone 8 znajduje się zaraz za nim. Na kolejnych miejscach są dotychczasowy lider – Google Pixel oraz HTC U11.

Pierwszy jest iPhone 8 Plus…

iPhone 8 Plus uzyskał bardzo wysokie noty w kategoriach fotograficznych, uzyskując 96 punktów. Nagrywanie wideo zostało ocenione na 89 punktów, tak samo jak w HTC U11 i nieco gorzej niż w przypadku Pixela. DxOMark określił tryb portretowy, efekty rozmycia tła i przybliżania w modelu z większym ekranem, jako najlepsze na rynku. Zarówno 8 Plus, jak i jego mniejszy brat według testujących, odznaczają się świetną optymalizacją algorytmów odpowiedzialnych za rejestrację i przetwarzanie obrazu. Ma to ogromne znaczenie, gdyż parametry aparatów wbudowanych w dwie ostatnie generacje iPhone’ów z 5,5-calowymi ekranami, są praktycznie takie same. Uśredniona ocena z testów w przypadku 8 Plusa to 94 punkty.

A zaraz za nim iPhone 8

iPhone 8 również świetnie sobie radzi w kategoriach fotograficznych. Uzyskał w nich 93 punkty. DxOMark według nowych kryteriów, dodatkowo przyznaje punkty za efekty bokeh oraz przybliżenie w podwójnym aparacie. Tego elementu 4,7-calowy model nie posiada, stąd niższa o 3 punkty ocena. Jednak jego zoom cyfrowy określono jako dobrej jakości. Pozostałe parametry są identyczne jak w modelu z większym wyświetlaczem. Bardzo wysoko został oceniony tryb HDR. iPhone 8 otrzymał nieco wyższą ocenę niż 8 Plus, jeżeli chodzi o możliwości wideo. Ostatecznie smartfon dostał 92 punkty.

Czekamy na testy kolejnych smartfonów

Obecny wynik na pewno cieszy Apple. Urządzenia Amerykanów jeszcze nigdy nie znalazły się na szczycie, a po ostatnich zmianach iPhone 7 dostał nawet mniej punktów niż w starym rankingu. DxOMark na pewno nie powtórzy wyników wszystkich testów, oprócz Google Pixela, czy HTC U11, przede wszystkim oceniane będą najnowsze modele. Mnie szczególnie ciekawi wynik Samsunga Galaxy Note8, który powinien się znaleźć bardzo wysoko w rankingu oraz iPhone’a X.

Źródło: DxOMark 1, 2

 

 

 

 

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)