Na co czekacie? Przecież Android Oreo to nieświeży, nudny i wtórny update

Adam Lulek Artykuły 2017-09-25

Co roku użytkownicy Androida ekscytują się zmianami, jakie zachodzą wraz z nową wersją systemu. Najpierw z zapartym tchem śledzą, co dokładnie przedstawi Google na konferencji, potem z kolei oczekują na listy smartfonów, które otrzymają update. Do tego dochodzi jeszcze z reguły nieznany lub bliżej nieokreślony termin aktualizacji. To wszystko dotyczy zmian, które do tej pory były widoczne i znacznie usprawniały działanie zielonego robota. Być może system ten stał się już na tyle dobry, że kolejne aktualizacje nie robią na mnie żadnego wrażenia. Ponadto wiele z „nowych” funkcji w telefonie już mam, dzięki nakładce i oprogramowaniu Samsunga. W związku z tym przeanalizowałem najnowsze zmiany w systemie i postanowiłem przyjrzeć się im okiem krytyka. Czy te „nowości” są warte oczekiwania aktualizacji na smartfonie z zapartym tchem? Według mnie nie.

Zmiany wizualne

Czyli tak naprawdę brak większych zmian, a jedynie drobne upiększenia. W wersji Oreo wciąż znajdziemy znany wszystkim Material Design, który moim zdaniem jest ładny, ale już trochę nudny. Wydaje mi się, że czas najwyższy odświeżyć nieco wygląd zielonego robota. Przez wiele lat praktycznie każda aktualizacja wnosiła zmiany w interfejsie, jednak nie ta. Z drugiej strony, jeżeli coś jest dobre, to po co to modyfikować? Ponadto za ostateczny wygląd systemu odpowiada tak naprawdę producent nakładki, a nie Google.

„Adaptacyjne ikony”

Google wprowadziło opcję dostosowania wyglądu ikon do własnych potrzeb. Funkcje te znane są z launcherów, gdyż one jako pierwsze umożliwiły ustawienie kształtów owalnych, kwadratowych i innych. Przyznam, że nigdy nie korzystałem z tych możliwości, ponieważ nie jestem typem użytkownika, który spędza dużo czasu na modyfikacji interfejsu w smartfonie.

Uśpij powiadomienia

Android 8 umożliwia uśpienia powiadomień na określony czas: 15, 30 czy 60 minut. Zapewne wielu z Was skorzysta z tej opcji, ja zdecydowanie nie. Jeżeli mam ważne spotkania, to po prostu wyciszam dźwięk w telefonie, a informacje przychodzą mi na Always On Display w postaci okrągłych czarno-białych ikonek. Dzięki temu wiem, jaki typ informacji na mnie czeka, a jednocześnie nie rozpraszam się czytaniem powiadomień. W związku z powyższym funkcji „snooze notofications” mówię: „jesteś zbędna”.

Funkcja Picture-in-Picture

Rozumiem, że funkcja ta może przydać się w aplikacji YouTube, gdy wyszukujemy innego wideo, w czasie, gdy jeszcze oglądamy poprzednie. Nie widzę sensu obecności tej funkcji w systemie, gdy w smartfonie mam dostępną świetną opcję split-screen, z której często korzystam.

Łatwiejsze zaznaczanie tekstu i emoji

Android Oreo wprowadza bardziej inteligentne zaznaczanie tekstu, które już mam na moim Galaxy S8+. Wybór zdania czy wyrazu odbywa się bez najmniejszych problemów. Zaznaczam dokładnie ten fragment, o który mi chodzi. Z kolei wprowadzenie dodatkowych emoji nie ma dla mnie żadnego znaczenia, gdyż ich liczba już w tej chwili jest wystarczająco duża.

Skróty w aplikacji aparatu

Współczuję użytkownikom smartfonów z czystym Andoidem, którzy dopiero teraz będą mogli skorzystać z takiego dobrodziejstwa. Nawet po wprowadzeniu tej nowości, aplikacja aparatu w telefonach z czystym Oreo wygląda bardzo ubogo.

