Największym na świecie producentem procesorów dla mobilnych sprzętów jest Qualcomm. Praktycznie wszystkie flagowe smartfony z systemem Android od kilku lat korzystają z układów Snapdragon od tego przedsiębiorstwa. Do czołowych graczy na rynku należy także Samsung z autorskim układem Exynos. Mniejszą część rynku zajmują układy MediaTek oraz Intel. Jednak wśród największych spółek oferujących topowy sprzęt znajdują się wyjątki Jednym z nich jest Huawei. Kirin 960 napędzający smartfony Mate 9, P10 oraz P10 Plus jest w dalszym ciągu jednym z najbardziej wydajnych chipów na rynku. Co roku jednak jesienią chińska spółka prezentuje całkowicie nowe układy mobilne.

Nowy układ Kirin 970

Szef firmy Richard Yu podczas konferencji na IFA w Berlinie zapowiedział premierę nowego układu SoC, który został nazwany Kirin 970. Huawei chwali się, że nowy procesor jest zdecydowanie szybszy od konkurentów, czyli Snapdragona 835 i A10 Fusion od Apple.

Chipset jest zbudowany w procesie 10nm, co pozwala uzyskać do 20 procent lepszą wydajność od zeszłorocznego układu Kirin 960. Na jednym centymetrze kwadratowym znajduje się 5,5 miliarda tranzystorów. Najbardziej interesującą rzeczą jest sparowanie CPU oraz 12-rdzeniowego GPU z dedykowanym modułem NPU. Ten ostatni będzie przeznaczony tylko i wyłącznie do obsługi zadań sztucznej inteligencji w urządzeniu.  Wizja przyszłości prezentowana przez Huawei polega na głębokiej integracji SI w każdym smartfonie, a nie tylko na poziomie oprogramowania. Chiński producent tajemniczo zapowiada, że nasze wrażenia z korzystania z urządzeń mobilnych mają być zupełnie inne niż teraz.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji

Firma planuje zatrudnienie SI na urządzeniach do wykonywania zadań takich, jak między innymi alokacja pamięci, renderowanie interfejsu użytkownika, przetwarzanie obrazu z kamery czy planowanie zadań. Wszystkie te czynności będą obsługiwane przez NPU i oprogramowanie oraz mają współpracować z softwarem Cloud SI, aby zapewnić najbardziej niesamowite i satysfakcjonujące doświadczenie dla użytkownika.

Priorytetem wydajność i niskie zużycie energii

Założeniami konstrukcyjnymi było skupienie się na bardzo niskim zużyciu energii, wysokiej mocy i wspomnianej obsłudze układu NPU.

Ośmiordzeniowy procesor Kirin 970 zawiera:

  • cztery rdzenie ARM Cortex-A73 taktowanych zegarem 2,4 GHz
  • cztery rdzenie ARM Cortex-A53 z taktowaniem 1,8 GHz
  • dwunastordzeniowe GPU, czyli układ Mali G72MP12
  • wspomniany układ NPU
  • architekturę 64-bitową
  • LPDD4 RAM przy 1866 mHz
  • modem LTE umożliwiający pobieranie danych z prędkością do 1,2 Gbit/s

Mate 10 pierwszym urządzeniem z Kirin 970

Oficjalnie zostało zapowiedziane, że pierwszymi smartfonami z nowymi chipsetami będą modele Huawei Mate 10 oraz Mate 10 Pro. Premiera tych urządzeń odbędzie się 16 października w Monachium. Oczekuje się, że nowe flagowce zostaną wyposażone w 6-calowe ekrany „edge to edge” i bardzo wąskie ramki, zgodnie z najnowszymi trendami oraz podwójny aparat fotograficzny.

 

źródło: phonearena, gsmarena

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)