Przycisk służący do ręcznego pobierania aktualizacji w ustawieniach systemu dostępny był od zawsze. Czy wiedzieliście jednak, że m.in. na Nexusach i Pixelach nie działał on poprawnie? Okazuje się, że w przeszłości kliknięcie tego przycisku sprawdzało jedynie, czy należymy do wybranej grupy użytkowników, którzy otrzymać mają najnowszą aktualizację Androida. Jeśli tak rzeczywiście było, to pliki niezbędne do instalacji systemu były pobierane na nasze urządzenie i rozpoczynał się proces aktualizacji. Jeśli system wykrył jednak, że nasz telefon lub tablet nie jest przypisany do wybranej przez Google puli osób, to pomimo tego, że aktualizacja była już dostępna, to jej pobranie było niemożliwe. Na szczęście jest to już koniec tego paradoksu – powitajmy nową aktualizację tej funkcji systemu, która naprawia ten problem.

Jak przycisk ten działa teraz?

Od niedawna przycisk służący do sprawdzania aktualizacji działa już poprawnie. Oznacza, to, że po jego wciśnięciu telefon sprawdza, czy dostępna jest nowa aktualizacja systemu dla naszego urządzenia. Jeśli tak, to nawet pomimo tego, że nie jesteśmy przypisani do puli użytkowników, która powinna otrzymać aktualizację, to zostanie ona pobrana i zainstalowana na naszym telefonie lub tablecie. Co ważne, wyłącznie ręczne sprawdzenie dostępności nowej wersji systemu pozwoli na ominięcie dotychczasowych ograniczeń – użytkownik czekający na powiadomienie o dostępności nowej aktualizacji będzie zmuszony do większej cierpliwości, ponieważ powiadomienie o nowej wersji Androida dostanie on wtedy, gdy trafi do aktualnej puli użytkowników, do których dostarczana jest aktualizacja.

Czym jest spowodowana ta zmiana?

Nowa zasada działania przycisku sprawdzania aktualizacji spowodowana jest tym, że tak naprawdę niewiele osób wyczekuje najświeższych wersji systemu i regularnie sprawdza dostępność aktualizacji. Zmiana ta pozwolić ma fanom systemu Android na szybszą możliwość przetestowania nowej wersji systemu. Te kilka tysięcy dodatkowych urządzeń próbujących pobrać nowego Androida nie robi dla serwerów Google’a żadnej różnicy.

Czy zmiana dotyczy wyłącznie Pixeli i Nexusów?

Nie. Każde urządzenie, którego producent korzysta z technologii aktualizacji OTA dostarczanej przez Google, będzie od teraz miało możliwość wcześniejszego dostępu do aktualizacji. Niestety warto pamiętać, że z serwerów giganta z Mountain View korzysta wyłącznie niewielka ilość producentów. Co więcej, jeśli telefon jest brandowany, to cały proces będzie blokowany przez operatora.

Czy sposób ten działa wyłącznie na Androidzie Oreo?

Nie, ponieważ nie jest to zmiana, która została wprowadzona w tej wersji systemu, lecz stoi ona po stronie oprogramowania serwerów Google. Oznacza to, że z nowego sposobu sprawdzania aktualizacji skorzystać mogą wszyscy właściciele Nexusów i Pixeli, a także urządzeń, których producenci korzystają z serwerów dostarczających aktualizacje od giganta z Mountain View. Niestety, informacji na temat tego, czy producent Waszego telefonu zdecydował się na takie rozwiązanie, będziecie musieli poszukać samodzielnie.

Źródło: Elliott Hughes

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.