Bateria i procesy w tle

W praktycznie każdej wersji Androida, wśród nowości jakimi chwali się Google, można zobaczyć poprawę czasu pracy smartfonu na jednym ładowaniu. Deweloperzy podobno zajęli się optymalizacją procesów działających w tle. Jednak tak jak miało to miejsce w przy poprzednich aktualizacjach, użytkownicy skarżą się, że bateria w ich urządzeniach „zjadana jest” szybciej, aniżeli w wersji Nougat. Być może jest to problem wieku dziecięcego Oreo, a kolejna łatka wszystko naprawi. Mam wrażenie, że w kwestii poboru energii, lepiej radzą sobie dodatkowe aplikacje, szczególnie te dla zrootowanych urządzeń, aniżeli Google.

Podsumowanie

Moim zdaniem zdecydowana większość zmian w Androidzie Oreo nie poprawia doświadczenia użytkownika. Zamiast wprowadzać mało istotne i niepotrzebne modyfikacje, Google powinno zająć się poprawą płynności i działania Androida oraz dalszej jego optymalizacji. Większy nacisk gigant mógłby położyć na rozwój mniejszej zasobożerności i poboru energii przez system, które mają wpływ na doświadczenia użytkowników smartfonów ze średniej i niskiej półki cenowej. Ponadto spółka mogłaby odświeżyć nieco wygląd zielonego robota, który staje się monotonny. Na koniec chciałbym wyrazić współczucie dla użytkowników smartfonów z czystym Androidem, których system jest znacznie uboższy od „zielonych robotów” z wielofunkcyjnymi nakładkami. • Łukasz

  Proponuję zmienić adres portalu na ios.com.pl, albo wit.com.pl bo widzę, że android od jakiegoś czasu jest be, a ois jest cacy i miodzio.

 • Przemysław Msiał

  Nie każda aktualizacja przynosiła nowy wygląd.
  Przykładem jest Android 5.1 i 6.0
  Oreo wnosi obsługę motywów która pomoże Ci zmienić wygląd tak żeby się nie był dla Ciebie nudny.
  Picture inne picture przydaje się w Android TV i to bardzo. Tam nie było split screena.
  Ja zauważyłem poprawę trybu doze. Bynajmniej nie muszę używać już Naptime.
  Drogi redaktorze jeżeli zależy Ci na pozytywnych komentarzach musisz myśleć szerzej bo wylewanie tak indywidualnej opinii nigdy Ci się nie przysłuży.

 • Luk Knysza

  Zgadzam się z autorem. OPTYMALIZACJA OREO JEST ŻADNA, A INTERFEJS GORSZY OD NUGATA. Co tu gadać, to dno. Jak ktoś broni google to ma w głowie ” korporaca jest fajna ” ale robi dwa kroki do tyłu. Ciekawe kto płaci zwolennikom Oreo ?

  • Rincewind

   Ale miałeś? Widziałeś? Raczej nie skoro już dorabiasz teorie o tym, że kto nie myśli jak ty musi być opłacony.

 • sayis

  android.com.pl w ostatnim czasie:
  > pisz njusy o ios, japku i japkofonach
  > hejtuj androida

 • Tomasz

  ”Na koniec chciałbym wyrazić współczucie dla użytkowników smartfonów z czystym Androidem, których system jest znacznie uboższy od „zielonych robotów” z wielofunkcyjnymi nakładkami.”

  Ty tak na serio???? ale bzdury…z jednej strony piszesz o zasobożernosci, później że wielofunkcyjne nakładki są cacy…ale są również zasobożerne i to często nakładki zabijają telefony ze średniej półki! Ja od lat używam czystego Androida i nie wyobrażam sobie używania kolorowych nakładek Samsunga czy LG. Niczego mi nie brakuje, bo co potrzebuję, to zwyczajnie instaluje ze sklepu. Przynajmniej nikt nie narzuca mi swoich „śmieci”. A to, że wprowadzają natywnie do systemu takie rzeczy jak pip czy split screen, no to chwala im za to.

  • $ROGAL$

   Trafna uwaga. W dodatku na czystym Androidzie zainstalujesz niemal każda nakładkę, a z brandowanego romu nie usuniesz nakładki producenta.

   • Tomasz

    Rzadko piszę jakieś komentarze tutaj, ale jak czytam takie bzdury o niczym to mnie krew zalewa!!!

    • $ROGAL$

     Możesz rozwinąć swoją wypowiedź?

 • Kuba S

  Ale ten Lulek jest kontrowersyjny! Jak Frytka z big bradera.

