ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Face ID

Nie rozumiem afery o Face ID. Jak naprawdę działa ta funkcja?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Odblokowywanie smartfonu przy użyciu skanera naszej było wdrożone już wcześniej u konkurencji. Funkcja wprowadzona w iPhonie X jest jednak unikatowa – twarz jest analizowana w trójwymiarze.

Przy okazji wyjaśnię największą wątpliwość dotyczącą niezawodności i dokładności nowej funkcji. Podczas prezentacji iPhone’a X prowadzonej przez Craiga Federighiego, Face ID zdawał się nie rozpoznać jego twarzy. Spekulacji na temat tego, co wydarzyło się na scenie było wiele, począwszy od utraty identyfikatora Face ID po blokadę kodu dostępu. Według Apple funkcja zadziałała poprawnie i analogicznie do Touch ID. Zanim Federighi wziął do ręki swojego iPhone’a, urządzenie było już w interakcji z kilkoma wcześniejszymi osobami i zostało kilkukrotnie zablokowane. Próba aktywacji przez Craiga nie powiodła się. Smartfon wyświetlił wymóg wpisania hasła po wielokrotnym niepowodzeniu odblokowania za pomocą twarzy różnych osób. Żadną z nich nie był Craig. Tak samo zachowuje się czytnik linii papilarnych w urządzeniach firmy z Cupertino. Z tym, że blokuje telefon po piątej nieudanej próbie, a Face ID po trzeciej.

Jak Face ID skanuje twarz?

Face ID korzysta z przedniej kamery TrueDepth, która zawiera w sobie wiele czujników. Twarz jest mapowana za pomocą 30 000 niewidocznych kropek. Chmura tych punktów jest czytana przez kamerę na podczerwień, a struktura przekazywana do układu A11 Bionic i przekształcana w model matematyczny. Procesor porównuje model twarzy do skanu zapisanego podczas konfiguracji.

Face ID w ciemności

Funkcja wykorzystuje podczerwień do skanowania twarzy, dzięki czemu działa również w słabych warunkach oświetleniowych. Kamera TrueDepth posiada coś, co Apple nazywa Flood Illuminator. Oświetli on za pomocą podczerwieni twarz, dzięki czemu mapa 30 000 kropek i kamera TrueDepth mogą wykonać swoje zadania.

Jak oszukać Face ID?

Identyfikator to opcja, którą Apple wdrożyło w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Nie oszukamy go zdjęciem, ponieważ twarz jest skanowana w trójwymiarze. Face ID odblokuje iPhone’a tylko wtedy, gdy patrzymy w kierunku urządzenia z otwartymi oczami. Co oznacza, że działa, gdy jest przed nim żywa osoba. Opcję możemy na życzenie wyłączyć. Apple testowało identyfikator Face ID z niesamowicie realistycznymi maskami wyprodukowanymi przez studia z Hollywood – nie umożliwiło to uruchomienia iPhone’a X.  Według Amerykanów Face ID jest znacznie dokładniejsze niż Touch ID. Jedna osoba na 50000 może odblokować naszego iPhone’a korzystając z czytnika linii papilarnych. W przypadku Face ID jest to jeden na milion. Inżynierowie Apple ostrzegają, że system może zostać oszukany przez bliźniaka użytkownika telefonu. Choć oczywiście są to przypadki incydentalne.

Nakrycia głowy i okulary

Face ID działa z kapeluszami, brodami, okularami, szalami i innymi akcesoriami, które częściowo zasłaniają twarz. Układ A11 Bionic w iPhonie X korzysta z uczenia maszynowego i silnika neuronowego w celu rozpoznania zmian w wyglądzie. Próg dopasowania znajduje się poniżej 100%. Dlatego, nawet jeśli część twarzy jest zasłonięta, identyfikator rozpoznaje widoczne elementy. Z czasem rozpoznawanie twarzy dostosowuje się do zmian w wyglądzie, jak zapuszczenie brody, czy dłuższe włosy. Apple nie wspomina nic o okularach przeciwsłonecznych, zasłaniających oczy, dlatego prawdopodobnie Face ID z nimi nie zadziała. Kontakt wzrokowy jest niezbędny. Jak wspominałem w poprzednim akapicie, tę opcję możemy jednak dezaktywować.

Powiadomienia

iPhone X wie, kiedy na niego patrzymy i na tej podstawie decyduje, kiedy wyświetlać powiadomienia i wiadomości. Gdy nasza uwaga jest skupiona na wyświetlaczu, smartfon automatycznie zmniejszy głośność alarmu lub dzwonka.

Face ID podczas snu

Face ID nie zadziała, gdy śpimy lub jesteśmy nieprzytomni.

Skanowanie a telefon na biurku

Nie musimy trzymać iPhone’a X, aby zeskanował naszą twarz. Możemy użyć rozpoznawania twarzy na przykład do płatności Apple Pay, czy iTunes, gdy urządzenie leży na biurku. Wszystkie aplikacje innych firm, które używają Touch ID będą działały też z Face ID.

Prywatność

W urządzeniach Apple z czytnikiem linii papilarnych Touch ID dane odcisków palców są trzymane w zaawansowanej architekturze zabezpieczeń nazwanej Secure Enclave. Identycznie jest w przypadku Face ID. Mapa twarzy jest tam szyfrowana i przechowywana, a uwierzytelnianie odbywa się na naszym iPhonie. Żadne dane nie są wysyłane do Apple.

Ile osób może odblokować iPhone’a X?

Funkcja Touch ID pozwala na dodanie pięciu odcisków palców. W przypadku skanera twarzy możemy dodać tylko swoją. Aby dodać nową, trzeba usunąć tę zapisaną.

źródło: macrumors

Sprawdź najnowsze wpisy