Pomimo istnienia wielu innych serwisów społecznościowych to Facebook jest cały czas tym narzędziem, z którego chcemy, a czasem wręcz musimy korzystać. Portal Marka Zuckerberga służy nam nie tylko do rozrywki, czyli dzielenia się informacjami czy zdjęciami, ale jest też gigantyczną platformą reklamową. Jego elementem jest wydzielona od pewnego czasu aplikacja Messenger, jeden z najpopularniejszych sposobów wymiany wiadomości. W czerwcu 2017 roku liczba użytkowników Facebooka wynosiła prawie 2 miliardy, a dziennie aktywnych jest prawie 1,3 miliarda osób. Przeciętnie każdy z nas spędza na portalu średnio 21 minut dziennie.

Wraz ze wzrastającą w ostatnich latach popularnością urządzeń mobilnych, z serwisu społecznościowego korzystamy głównie na smartfonach. Tutaj pojawia się ogromny problem. Niezależnie od tego czy posiadamy topowe urządzenie z systemem iOS czy Androidem oficjalna aplikacja Facebooka działa po prostu wolno. Jest coraz bardziej przeładowana funkcjami, zawiłymi i nieczytelnymi ustawieniami. Wraz z każdym kolejnym updatem niestety nic się nie zmienia, a sam program nie staje się ani lepszy ani co najważniejsze szybszy. Pojawiają się za to niechciane elementy, jak skróty do różnych grup (które na szczęście można usunąć), czy dostęp do Instagrama bezpośrednio z menu aplikacji. Na szczęście są dostępne alternatywy dla oficjalnych aplikacji. Poniżej przedstawiam cztery zamienniki Facebooka dla systemu iOS. Niestety w AppStore nie ma ich wbrew pozorom zbyt wielu.

Friendly

Korzystam z aplikacji od niedawna, ale wiem, że w pełni może zastąpić zarówno Facebooka i Messengera. Jest taka jak jej nazwa – po prostu przyjazna. Przede wszystkim program jest niezwykle szybki, uruchamia się i ładuje w mgnieniu oka, jednocześnie oferując wszystkie funkcje dostępne w oficjalnej apce. W dodatku dostępnych jest kilka interesujących elementów, na przykład:

  • ukrycie wszystkich reklam
  • logowanie się za pomocą kodu lub czytnika linii papilarnych
  • tryb nocny
  • zmiana wielkości czcionek

Jedną z najważniejszych cech jest sortowanie aktualności po najnowszych zdarzeniach (ta opcja występuje też w każdym innym opisywanym przeze mnie programie). Aplikacja oficjalna niestety to uniemożliwia. Friendly pobiera oczywiście o wiele mniej energii. Program jest dostępny w AppStore za darmo. Dla mnie jest to zdecydowany numer jeden na tej liście.

Puffin dla Facebooka

Aplikacja od razu powitała mnie białym ekranem, który widoczny był przez kilka sekund. Na szczęście przy kolejnych uruchomieniach było już tak, jak być powinno. Jeżeli macie dość ciągłych informacji z serwisu, używacie go tylko okazyjnie i nie chcecie tracić czasu, jest to idealny program dla Was. Puffin nie wysyła nam powiadomień z portalu. Tak naprawdę jest to wersja przeglądarki przeprojektowana dla potrzeb serwisu. Jej główym celem jest oszczędzanie cennych danych. Puffin świetnie kompresuje dane i jest niesamowicie szybki. Zdjęcia na przykład są wyświetlane w niższej rozdzielczości, ale potrząśnięcie telefonem powoduje, że widzimy je w pełnych wymiarach. Puffin jest aplikacją bezpłatną.

Social Media Vault

Jak sama nazwa wskazuje nie jest to tylko klient Facebooka. Aplikacja obsługuje 25 sieci i usług takich, jak choćby Twitter, Google+, Pinterest, Skype czy Flickr. Program jest bardzo prosty, menu przypomina standardową wersję Facebooka. Działanie apki jak i wpływ na baterię są również zdecydowanymi zaletami. Social Media Vault wyróżnia się ulepszonymi funkcjami zabezpieczeń przeznaczonymi do przechowywania prywatnych treści społecznościowych, takimi jak hasło, kod PIN lub wzór. Funkcja zapobiegania włamaniom przechowuje wszystkie nieudane próby logowania. Aplikacja jest do pobrania za darmo.

Facely HD

Menu tego programu jest bardzo zbliżone do konkurentów i także przypomina Facebooka w wersji mobilnej. Ale w przeciwieństwie do strony serwisu w przeglądarce Safari wyświetla też powiadomienia. Oprócz tego zawiera w sobie wszystkie inne funkcje dostępne w oficjalnym programie. Interfejs można dostosować do swoich potrzeb. Możliwy jest też dostęp z aplikacji do innych serwisów, takich jak Pinterest, Twitter, Linkedin czy Tumblr. Pomimo rozległych funkcji, Facely HD działa sprawnie i szybko. Jest dostępny zarówno w wersji bezpłatnej jak i płatnej.

Jeżeli szukacie alternatywnych aplikacji do obsługi Facebooka i Messengera dla Androida to zapraszam tutaj:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple.