Właściciele firmy sprzedającej urządzenia Essential Phone od jakiegoś czasu borykają się z dość sporymi problemami. Wszystko zaczęło się od daty wysyłki, która ustalona była na 30 dni od daty zakończenia przedsprzedaży. Okazało się jednak, że po tym czasie klienci firmy nie otrzymali nawet wyjaśnienia, dlaczego ich nowo zamówione urządzenie nie zostało jeszcze wysłane. Sytuacja na szczęście została już opanowana, ale niesmak pozostaje. Niestety w zdenerwowanych już konsumentów postanowili również celować cyberprzestępcy ze swoim nowym scamem, który dotyczy właśnie wysyłki Essential Phone. Wszystkie szczegóły tej sprawy oraz e-mail, który rozsyłany był do klientów, przedstawiam wam w dalszej części artykułu.

Co się stało?

29 sierpnia do osób, które zakupiły swój egzemplarz Essential Phone, zaczęły trafiać dość podejrzane wiadomości e-mail z adresu [email protected] To właśnie przez niego wielu użytkowników zaufało nowemu sposobowi cyberprzestępców na phishing, ponieważ adres ten leży na oficjalnej domenie firmy Essential. Nie wiadomo jeszcze, jak osobom stojącym za tym scamem udało się uzyskać dostęp do tego adresu Essential, ponieważ cała sprawa jest jak na razie wyjaśniana.

W treści wiadomości e-mail cyberprzestępcy pisali, że w celu weryfikacji zamówienia niezbędne jest podanie dodatkowego adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu. W mailu prosili także o dołączenie skanu dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby zamawiającej (czyli np. dowodu, prawa jazdy itp.). Całą procedurę uargumentowali oni oczywiście bezpieczeństwem użytkowników – informacje te miały zapobiec składaniu zamówień przez osoby nieuprawnione, które w posiadanie danych danej osoby weszły nielegalnie. Pełną wiadomość e-mail możecie znaleźć poniżej:

„Our order review team requires additional verifying information to complete the processing of your recent order.

This verification is performed to protect against unauthorized use of your payment information and similar to what is conducted for in-person purchases.

Please provide an alternative email and phone number to confirm this purchase..

We would like to request a picture of a photo ID (e.g. driver’s license, state ID, passport) clearly showing your photo, signature and address. NOTE: the address on the ID should match the billing address listed on your recent order.

We apologize for the inconvenience and appreciate your cooperation.  Once verified, we look forward to shipping your order.

Thanks!

Essential Products Customer Care”

Odpowiedź Essential

Po zgłoszeniu tego incydentu firma odpowiedzialna za urządzenie Essential Phone poinformowała swoich klientów o tym, że są świadomi tego problemu i sprawa aktualnie jest badana. Pełne „oświadczenie” Essential możecie znaleźć na tweecie poniżej.

Cała sytuacja jest dość dziwna – z udostępnionych informacji wynika, że prawdopodobnie doszło do włamania do bazy danych firmy Essential. Świadczą o tym m.in. wiadomości kierowanie do osób, które złożyły zamówienie oraz to, że zostały one wysłane z oficjalnego adresu e-mail tej korporacji. Użytkownicy portalu Reddit, którzy nie rozpoznali zagrożenia i podzielili się swoimi prywatnymi informacjami z cyberprzestępcami, informują, że po jakimś czasie z ich kont bankowych zaczęły znikać pieniądze. Wiemy już zatem po w jakim celu hakerzy prosili właśnie o skany dowodów tożsamości.

Co robić, jak żyć?

Na szczęście cała sytuacja nie dotyczy obywateli naszego kraju, którzy mieszkają w Polsce, ponieważ Essential Phone aktualnie przeznaczony jest wyłącznie na rynek amerykański. Jeśli jednak zamówiliście to urządzenie, ponieważ mieszkacie w Stanach to pamiętajcie, by nie odpowiadać na wiadomości e-mail o podobnej treści, ponieważ może to skutkować kradzieżą pieniędzy i tożsamości. Bądźcie ostrożni!

Źródło: Reddit
 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.