 • edi194

  W sumie to już nie czekam na 8.0, siedzę kawałek czasu już na nim.

  A czekałem na 8.0 z powodu OMS, tylko xd

 • Mono25

  ja czekam na aktualizacje z powodu PIP i project treble… jeśli naprawdę będzie działać a założę się że nie

 • Maciej Bartnicki

  Dwóch moich znajomych posiada LG K10 2017 z Androidem Nougat i z tego co zauważyłem system działa dobrze nie wiesza się, granie w gry też nie jest problemem (Oczywiście nie te najbardziej zasobożerne) oraz pokusiłbym się o stwierdzenie, żę jest płynny, nie ma z nim problemów. Telefony oczywiście są dodatkowo lekko obciążone nakładką od LG, więc nie wiem gdzie autor wpisu widział te słabo działające średniaki (Może samsungi XD)

  • Rincewind

   Autor często pisze takie rewelacje.

  • haVoc vulTure

   Taka xperia x czy moto z play tez dzialaja wysmienicie. Teraz oreo be, a w marcu wszyscy sie beda podniecac ze s8 dostal.

 • stark2991

  Takie rzeczy jak nowości w Oreo należy sprawdzać używając Oreo i robiąc downgrade do starszej wersji – wtedy dopiero dobrze widać ile się zmieniło. Jeszcze mi się nie zdarzyło żebym tęsknił za starszą wersją Androida. Każda ma coś fajnego z czego się korzysta, a czego brakuje po downgrade. Rewolucyjnych zmian nie ma co oczekiwać bo nie są konieczne. Zresztą jeśli Google faktycznie dłubie nad jakimś nowym systemem to może celowo nie wkładają wiele wysiłku w nowe funkcje 🙂
  No i nie zapominajmy że konkurencja też nie zawsze ma wartościowe nowości

  • $ROGAL$

   Bo Pan Adam ma dziwne uwielbienie do iOS i twierdzi że to system idealny, więc nie widzi jego wad. iOS tez się nie zmienia wizualnie co każdą aktualizację, ale przecież można to przemilczeć 😉 Strasznie dziwnie robi się ostatnio na android.com.pl :/

   • Marcin Wojciechowski

    iOS owszem się zmienia, ma swoje niewątpliwie zalety, poprawiono miltitasking ale nadal jednej rzeczy mi w nim brak a mianowicie to co ma od lat Android a mianowicie kursora (jak w Windows czy Linixke albo MacOS) i możliwość korzystania normalnie z myszki bezprzewodowej. Tego iOS chyba nigdy się noe doczeka a szkoda bo zdecydowanie bardziej by się podniosła jego funkcjonalność. Apple tego nie dostrzega albo nie chce dostrzec w obawie przed spadkiem komputerów z MacOS.

    • $ROGAL$

     Ja nie twierdzę, że iOS się nie zmienia, czy też że nie ma zalet. Poprostu nie rozumiem hejtu w stosunku do Androida, gdy obok wychwala się iOS – I to wszystko na portalu, który ma ANDROID w nazwie! No ale redakcja przyjęła taka drogę „rozwoju”, więc niech im będzie – przecież wiedzą lepiej o czym chcemy czytać. A wracając do iOS to mnie najbardziej brakuje personalizacji interfejsu, trybu mass storage i możliwości swobodnego transferu plików przez BT.

 • aPoCoMiLogin

  Najważniejszą rzeczą jaka została wprowadzona według mnie do oreo, to oddzielenie sterowników grafiki od samego kernela. Największym problemem przygotowania aktualizacji są sterowniki, które były dotychczas integralną częścią systemu, przez co aktualizacja jakiejś części systemu była problematyczna, bo musiał wykonać ją producent. Z zmianami które zostały wprowadzone w samym linuxie, aktualizacja androida będzie łatwiejsza dla producentów i samego google. Dzięki temu google będzie mógł puszczać aktualizacje np bezpieczeństwa, na różne urządzenia, nie tylko nexusy/pixele.

  • $ROGAL$

   Dokładnie. To najważniejsza nowość w Oreo i w artykule nie ma o tym wzmianki.

  • Bartosz G.

