Firma analityczna Gartner opublikowała dane dotyczące globalnej sprzedaży smartfonów w drugim kwartale 2017 roku. Rynek inteligentnych telefonów cały czas rośnie, tym razem o 7,6%. Łączna sprzedaż urządzeń wszystkich producentów wyniosła 366,2 miliona sztuk. W 2016 roku było to 343,3 miliona egzemplarzy.

Android dominuje na rynku

Oczywiście zdecydowanie dominuje system Android, który zainstalowany jest na 87,7% nowych urządzeń. Konkurencyjny iOS zagościł na 12,1% nowych produktów, oczywiście tylko od Apple. Dyrektor do spraw badań Gartner, Anshul Gupta twierdzi, że popyt na telefony ze średniej półki (między $150 a $200) był napędzany przez konsumentów z rynków rozwijających się, którzy poszukiwali telefonów z 4G.

Samsung dostarczył najwięcej urządzeń

Listę największych producentów otwiera Samsung. Koreański gigant dostarczył 82,5 miliona smartfonów w drugim kwartale bieżącego roku. Wynik ten pozwolił na zdobycie 22,5% udziału w rynku. Wzrost rok do roku wyniósł w tym wypadku 7,5%. Gartner twierdzi, że pomimo niesamowicie szybko rosnącej konkurencji z Chin, to świetna sprzedaż tegorocznych flagowców, czyli Galaxy S8 i S8+ umożliwiła Samsungowi ten sukces. Rok temu sprzedaż Koreańczyków w tym segmencie wyniosła 76,7 miliona sztuk, a udział w rynku wynosił 22,4%.

Apple czeka na nowego iPhone’a

Na drugim miejscu znajduje się Apple. Firma z Cupertino dostarczyła na rynek w drugim kwartale 44,3 miliona swoich urządzeń. Jest to niewielki spadek w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy to Apple wysłało do sklepów 44,4 miliona iPhone’ów. Analitycy firmy Gartner uważają, że tradycyjnie sprzedaż producenta z nadgryzionym jabłkiem wystrzeli do góry w czwartym kwartale bieżącego roku, kiedy to na rynek trafią nowe modele smartfonów. Sytuacja w tym roku może być bardzo ciekawa, gdyż najprawdopodobniej będą to trzy urządzenia, całkowicie nowy iPhone 8 oraz iPhone 7s i 7s Plus. Analitycy uważają jednak, że podaż ósemki w okresie od października do grudnia będzie bardzo limitowana. Ming-Chi Kuo z KGI Securities twierdzi, że w momencie premiery będzie dostępne jedynie od dwóch do czterech milionów sztuk jubileuszowego modelu. Na dobre wyniki Apple w czwartym kwartale mogą wpłynąć jeszcze bardzo duże zmiany w iOS 11, szczególnie chodzi o poprawiony asystent głosowy Siri.

Huawei blisko drugiego miejsca

Huawei znajduje się na ostatnim stopniu podium z wynikiem 36 milionów sztuk. Wzrost sprzedaży w przypadku tej spółki wyniósł bardzo solidne 17% w porównaniu do zeszłego roku. Udział w rynku tego producenta to 9,8%. Z tak dużym wzrostem Huawei jest coraz bliżej drugiego miejsca, na którym znajduje się Apple.

Chińscy producenci z ogromnymi wzrostami

Z ogromnym 44,1% wzrostem rok do roku na czwartym miejscu ląduje Oppo. 26,1 miliona sztuk pozwoliło Chińczykom na zdobycie 7,1% udziału w rynku. Na miejscu piątym mamy kolejną spółkę pochodzącą z Chin, czyli Vivo. Wzrost sprzedaży w przypadku tego producenta jest naprawdę imponujący – 70,8%. W przeliczeniu na jednostki jest to zmiana z 14,2 miliona w roku 2016, do 24,3 miliona w roku bieżącym. Udział w rynku Vivo to 6,6%.

żródło: phonearena

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)