Yota, to ciekawa rosyjska korporacja, która od jakiegoś czasu próbuje szturmować rynek urządzeniami, które posiadają dwa wyświetlacze – jeden z nich jest typowym kolorowym ekranem, a drugi to wyświetlacz E-Ink znany m.in. z czytników e-booków. Nie inaczej jest w przypadku smartfona YotaPhone 3, który dziś został oficjalnie zaprezentowany przez tę firmę. Telefon ten nie jest flagowym urządzeniem i nawet nie stara się nim być – właściciele Yoty wiedzą, że nie mają szans podczas konkurencji z gigantami branży. Czy jest jednak na co czekać i jak prezentuje się nowe dziecko tej rosyjskiej firmy? O tym w dalszej części artykułu.

Specyfikacja techniczna

Obraz wyświetlany będzie na dwóch ekranach, w które wyposażony został ten telefon – głównym wyświetlaczem jest 5.5-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Z tyłu tego urządzenia swoje miejsce znalazł 5.2-calowy wyświetlacz E-Ink typu Carta, pod którym znalazły się trzy fizyczne przyciski nawigacyjne. Warto wspomnieć o tym, że wyświetlacz ten będzie można wykorzystywać do czytania książek, w silnym słońcu lub w momentach, kiedy bateria urządzenia będzie już prawie rozładowana – naprawdę świetna sprawa! O wydajność YotaPhone 3 dba ośmiordzeniowy układ Qualcomma ze średniej półki, czyli Snapdragon 625, który wspierany jest przez 4 GB pamięci operacyjnej.

Fani mobilnej fotografii powinni być zadowoleni – do ich dyspozycji przeznaczony został tylny aparat o rozdzielczości matrycy wynoszącej 13 Mpix (zdjęcia wykonywane tym aparatem będą mogły być doświetlane za pomocą dwutonowej diody LED) oraz przedni do zdjęć typu selfie o rozdzielczości matrycy równej 12 Mpix. O czas pracy urządzenia zadba akumulator o pojemności 3300 mAh, który będzie wspierał technologię szybkiego ładowania. Całość działa pod kontrolą autorskiej nakładki YotaOS 3.0, która bazowana jest na Androidzie 7.1.1. Nougat.

YotaPhone 3 dostępny będzie do zakupu w dwóch wersjach – jedna z nich na dane użytkownika zaoferuje 64 GB miejsca w pamięci wewnętrznej, a druga powiększy tę ilość o dodatkowe 64 GB. Urządzenie wyposażone zostanie również w port USB typu C.

Gdzie i kiedy?

Początkowo smartfon dostepny będzie wyłącznie w Chinach i w Rosji – w tym pierwszym kraju przedsprzedaż rozpocznie się 5 września, a w sklepach pojawi się on już 18 dnia tego miesiąca. Do naszych wschodnich sąsiadów YotaPhone 3 trafi nieco później, jednak niestety nie wiemy dokładnie kiedy. Następnie producent rozszerzy zakres swojej działalności, jak robił to już w przeszłości – oznacza to, że ten rosyjski telefon prawdopodobnie trafi na sklepowe półki w naszym kraju, jednak będziemy na to musieli trochę poczekać. Telefon ten w Chinach ma kosztować:

  • 2398 juanów (ok. 1305 zł) za wersję z 64 GB pamięci,
  • 3098 juanów (ok. 1685 zł) za wersję z 128 GB pamięci.

Miejmy nadzieję, że cena w Polsce będzie podobna do tej chińskiej, ponieważ będzie on mógł wtedy stanowić ciekawą alternatywę dla wielu urządzeń ze średniej półki, które aktualnie są dostępne w sklepach. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak tylko czekać.

Źródło: GSM Arena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.