Co pisaliśmy o iPhonie X?

Premiera iPhone’a X wzbudziła wiele emocji. Jak mogliście zauważyć, w ostatnich kilku dniach nie chcieliśmy być obojętni wobec tego faktu. W związku z tym na łamach portalu ukazało się kilka artykułów dotyczących nowych produktów Apple. Podsumujmy zatem, jakie wpisy mogliście przeczytać w ostatnich dniach na ten temat:

Wygórowana cena smartfona

Dla wielu czytelników najbardziej szokująca i kontrowersyjna w premierze iPhone’a X okazała się jego cena. Smartfon dostępny jest na rynku amerykańskim za $999. Po uwzględnieniu podatków, ceł oraz kursu waluty, w Polsce jest to 4979 zł za wersję 64 GB oraz 5729 zł za 256 GB. Więcej na ten temat możecie przeczytać we wpisie dotyczącym cen smartfonów na świecie. Jest to zdecydowanie za wysoka wartość za flagowego smartfona. Granica przyzwoitości została przekroczona.

Przedwczoraj pisałem także, że w pewnym stopniu za cenę iPhone’a X odpowiada Samsung. Wynika to z faktu, iż Koreańczycy dostarczają panele OLED do flagowców. Te z kolei są bardzo drogie. Według sammobile, jeden panel kosztuje aż $120-$130. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Koszt produkcji

Dzisiaj z kolei poznaliśmy ostateczny koszt wyprodukowania jednej sztuki iPhone’a X. Chińskie źródło związane z firmą zsumowało ceny poszczególnych komponentów składających się na flagowca. Najdroższym elementem urządzenia jest oczywiście ekran OLED od Samsunga, jednak według chińskich informatorów kosztuje on nie $120, a jedynie $80. Do tego należy dodać pamięć wewnętrzną 256 GB za $45 oraz 3 GB RAM w cenie $24. Ponadto najnowszy procesor A11 w technologii 10 nm zbudowany przez TSMC kosztuje $26, a modem od Qualcommu $18. Sensor 3D odpowiedzialny za Face ID wart jest $25, a szkło na nim się znajdujące $18. Powyższe elementy są najdroższymi w iPhonie X.

Zsumowana kwota wszystkich części urządzenia to $412,75. Jest to wartość o 60% niższa od kwoty sprzedaży modelu z 256 GB wynoszącej $1049. Do tego wyniku należy jednak dodać koszty procesu produkcyjnego, logistyki czy marketingu. Można zatem przyjąć, że Apple zarabia około $500-$550 na jednym iPhonie X. Jeżeli firma sprzeda 80 milionów egzemplarzy urządzenia w rok, a jest to możliwe, to zysk przedsiębiorstwa na sprzedaży iPhone’ów X wyniesie aż $40 miliardów! Jest to gigantyczna kwota, która może wywindować wyniki finansowe firmy do rekordowych poziomów w przyszłym roku.

Gdzie w tym interesie jest klient? No cóż, na pocieszenie można dodać, że za wygórowaną kwotę otrzymujemy naprawdę świetne urządzenie. Jakość wykonania i design smartfonu, nowinki technologiczne, mnogość funkcji i bezawaryjność iOSa gwarantują frajdę z użytkowania telefonu.

źródło: gsmarena

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.