Android 8.0, który nazwany został po popularnych ciasteczkach przekładanych kremem, czyli Oreo, jest systemem stosunkowo świeżym, bo zadebiutował jedynie kilkanaście dni temu. Pomimo tego, że minęło tak niewiele czasu, to większość najpopularniejszych producentów, którzy sprzedają telefony działające pod kontrolą systemu Google, zadeklarowało już, które smartfony otrzymają wyczekiwaną aktualizację oraz jak szybko się to odbędzie. Dziś przyszła pora na HMD Global – ten fiński producent, który produkuje urządzenia sygnowane logo Nokii, wydał dzisiaj oświadczenie, z którego wynika, że Androida Oreo otrzymają wszystkie smartfony Nokii, które do tej pory pojawiły się na rynku.

Skąd to wiemy?

Juho Sarvikas, czyli pracownik, który pełni funkcję CPO (skrót od Chief Product Officer) w HMD Global w swoim poście na portalu Twitter potwierdził dzisiaj, że wszystkie smartfony Nokii, które do tej pory zostały wydane, otrzymają aktualizację do najnowszej odsłony Androida. Informację tę możecie znaleźć na załączonym poniżej tweecie.

Dla fanów tego producenta na pewno jest to świetna wiadomość, ale warto pamiętać, że było to do przewidzenia – wszystkie smartfony Nokii, które wyprodukowane zostały przez firmę HMD Global, na rynku pojawiły się w tym roku. Oznacza to, że brak wsparcia producenta w tak krótkim czasie od wydania urządzenia byłby traktowany po prostu jako brak zainteresowania swoim produktem i prośbami klientów. Świetną informacją jest jednak fakt, że najsłabszy, a zarazem najtańszy telefon HMD Global, czyli Nokia 3 również otrzyma aktualizację do najnowszej odsłony systemu Google’a – to nie było akurat pewne, ponieważ urządzenie to nie jest demonem wydajności, ale miło widzieć, że producent odpowiedzialny za tego smartfona również troszczy się o jego użytkowników.

A jak wsparcie wyglądać będzie w nieco odleglejszej przyszłości?

Zgodnie z zapowiedziami Nokii, wszystkie smartfony działające pod kontrolą Androida będą otrzymywać aktualizacje przez co najmniej dwa lata od ich daty premiery. Informacja ta została potwierdzona m.in. przez serwis Nokia Poweruser. Dla właścicieli telefonów od tego producenta jest to świetna wiadomość, jednak sporym problemem może okazać się aktualizowanie najsłabszego smartfona z całej serii, czyli Nokii 3 – o ile podzespoły tego urządzenia pod względem wydajności spokojnie dadzą radę przy aktualizacji do ósmej odsłony Androida, to w przypadku kolejnych update’ów może z tym być już problem. Miejmy nadzieję, że Nokia podoła temu wyzwaniu i przez dwa lata będziemy mogli cieszyć się najświeższą wersją systemu Google’a na wszystkich dotychczasowo wydanych urządzeniach.

Źródło: Twitter

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.