Samsung Galaxy Note8 to świetny phablet, którego premiera miała miejsce stosunkowo niedawno. Pod względem oprogramowanie jest to urządzenie wyjątkowe – to pierwszy telefon od tego koreańskiego producenta, który działa pod kontrolą Androida 7.1.1 od razu po wyjęciu z pudełka. Oprogramowanie dostępne w Note8 posiada również kilka ciekawych funkcji, normalnie niedostępnych dla użytkowników Galaxy S8 lub S8+. Okazuje się jednak, że użytkownik forum XDA-Developers o nicku mwilky znalazł na to sposób – przeniósł on oficjalny system z nowego phableta Samsunga na te dwa nieco starsze urządzenia.

Jak to jest możliwe?

Kompletne przeniesienie systemu z Note’a8 na Galaxy S8 i S8+ autorowi tego wątku na forum XDA-Developers udało się, dzięki bardzo podobnej specyfikacji technicznej obu urządzeń. To właśnie z tego powodu większość funkcji znanych z nowego phabletu Samsunga może bezproblemowo działać również na nieco starszych telefonach.

Na co pozwala system z Note’a8?

Zmodyfikowane oprogramowanie stworzone przez użytkownika mwilky oferuje użytkownikom Galaxy S8 i S8+ dostęp do niemalże wszystkich funkcji znanych z Note’a8. Zabrakło wyłącznie możliwości obsługi rysika, co jest dosyć zrozumiałą decyzją autora ROM-u, ponieważ poprzedni flagowiec Samsunga nie został wyposażony w takie akcesorium. Warto wspomnieć o tym, że oprogramowanie to zadowoli również fanów wgrywania modyfikacji – podczas instalacji systemu otrzymujemy możliwość wgrania aplikacji SuperSU oraz odinstalowania niepotrzebnych programów dodanych przez koreańskiego giganta. Dodatkowe funkcje, które znalazły się w Renovate Ice (bo tak nazwany został ten fanowski system), to między innymi:

 • Wyzerowany licznik Knox
 • Instalator AROMA
 • Funkcje systemu zoptymalizowane pod kątem zużycia baterii
 • Status urządzenia ustawiony na oficjalny
 • Zaawansowane menu ponownego uruchamiania telefonu
 • Tryb „na zewnątrz”
 • Ustawienia diody LED
 • Możliwość blokowania dostępu do aplikacji hasłem
 • Możliwość nagrywania ekranu bez konieczności instalacji dodatkowego programu
 • Domyślnie włączona opcja SystemUI Tuner

Jak zainstalować ten ROM na swoim urządzeniu?

Wszystkie operacje wykonujesz na własną odpowiedzialność. Nie biorę odpowiedzialności za szkody, które mogą być spowodowane korzystaniem z tego poradnika.

Wymagania: Kompatybilny telefon, customowe recovery (np. TWRP), kopia zapasowa danych.

 1. Pobierz plik .zip wybranej wersji ROM-u na swój komputer.
 2. Przenieś pobrane pliki na kartę microSD smartfona.
 3. Uruchom telefon w trybie recovery.
 4. Skorzystaj z opcji Wipe > Format Data (usunie to wszystkie dane).
 5. W zakładce Advanced Wipe sformatuj wszystkie lokalizacje oprócz USB OTG i karty microSD.
 6. Skorzystaj z opcji Install i wybierz pobrany przed chwilą plik .zip.
 7. Zaakceptuj proces instalacji na ekranie recovery.
 8. Uruchomi się instalator AROMA, który przeprowadzi Cię przez konfigurację urządzenia.
 9. Po skończonym procesie instalacji uruchom telefon ponownie dzięki opcji Reboot Now.

Gratulacje – nowy system został zainstalowany na Twoim urządzeniu. Od teraz możesz korzystać z funkcji Note’a8 na swoim Galaxy S8 lub S8+!

Źródło: XDA-Developers

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.