Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 4 do 10 września 2007 roku.

Wikipedia na DVD

W 2007 roku dostęp do internetu nie był czymś oczywistym. Z tego względu powstała Wikipedia w postaci obrazu płyty DVD. Przygotowaniem tej edycji zajęło się wydawnictwo Helion i Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Wersja ta nie różniła się znacznie od oryginału, usunięte zostały artykuły nienadające się do publikacji i strony organizacyjne, które w tym przypadku są całkowicie zbędne. Zrzut danych nie był aktualny, teksty pochodziły z czerwca 2006 roku. Ostatecznie na obrazie płyty zajmującym 8 GB znalazło się 239 tysięcy artykułów i 59 tysięcy grafik. Gotowy nośnik kosztował 39 zł, możliwe było legalne pobranie go przy pomocy sieci torrent. Sam w przeszłości posiadałem taką płytę, podjąłem się nawet próby skopiowania jej. Niestety, przez ilość plików i czas dostępu do danych w przeciętnym napędzie DVD było to w zasadzie niewykonalne. Dziś, po 10 latach strona projektu nadal jest dostępna.

Zorganizowana grupa przestępcza na Allegro

Policja zatrzymała członków grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem pieniędzy przy użyciu portalu Allegro. Przestępcy działali w imieniu nieistniejącej międzynarodowej firmy, odpowiadającej za sprzedaż towarów pochodzących z windykacji. Całością dowodził człowiek przedstawiający się jako doktor Polanowsky. O jak dużych oszustwach mówimy? Pewne transakcje sięgały kwot do 28 tysięcy złotych. Aukcje były wystawiane na polecenie szefa przez sprzedawców, którzy otrzymywali 10% zysku z oszustwa. Co się działo z resztą pieniędzy? Mózg grupy przeznaczył je na luksusowe samochody, apartamenty i imprezy. Po zatrzymaniu okazało się, że był też poszukiwany listem gończym za inne przestępstwa.

Ogromna obniżka cen iPhone’ów

Po zaledwie dwóch miesiącach od rozpoczęcia sprzedaży pierwszego iPhone’a, jego cena spadła o 1/3. Pierwsi użytkownicy tego telefonu musieli zapłacić 599 dolarów, po dwóch miesiącach cena wynosiła już 399 dolarów. Wywołało to ogromne niezadowolenie tych, którzy swojego iPhone’a zakupili zaraz po premierze. Apple zdecydowało się zwrócić różnicę w cenie tym, którzy kupili go do dwóch tygodni wstecz. Od razu pojawiły się spekulacje, według których telefon miałby sprzedawać się gorzej, niż chciałby tego Steve Jobs. Sprawa była tak głośna, że akcje Apple poszły o 6% w dół.

CH-DVD – chińska wersja HD DVD

Dawno temu byliśmy świadkami wojny formatów napędów optycznych. Po jednej stronie stało Sony z płytami Blu-ray, po drugiej Toshiba ze swoim HD DVD. Oczywiście produkt Sony pozwalał na więcej, jednak Toshiba miała asa w rękawie, w postaci wstecznej kompatybilności. Krótko mówiąc, pierwsza warstwa płyty HD DVD mogła zostać zapisana w formacie DVD, dzięki czemu możliwe było odtworzenie jej w zwykłym odtwarzaczu DVD, tylko że w gorszej jakości. Chińscy inżynierowie tak polubili produkt Toshiby, że stworzyli własny fork – CH-DVD. Od oryginału różnił się głównie poprawionymi zabezpieczeniami, co miało wstrzymać ogromną falę piractwa w tym kraju. Oba formaty były ze sobą kompatybilne, jedynie odtwarzacze HD DVD wymagały aktualizacji oprogramowania. Jak sprawa się skończyła? Upadł zarówno standard Toshiby, jak i chiński fork. Dziś nawet Blu-ray radzi sobie dość słabo, współczesny rynek nie sprzyja nośnikom optycznym.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.