Malware to problem użytkowników Androida, mniej bezpiecznych niż iOSa

Artykuły

Analiza badań po burzliwej dyskusji

Ostatnio bardzo często piszemy na temat ataków malware na Androida. Jakiś czas temu Mariusz w swoim wpisie na temat pięciu powodów, dla których nie przesiadłby się z iOSa na zielonego robota, użył argumentu bezpieczeństwa. W komentarzach rozgorzała gigantyczna dyskusja na ten temat, w której brałem udział, a wielu czytelników nie zgadzało się z zaprezentowanym poglądem. Postanowiłem zatem sprawdzić dane z trzech raportów, w tym z tego podanego w tamtym wpisie. Dodam, że bardzo niewiele przedsiębiorstw prowadzi badania sprawdzające ten obszar, dlatego na próżno szukać innych dokumentów tego typu.

Raport PulseSecure

Zacznijmy zatem od przytoczonego wcześniej raportu PulseSecure z 2015 roku. Według niego na zielonego robota zostało zrobionych 97% oprogramowania malware w 2014 roku. Zdecydowana większość, bo aż 73% wszystkich smartfonów, które zostały zaatakowane złośliwymi aplikacjami, stanowiły urządzenia z Androidem. Wiele z nich to telefony użytkowników z Azji, którzy ściągnęli programy ze stron trzecich, a nie bezpośrednio z Google Play. Pod tym względem iOS jest bezpieczniejszy, ponieważ nie daje oficjalnie możliwości zainstalowania aplikacji poza AppStore. Zamknięty charakter ekosystemu Apple wygrywa pod tym względem.

Nie przegap
Gry na HMS – jak wyglądają możliwości AppGallery i innych sklepów?
gry hms huawei call of duty pubg fortnite apex legends mobile
Kontynuujemy przygodę z Huawei Mobile Services. Jest to niejako nasza misja, w której chcemy pokazać, jak wygląda życie bez Usług Google. W ostatnim artykule dotyczącym aplikacji bankowych słusznie zauważyliście w komentarzach, że widać zmiany oraz rosnące zainteresowanie AppGallery. W takim razie w kolejnym kroku pojawiają się gracze. Czy gry w sklepie Huawei są godne uwagi? […]

While it is true that Android malware currently makes up the overwhelming majority of known, malicious, mobile malware, iOS is not completely immune.

W zagrożeniach malware zdecydowanie dominuje Android, co oczywiście nie oznacza, że iOS nie jest w ogóle narażony na ataki, jednak większość z nich zachodzi poprzez telefony z JailBreakiem.

Badania GDATA

Wróćmy jednak do Androida i kolejnego raportu – tym razem GDATA z 2017 roku. Potwierdza on po raz kolejny, że ponad 70% smartfonów z malware to urządzenia z zielonym robotem. Ponadto zaledwie w pierwszym kwartale 2017 roku eksperci odkryli aż 750000 złośliwych aplikacji. Prognozuje się, że będzie ich aż 3,5 mln do końca grudnia! Dodatkowo raport wskazuje na problem fragmentacji zielonego robota, który również ma wpływ na jego bezpieczeństwo. Na temat dywagacji dotyczących aktualizacji Androida przeczytacie TUTAJ.

Wnioski Nokii

Przejdźmy jeszcze do jednego dokumentu, którego wnioski dotyczą drugiej połowy ubiegłego roku. Według The Nokia Threat Intelligence Report ataki malware miały miejsce na 1,35% wszystkich urządzeń mobilnych na świecie. Jest to najwyższy rezultat od początku pomiarów. Ponadto dowiadujemy się, że:

  • W porównaniu do okresu analogicznego roku poprzedniego, nastąpił wzrost infekcji o 63%
  • Telefony stanowiły 85% wszystkich ataków
  • 81% smartfonów zaatakowanych malware to urządzenia z Androidem
  • Pecety z Windowsem stanowią jedynie 15% wszystkich urządzeń, których dotyczy powyższy problem i jest to spadek o 7 punktów procentowych względem analogicznego okresu ubiegłego roku

Wpisy o malware

Zachęcam również do przeczytania naszych ostatnich wpisów o malware:

źródło: nokiapoweruser, pulsesecure, gdatasoftware


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x