AsteroidOS jest systemem dość nietypowym – ten OS został zaprezentowany w 2015 roku jako open-source’owa alternatywa dla Android Wear. Pierwsza publiczna odsłona Asteroida w wersji alfa została zaprezentowana światu pod koniec 2016 roku i aż do sierpnia tego roku z systemem pozornie nie działo się nic – okazuje się jednak, że trwały wtedy rozmowy nad współpracą z pewną firmą, którą okazał się francuski ConnectWatch. To właśnie przy współpracy z tym start-upem ma powstać pierwszy skierowany do konsumentów smartwatch działający pod kontrolą systemu AsteroidOS. Czy jest na co czekać?

O opisanej przeze mnie współpracy twórcy Asteroida poinformowali na swoim profilu na portalu Twitter. Wpis ten możecie znaleźć poniżej.

Specyfikacja techniczna i funkcje urządzenia

Zacznijmy od specyfikacji technicznej tego zegarka – obraz wyświetlany będzie na 1.39-calowym ekranie AMOLED o rozdzielczości 400 x 400 pikseli. O wydajność urządzenia zadba czterordzeniowy procesor firmy MediaTek, który wspierany będzie przez 512 MB lub 1 GB pamięci operacyjnej (wszystko w zależności od wersji zegarka). Na dane użytkownika przeznaczono odpowiednio 4 GB lub 8 GB miejsca w pamięci wewnętrznej bez możliwości rozszerzenia. Co ciekawe, smartwatch stworzony przez ConnectWatch będzie posiadał wbudowany aparat, którego rozdzielczość matrycy będzie wynosiła 2 Mpix. Nie jest, to może wiele, ale jak podaje producent, wystarczy do nagrywania filmów w rozdzielczości HD. W zegarku będzie można umieścić kartę SIM (a to wszystko dzięki slotowi Nano SIM) i będzie on wspierał komunikację za pomocą sieci 3G. Francuska firma zajmująca się produkcją tego urządzenia poinformowała nas, że na jednym ładowaniu smartwatch ten będzie w stanie wytrzymać aż do czterech dni, ale niestety nie znamy jeszcze rzeczywistej pojemności akumulatora.

Ten akapit warto poświęcić samemu systemowi AsteroidOS. Produkt ConnectWatch będzie działał pod kontrolą pierwszej stabilnej wersji tego OS-a. Swoim użytkownikom zaoferuje on wiele niezbędnych aplikacji, takich jak, chociażby kalendarz, aparat i dialer. Oprócz takich banałów zegarek, który możecie zobaczyć na powyższych renderach, będzie w stanie skontrolować puls użytkownika lub posłużyć jako chronometr, lub stoper. W systemie znajdzie się również oczywiście sklep z aplikacjami, który na razie niestety świeci pustkami, ale to nic dziwnego – na rynku nie jest dostępne jeszcze ani jedno urządzenie działające pod kontrolą systemu AsteroidOS.

Niestety nie poznaliśmy jeszcze ceny nowego smartwatcha od ConnectWatch, ale wiemy, że zamówienie przedpremierowe już wkrótce będzie można złożyć na Ulele. Warto jednak z tym poczekać do czasu, gdy zobaczymy choć jeden egzemplarz tego urządzenia w akcji. Jest to naprawdę ciekawa inicjatywa – ciekawe, jak poradzą sobie z nią twórcy.

Źródło: ConnectWatch

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.