   Ja bym jeszcze dodal to ze teraz mozna oskurkowac noe tylko pulpit i drawer ale takze cale menu i nie trzeba miec xposed

 • Rincewind

  Przecież tam są poprawki optymalizacji, płynności itd… Po prostu nie są reklamowane jako nowości. I trudno się temu dziwić. Reklamę poprawy optymalizacji można by odebrać jako potwierdzenie, że do tej pory optymalizacja leżała. Po co ten tekst powstał? Ignorancją się chciałeś pochwalić? Nie czepiam się, że nowe funkcje uważasz za nijakie bo to kwestia opinii, ale twierdzenie że Google nie zajmuje się optymalizacją to zwykła bzdura.

  • A gdzie ja stwierdziłem, że się nie zajmuje? Od kilku aktualizacji są „poprawki optymalizacji”, a Android leży i kwiczy na budżetowcach i średniakach

   • stark2991

    Każdy system leży i kwiczy na budżetowcach urządzeniach, tylko Android jest ewentualnie najmniej płynny z nich wszystkich. Natomiast samo działanie jest często słabe po prostu przez podzespoły

   • Rincewind

    „W moim przekonaniu, zamiast wprowadzać mało istotne i niepotrzebne modyfikacje, Google powinno zająć poprawą płynności i działania Androida oraz dalszej jego optymalizacji” tylko nie zaczynaj znowu tej swojej gadki jak to nie to miałeś na myśli co napisałeś. To Twoim obowiązkiem jest jasne przekazywanie swoich myśli a nie moim zastanawianie się czy na pewno o to Ci chodziło co napisałeś. Tym bardziej, że robisz to notorycznie i nie wiem czy jesteś zwykłym trollem, który pisze jedno a potem się wykłóca specjalnie bo lubisz gównoburze czy po prostu jesteś tak marny w pisaniu tekstów, po prostu nie wiem.

    • Bynajmniej nie zamierzam. Zdanie, które napisałem, nie brzmi: Google nie zajmuje się optymalizacją. No ale przyzwyczaiłem się, że ten typ tak ma i potrafi się czepiać bez powodu 😉

     • Rincewind

      Tak, tak… I zawsze jak się czepiam to mam masę plusów w komentarzu co oznacza, że nie ja jeden odbieram tekst w dany sposób… Załóż jakiś związek zawodowy z Gajewskim i Sikorskim, ich też prześladują czytelnicy bez powodu, a tego drugiego nawet sklepy budowlane.

     • Mateusz Mati

      Uwaga trafna w 100%. Autor chyba za bardzo skupil się nad ładna formą i budową zdań niż na przekazie jaki miały zawierać.

   • Krajan1

    Chłopie idz sobie kup Iphona i zmień portal. Według Ciebie IOs11 jest cudowny pewnie, co tam jest fajnego czego nie ma android. Przecież android na każdym flagowcu i większości średniaków działa rewelacyjnie, wszystko zależy od producenta. Czy ajfon ma jakiegoś budżetowca? Na takim ich system też by się zesrał. Powiem tak urządzeń na androidzie jest miliard na IOs jest 10. A pan panie Lulku amator jakiś jest pan, aż przykro się czyta pana wypociny.

   • GoracyMarian

    Leży na budżetowcach i średniakach? Np jakich? Sugeruję wyjść z jaskini, bo dobre dwa lata za długo tam kolego siedzisz. Nawet Redmi 4A za 350 zł działa naprawdę przyzwoicie w codziennym użytkowaniu. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że nie opłaca się kupować flagowców i urządzeń powyżej 2 tys jeśli nie lubi się gadżetów, bo nie ma to sensu zarówno finansowo jak i względem wydajnościowo.

  • Luk Knysza

   Naiwny jesteś. Bronisz korpo, która ci laskę robi.

   • Rincewind

    Nikogo nie bronię, skupiam się na faktach. Jestem jak najbardziej za krytyką Google ale za rzeczy, które faktycznie robią a nie za urojenia.

 • marcus1212

  Hey ? A gdzie artykuł że DXO dał najwyższą notę nowym japkofonom?

  • Za chwilę będzie 😉 Mariusz pisze

 • Kris

  Wyjątkowo zgadzam się. Zmiany są raczej kosmetyczne i szczerze mam to gdzieś czy będzie czy nie, bo u mnie Nougat działaperfekcyjnie.

 • bartolinio

  sporo w tym racji niestety 🙂
  w zdecydowanej większości przytoczonych punktów