[Poradnik] Jak dostać się do ukrytego menu w aplikacji Facebooka

mm Michał Derej Artykuły 2017-08-20

Pomimo tego, że Facebook to największy portal społecznościowy istniejący na świecie, to aplikacjom tego giganta do doskonałości brakuje naprawdę bardzo wiele. Jakiś czas temu na łamach naszego portalu pokazywałem wam już jak usunąć funkcję Mój Dzień z aplikacji Messenger, czyli komunikatora od tego internetowego giganta. W tym celu aktywować należało specjalne ukryte menu, które pozwalało na kilka ciekawych opcji. Okazuje się, że bardzo podobnie jest w przypadku klienta służącego do przeglądania Facebooka – ma on wbudowany specjalny tryb, który stosowany jest przez pracowników firmy i deweloperów aplikacji, który pozwala na naprawdę ciekawe rozwiązania. W tym poradniku pokażę wam jak aktywować ukrytą zakładkę z ustawieniami w aplikacji Facebooka i to na trzy sposoby.

Uwaga: osoby nieposiadające zrootowanego urządzenia powinny odinstalować wszystkie aplikacje stworzone przez Facebooka i zapoznać się ze sposobem na dostanie się do ukrytego menu bez roota. Do skorzystania z niektórych części tego poradnika wymagane jest zrootowane urządzenie. Aby znaleźć najlepszy sposób na wykonanie tej operacji, skorzystajcie z forum XDA-Developers.

Na co pozwala ukryte menu?

Ukryte menu Facebooka zawiera kilka ciekawych funkcji, które z pewnością spodobają się większości użytkowników. Poniżej przedstawiam wam kilka z nich:

 • Oszczędzanie transferu – funkcja ta pozwala na określenie ilości danych, które Facebook będzie mógł przesłać w danym czasie. Świetna opcja dla osób z niewielkim pakietem internetu.
 • Wymuszanie aktualizacji – za pomocą jednego przycisku można wymusić pobranie i instalację najnowszej wersji Facebooka.
 • Statystyki wideo – ta funkcja pozwala na wyświetlanie się statystyk (podobnie jak na YouTube) podczas oglądania filmów.

Sposób bez roota

 1. Upewnij się, że odinstalowałeś wszystkie aplikacje od Facebooka ze swojego urządzenia. Ten krok jest wymagany, ponieważ podczas uruchamiania programów internetowy gigant sprawdza, czy wszystkie mają ten sam podpis cyfrowy.
 2. Zainstaluj zmodyfikowaną wersję aplikacji Facebook stworzoną przez użytkownika forum XDA-Developers, evilwombata. Możesz ją pobrać, klikając w ten link.
 3. W ustawieniach programu odblokowane zostaną dodatkowe funkcje. Dokładniej opisuję je powyżej.
 4. Opcjonalnie: jeśli chcesz skorzystać z innych aplikacji od Facebooka, to ściągnij je, korzystając z linków poniżej:
  Messenger
  – Messenger Lite
  Pages Manager
  Workplace by Facebook
  Workplace Chat
  Groups
  Facebook Lite

Sposób z ADB (root)

 1. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
 2. Pobierz pliki ADB dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – Windows, Mac, Linux).
 3. Na swoim telefonie przejdź do opcji dla programistów. Jeśli nie posiadasz takiej zakładki w aplikacji Ustawienia, to musisz ją ręcznie włączyć – w tym celu przejdź do zakładki z informacjami o urządzeniu i siedmiokrotnie kliknij Numer wersji.
 4. W opcjach dla programistów włącz opcję Debugowanie USB.
 5. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB.
 6. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj.
 7. Na początek skorzystaj z następującej komendy: adb shell
 8. Teraz musisz określić, że będziesz korzystać z uprawnień SuperUsera – w tym celu wpisz komendę: su
 9. Na telefonie wyświetli się monit o nadanie uprawnień aplikacji shell – zgódź się na to.
 10. Teraz skorzystaj z następującej komendy: am start n „com.facebook.katana/com.facebook.katana.internsettingsactivity.InternSettingsActivity”
 11. Otworzy się ukryte menu Facebooka.

Sposób z Terminal Emulator (root)

 1. Pobierz aplikację Terminal Emulator i uruchom ją.
 2. Skorzystaj w niej z następującej komendy: su
 3. Na telefonie wyświetli się monit o nadanie uprawnień aplikacji shell – zgódź się na to.
 4. Użyj następującej komendy: am start n „com.facebook.katana/com.facebook.katana.internsettingsactivity.InternSettingsActivity”
 5. Otworzy się ukryte menu Facebooka.

Źródło: XDA-Developers • Papaj ✓ᵛᵉʳᶦᶠᶦᵉᵈ

  Czyli bez roota i z preinstalowaną apką można zapomnieć.

  • Michał Derej

   Niestety tak.