ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Sony Xperia

Sony prawdopodobnie w końcu porzuci OmniBalance design w swoich smartfonach

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Zaczęło się od Xperii Z

W 2013 roku Sony postanowiło kompletnie zmienić swój design smartfonów i zaprezentowało model o nazwie Sony Xperia Z. Od tej chwili regularnie, a od pewnego czasu nawet co pół roku firma wydaje nowe flagowce. Budowa urządzeń opiera się na zastosowaniu szkła i aluminium. Minęły już ponad 4 lata od wydania pierwszej „zetki”, a spółka nadal kontynuuje produkcję urządzeń według OmniBlance design.

Co tak naprawdę zmieniło się, jeżeli chodzi o stronę wizualną w telefonach Sony? Możecie spojrzeć na załączony obrazek i wskazać różnice między starymi smartfonami. Wprawne oko doświadczonego fanatyka urządzeń z Androidem wskaże ewolucje obudowy i zmiany. Jednak dla zwykłego użytkownika, telefony te wyglądają podobnie, a dla kogoś, kto jest laikiem, mogą wyglądać tak samo.

Pod obudową także niewielkie zmiany

Podobnie sytuacja się ma, jeśli zajrzymy pod obudowę. Tak naprawdę aktualizowane są jedynie najważniejsze podzespoły, jak procesor czy liczba RAM. Sukcesywnie w urządzeniach zmniejsza się pojemność baterii. Dla przypomnienia w Xperii Z2 z 5,2-calowym ekranem było to ogniwo o pojemności 3200 mAh, w Xperii Z5 parametr ten wynosił 2900 mAh, a w najnowszej Xperia XZ1 jest to jedynie 2700 mAh. Widzimy zatem dość duży spadek – aż o 500 mAh w ciągu zaledwie 3 lat. Rozumiem, że ekrany czy procesory są bardziej energooszczędne, ale „zmniejszanie baterii” to nie droga do sukcesu.

Smartfony co pół roku

W związku z powyższymi argumentami nie rozumiem sensu wydawania co pół roku praktycznie identycznych smartfonów pod względem wyglądu i parametrów. Generuje to znaczne koszty produkcji. Jeżeli porównamy ze sobą smartfony Sony z ostatnich lat ze sobą, to trudno mówić o większych zmianach, które moim zdaniem powinny nastąpić, aby przyciągnąć fanów. Nic więc dziwnego, że Sony w ciągu 3 lat straciło kilkanaście milionów klientów. Teraz to jedynie nieco ponad 3 miliony nabywców w ciągu kwartału. Jednak ostatnie restrukturyzacje firmy przynoszą pierwsze efekty. Wyniki działu mobilnego spółki w końcu wychodzą na plus.

Czy to koniec designu OmniBalance?

Być może jednak w końcu Sony pozbędzie się swojego znanego designu. Nastąpi to prawdopodobnie na początku nowego roku. Firma znana jest z wydawania nowych urządzeń na dwóch wydarzeniach: MWC w Barcelonie w lutym i IFA w Berlinie na początku września. Całkiem możliwe, że właśnie na tym pierwszym z nich pojawi się nowy design o nazwie „Mirai”. Ponadto w ostatnim czasie pojawiły się informacje, iż Sony pracuje nad własną wersją bezramkowego urządzenia mobilnego.

Trzymam kciuki

Przyznam, że posiadałem Xperię Z1 i pozbyłem się jej na korzyść modelu Z3. Pamiętam, że nie odczułem wtedy żadnej różnicy w zmianie sprzętu. Co więcej, miałem nawet pretensje do siebie, że niepotrzebnie wydałem pieniądze. W związku z tym od tamtego czasu omijam smartfony tej firmy z daleka. Są one dla mnie po prostu nudne, dlatego bardzo kibicuję, aby spółka w końcu zmieniła OmniBalance design na inny.

źródło: phonearena

Sprawdź najnowsze wpisy