Błąd w Windowsie 10 może powodować utratę plików na Androidzie

Artykuły

Windows jest aktualnie najpopularniejszym systemem operacyjnym dla komputerów osobistych, a Android pod względem ilości urządzeń, które działają pod jego kontrolą, bezproblemowo przebija inne mobilne OS-y.  Widać więc pewne powiązania – niestety okazuje się, że ostatnia wersja Windowsa nie współpracuje z Androidem tak, jak należy. Niedawno odkryty w systemie Microsoftu błąd jest dość poważny, ponieważ może doprowadzić do utraty danych właścicieli smartfonów z Androidem. Co dokładnie się stało i jak zapobiec utracie ważnych plików ze swojego urządzenia? O tym w dalszej części artykułu.

Na czym polega ten błąd?

Niedogodność ta występuje podczas kopiowania plików z jednego folderu na telefonie do drugiego za pośrednictwem komputera PC. Przy próbie przeniesienia wybranych dokumentów do innej lokalizacji za pomocą domyślnego menadżera dostępnego w Windowsie pliki po prostu… znikną i nie będzie można ich w żaden sposób odzyskać. Co ważne, pliki muszą być przenoszone do innego folderu znajdującego się na tym samym urządzeniu, a podłączony smartfon lub tablet musi korzystać z typu przesyłu PTP (Picture Transfer Protocol) lub MTP (Media Transfer Protocol). Sprawa wygląda bardzo podobnie w przypadku transferu z pamięci wewnętrznej na kartę microSD i na odwrót.

Nie przegap
AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?
huawei appgallery sklep play zastepstwo
Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko […]

Na jakich urządzeniach można go spotkać?

Zagrożone są praktycznie wszystkie telefony działające pod kontrolą Androida, które podłączone zostaną do komputera PC z Windowsem 10 za pomocą podanych przeze mnie wyżej typów przesyłu danych. Błąd ten dotyczy na szczęście wyłącznie najnowszej dystrybucji systemu Microsoftu – na starszych wersja OS-a, takich jak, chociażby 7 lub 8 wszystko działa poprawnie. Problem ten został dodatkowo potwierdzony na wielu telefonach, takich jak np. urządzenia LG, OnePlus, Google, Nokia, a także niektórych smartfonach wyprodukowanych przez Xiaomi i Sony oraz na telefonie HTC U11. Co ciekawe, na urządzeniach wyprodukowanych przez Samsunga i BlackBerry nie odnotowano występowania tego błędu.

Jak chronić się przed utratą danych?

Aktualnie istnieją dwie metody, dzięki którym można uniknąć utraty danych ze smartfona. Pierwszą z nich jest kopiowanie danych za pomocą menadżerów plików, które dostępne są w sklepie Google Play – tym sposobem całkowicie omijamy podłączenie urządzenia do komputera, co skutecznie zapobiega wystąpieniu tego błędu. Druga metoda polega na tworzeniu kopii zapasowej kopiowanego dokumentu poprzez zapisanie go na pulpicie przed przeniesieniem do innej lokalizacji. Sposób ten pozwala określić, czy nasze urządzenie jest podatne na nowo odkryty błąd i ewentualnie przywrócenie usuniętego pliku. Warto pamiętać o tym, że zewnętrzne aplikacje do zarządzania dokumentami działają poprawnie. Ta niedogodność już wkrótce powinna zostać naprawiona, ale do tej pory zachowajcie ostrożność.

Źródło: Softpedia

 

 


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x