Błąd w Androidzie O powoduje zużycie pakietu danych podczas połączenia z Wi-Fi

Artykuły

Pomimo tego, że Android Oreo jest już oficjalnie dostępny od kilku tygodni, to użytkownicy tego systemu wciąż nie przestają odkrywać w nim nowych funkcji, a czasem także błędów. Na nieszczęście pewnego użytkownika, który na portalu Reddit kryje się pod nazwą Unusual_Sauce, jeden z błędów w najnowszej wersji systemu Google’a został przetestowany właśnie na nim i niestety mogło go to kosztować sporo pieniędzy. O co dokładnie chodzi i jak zabezpieczyć się przed tym bugiem? Tego dowiecie się w dalszej części tego artykułu.

Co dokładnie się stało?

Jak poinformował nas użytkownik portalu Reddit w swoim temacie w subreddicie Android, najnowsza odsłona systemu Google’a ma problem z ograniczaniem dostępu aplikacji do danych dostępnych w ramach transferu (który przecież często jest ograniczony) wtedy, gdy urządzenie połączone jest z siecią Wi-Fi. Autor tematu, czyli Unusual_Sauce odkrył ten błąd własnoręcznie – pewnego dnia zauważył, że jego telefon zużył ogromną ilość danych z jego internetowego pakietu w czasie, kiedy urządzenie to było połączone z siecią Wi-Fi. Aby wyjaśnić tę sytuację, postanowił on skontaktować się z pomocą techniczną Google – został on wtedy poinformowany o tym, że błąd ten jest już znany i deweloperzy systemu aktualnie pracują nad jego jak najszybszym naprawieniem.

Nie przegap
Huawei Mobile Services – wszystko, co musisz wiedzieć o HMS w jednym miejscu
Huawei Mobile Services hms uslugi co to jest
Rosnąca popularność Huawei Mobile Services, w skrócie HMS, a w Polsce Mobilne Usługi Huawei to nic innego jak wypadkowa rozwoju jednego z największych graczy na mobilnym rynku. Perturbacje światowych mocarstw często zbierają żniwa tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali. Stany Zjednoczone i Chiny wciąż szukają porozumienia, choć najbardziej poszkodowanym wydaje się właśnie Huawei. Gigant […]

Dlaczego tak się dzieje?

Początkowo nie była znana przyczyna takiego zachowania najnowszej odsłony Androida – użytkownicy portalu Reddit znaleźli jednak bardzo ciekawe informacje na temat tego problemu. Okazuje się, że jego występowanie spowodowane jest faktem, że w zakładce z ustawieniami dla programistów opcja, która zezwala urządzeniu na korzystanie z transferu danych, nawet wtedy, gdy sieć Wi-Fi jest włączona, stała się domyślnie aktywna, pomimo tego, że we wcześniejszych wersjach systemu Google’a użytkownik musiał uruchomić ją własnoręcznie. Miało to sens, ponieważ większość osób nie chce marnować swojego pakietu danych internetowych na zadania, które spokojnie można wykonać podczas połączenia z siecią Wi-Fi.

Jak zabezpieczyć się przed tym błędem?

Jeśli korzystacie już z Androida Oreo i zauważyliście duże zużycie danych po aktualizacji (można to sprawdzić w zakładce Ustawienia > Połączenia > Zużycie danych), to prawdopodobnie dotknął Was opisywany przeze mnie problem. Aby mu zapobiec, należy przejść do zakładki z ustawieniami dla programistów (jeśli nie możecie jej znaleźć, to najpierw musicie ją włączyć – wystarczy siedmiokrotnie kliknąć numer wersji w zakładce z informacjami o urządzeniu). Tam wystarczy wyłączyć opcję, która zezwala na korzystanie z danych komórkowych podczas połączenia z siecią Wi-Fi – po tej procedurze ten problem zostanie naprawiony. Miejmy nadzieję, że Google wkrótce wyda aktualizację, która od razu wyłączy tę kontrowersyjną funkcję dla wszystkich użytkowników.

Źródło: Reddit


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x