ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jakie są najpopularniejsze parametry smartfonów w Polsce i na świecie?

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Z każdej strony jesteśmy atakowani reklamami flagowych smartfonów, można odnieść wrażenie, że tańsze urządzenia to nisza, która nikogo nie interesuje. Dzięki raportowi firmy DeviceAtlas wiemy, że jest zupełnie inaczej…

Najpopularniejsze procesory

Jak widać, w przypadku urządzeń z androidem bezsprzecznie rządzi Qualcomm. Zaskakująca jest popularność Exynosów od Samsunga, w niektórych państwach prawie dorównują one popularnością Snapdragonom. W przypadku Nigerii najchętniej wybierane są telefony z procesorami MediaTeka, to ewenement w całym rankingu. A jakie konkretnie układy są najpopularniejsze?

Powyższy ranking uwzględnia także układy od Apple, przez co nie pokrywa się on z poprzednim obrazkiem. Tutaj warto zwrócić uwagę na sytuację w Polsce – pierwsze miejsce zajmuje Snapdragon 410, układ montowany wyłącznie w budżetowych urządzeniach. Nie da się ukryć, że na naszym rynku jest wysyp urządzeń z tym procesorem, znajduje się on także w moim własnym smartfonie. Chipset miał rynkową premierę w 2014 roku, a do dziś jest montowany w nowych telefonach. Nie tylko w Polsce układ cieszy się ogromną popularnością, podobna sytuacja jest w Argentynie, Brazylii, Kolumbii, Indiach i Hiszpanii. Jakie układy znalazły się na pozostałych miejscach? Na drugim miejscu znajdziemy Exynosa 7 Octa, na trzecim… Snapdragon 400 – starszą wersję opisanego wyżej chipsetu. Na czwartym miejscu znalazł się procesor Apple A9, a na piątym Kirin 620, który był montowany w Huaweiu P8 Lite.

Najpopularniejsze ilości pamięci RAM

Kolejny wykres ukazuje popularność telefonów z podziałem na ilość posiadanej pamięci RAM i państwa. Doskonale widać na nim, że jesteśmy w momencie migracji z urządzeń wyposażonych w 1 GB pamięci operacyjnej, na dwukrotnie większą jej ilość. Da się też zauważyć, że w Polsce ten proces mamy już za sobą. Oznacza to również, że na całym świecie ogromną popularnością cieszą się urządzenia budżetowe, które posiadają minimalną ilość pamięci.Cały czas na rynku istnieją telefony wyposażone w 512 MB pamięci RAM. Takie urządzenia w zasadzie nie nadają się do wykonywania nawet podstawowych czynności, na które pozwala smartfon. Czasem firmy takie jak myPhone próbują ponownie wprowadzać je do sprzedaży. Jak wygląda ich popularność? Dla mieszkańców Kolumbii jest to zapewne codzienny widok, ponieważ tam stanowią prawie 15% rynku. Popularność na poziomie 1% została zanotowana w USA i Japonii. A co w Polsce? U nas tego typu starocie stanowią raptem 4% rynku, co nie jest złym wynikiem.

Popularność DualSIM-ów

Po co powstają telefony ze slotami na 2 karty SIM? Odpowiedzi należy doszukiwać się w najbiedniejszych państwach, ponieważ tamtejsi mieszkańcy często korzystają z dwóch kart – jednej do typowej komunikacji, drugiej do internetu. Jest to związane z brakiem uniwersalnych taryf i chęcią obniżenia kosztów utrzymania telefonu. W przypadku Indii aż 68% smartfonów posiada funkcję DualSIM. Polacy nie mają takich problemów, raptem 32% telefonów obsługuje 2 karty SIM jednocześnie.

Najpopularniejsze rozmiary wyświetlaczy

W przypadku Polski wygląda to następująco:

  • 5″ – 29%
  • 4,7″ – 11%
  • 5,2″ – 11%

Źródło: DeviceAtlas

Sprawdź najnowsze wpisy