ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Funkcje iPhone’a X, których konkurencja nie ma, ale zapragnie

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Zaprezentowana przez Steve’a Jobsa 10 lat temu pierwsza generacja iPhone’a zmieniła rynek mobilny. Pionier smartfonowej branży wyznaczył pewne standardy, których inni producenci musieli przestrzegać, żeby odnieść sukces. Wytyczonym przez Apple szlakiem, również z sukcesem podążył Samsung, a brak dostosowania się do potrzeb klientów pogrążył Nokię. Na wczorajszej konferencji w nowej siedzibie amerykańskiej firmy Tim Cook zaprezentował iPhone’a X. Temu wydarzeniu poświęciłem wpis Nowe smartfony od Apple oficjalnie! W tym rewolucyjny iPhone X. Zdaniem szefa amerykańskiego giganta, jubileuszowy smartfon zmieni oblicze rynku mobilnego w podobnym stopniu jak pierwsza generacja iPhone’a. Na pewno w dzisiejszym świecie, w którym ciężko o jakikolwiek nowy pomysł jest to bardzo kontrowersyjna opinia. Widać też, że Apple jest bardzo pewne rozwiązań zastosowanych w nowym telefonie, a jest ich ogromna liczba. Nie ma na rynku urządzenia, które pod tym względem można by porównać z iPhone’m X. Adam w swoim dzisiejszym wpisie 6 nowości, które ukradł iPhone X konkurencji pokazuje, które rozwiązania firma z Cupertino pożyczyła od konkurencji. Ja opiszę te, których konkurencja nie ma, ale na pewno chętnie przejmie.

Face ID

Kilka firm próbowało stworzyć system rozpoznawania twarzy, ale żadna nie zrobiła tego prawidłowo. Powtarza się tutaj sytuacja z czytnikiem linii papilarnych Touch ID. Apple nie zawsze jest pierwsze we wprowadzaniu funkcji, jednak zawsze dopracowuje je w najwyższym stopniu. Dodajmy, że pełnego skanowania twarzy dostępnego w iPhonie X nie oferuje żaden producent. Funkcja ta będzie rozpoznawała i uczyła się naszej twarzy. Pozbycie się zarostu, czy inne zmiany nie spowodują braku możliwości odblokowania urządzenia. Poza tym Face ID możemy używać do tych zadań co Touch ID, czyli autouzupełniania w Safari, płatności w App Store i iTunes Store oraz Apple Pay.

Wyświetlacz True Tone

Funkcja zadebiutowała w iPadzie Pro. Skanuje ona warunki panujące w otoczeniu, a następnie dostosowuje kolory wyświetlacza i balans bieli. To zapewnia takie modyfikowanie kolorów wyświetlanych treści, aby niezależnie od światła były zbliżone do rzeczywistych. Dodatkowo zmniejsza lub zwiększa intensywność świecenia ekranu, niezależnie od ustawień jasności. W rezultacie otrzymujemy bardziej naturalne kolory na wyświetlaczu. Technologia działa rewelacyjnie – po godzinie spędzonej z iPadem Pro z True Tone Display ciężko się patrzy na iPhone’a 7 bez tej funkcji.

Nagrywanie 4K przy 60 klatkach na sekundę

iPhone nie był pierwszym smartfonem z możliwością nagrywania 4K. Jednak to iPhone 6s jako pierwszy nagrywał 4K bez ograniczeń czasowych, a stabilizacja wideo w tym modelu funkcjonowała wyjątkowo dobrze. iPhone X jest pierwszym urządzeniem, które nagrywa film 4K przy 60 klatkach na sekundę. Wideo wygląda rewelacyjnie. Możemy użyć 60 klatek na sekundę, aby uzyskać bezstratny film, konwertując te pliki do 25 klatek na sekundę.

Slow Motion przy 1080 p do 240 klatek na sekundę

Dzięki tej funkcji możemy nagrywać wideo w trybie slow motion przy 240 klatkach na sekundę w rozdzielczości 1080 p. W iPhonie 7 mogliśmy to robić przy 120 klatkach na sekundę. iPhone X to pierwszy smartfon w branży obsługujący tak wysoką częstotliwość odświeżania dla wideo w trybie slow motion.

Portrait Lightning

Nowa funkcja trybu portretowego zadebiutuje również w iPhonie 8 Plus. Twarz będzie wykrywana z dużo większą skutecznością. Funkcja dopasuje typ oświetlenia podczas robienia zdjęć portretowych. Według Apple ma ona symulować światło studyjne. Funkcja wydaje się być imponująca według zapowiedzi.

Animoji

Czy tego chcemy czy nie, Emoji są niesamowicie popularne. iPhone X wprowadza nowość – animowane ikony odzwierciedlające ruchy twarzy. Nowa przednia kamera True Depth śledzi mięśnie i mapuje je do animowanego charakteru. Możemy dzięki temu wykonać awatar na podstawie unikalnych cech naszej twarzy.

Nowa przednia kamera True Depth

Tak jak w iPhone 7 ma 7 MPx. Wyróżnia ją możliwość wykonania selfie z wyostrzonym elementem na pierwszym planie i rozmazanym tłem. Nowa kamera jest odpowiedzialna także za Face ID. Sensory zostały umieszczone na górze ekranu. Znajdują się tam cztery elementy główne i komplet sensorów. Nawet w ciemności nasza twarz zostanie rozpoznana poprzez wykorzystanie podczerwieni.

Brak przycisku Home

Po raz pierwszy w historii Apple zrezygnowało w swoim smartfonie z przycisku Home. Jest to zarazem jedyny smartfon na rynku, który nie ma tego guzika niezależnie od jego formy: fizycznej, wirtualnej czy ekranowej.

Lampa błyskowa z czterema diodami LED i trybem Slow Sync

Rozwiązanie to jest przydatne w słabym oświetleniu, jeżeli chcemy, aby jaśniejszy obiekt na pierwszym planie miał odpowiednio wyeksponowane tło. Lampa z czterema diodami LED zapewnia najbardziej jednolite oświetlenie.

Pierwszy procesor z neuronowym silnikiem

Podobne rozwiązanie trafi do smartfonów Huawei wraz z premierą procesora Kirin 970. Jednak na rynku zadebiutuje ono wcześniej w iPhonie 8. Silnik neuronowy w procesorze Apple A11 Bionic jest odpowiedzialny choćby za rozpoznawanie twarzy. Będzie też podstawą wielu nowych funkcji w iPhone X.

Pierwszy telefon, którego wyświetlacz sięga dolnej krawędzi

Na rynku nie ma żadnej takiej konstrukcji! Wszystkie produkty konkurencji, jak Samsung Galaxy S8, Essential Phone, czy Xiaomi Mi MIX 2 mają na dole przedniego panelu niewykorzystaną przestrzeń. iPhone X jest pierwszym smartfonem z ekranem od krawędzi do krawędzi.

źródło: phonearena

Sprawdź najnowsze wpisy