ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Nigdy nie sądziłem, że Asusy tak bardzo mi się spodobają

Autor: Kamil Lewicki Kategoria: Artykuły

Z Asusami mam ten problem, że jak jest ładny to kosztuje tyle, że mógłbym za niego kupić równie ładny, lecz do tego mocniejszy i pewniejszy sprzęt. Nie twierdzę, że smartfony tej marki są złe. Po prostu w pewnym budżecie warto spojrzeć szerzej i poddać nasz wybór surowej analizie. Najnowsze Asusy nie zostały co prawda jeszcze oficjalnie zaprezentowane, lecz już teraz wiemy o nich niemalże wszystko. Tak to bywa z „niekontrolowanymi wyciekami”. Sprawdźmy zatem, co tajwański producent dla nasz przygotował.

Oficjalna prezentacja urządzeń nastąpić już za kilka dni, 17 sierpnia. Wtedy też poznamy cztery modele z serii Zenfone. Będą nimi:

  • Asus Zenfone 4
  • Asus Zenfone 4 Selfie
  • Asus Zenfone 4 Selfie Pro
  • Asus Zenfone 4 Max

Już po samych nazwach można się domyślić targetu dla konkretnego modelu. Jednak rok 2017 pokazuje, że zdobycie klienta wymaga nie lada gimnastyki. Trzeba się czymś wyróżnić. Nie każdy patrzy przecież na parametry techniczne. Są jeszcze takie aspekty, jak estetyka, możliwości fotograficzne czy cena. Zacznijmy zatem badać powyższe cztery modele po kolei.

Asus Zenfone 4 – duży, ładny, lecz niekoniecznie mocny

Model ten pojawi się na rynku w dwóch wariantach. Pierwszy z nich zostanie wyposażony jednostkę Qualcomm Snapdragon 630, drugi natomiast napędzany będzie przez Qualcomm Snapdragon 660. Niezależnie jednak od wersji SoC, czeka na nas 4 GB RAM, układ graficzny Adreno 508 oraz 64 GB pamięci wewnętrznej z możliwością jej rozszerzenia za pomocą karty microSD.

Zenfone 4 oferuje 5,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD wykonany w technologii AMOLED. W kwestii fotograficznej mamy tutaj do czynienia z podwójnym aparatem składającym się z 12- i 8-megapikselowych matryc. Z przodu zaś znajdzie się 8-megapikselowa kamerka selfie.

Bateria w smartfonie będzie mieć pojemność 3300 mAh. Urządzenie obsłuży dwie karty SIM. Pracuje pod kontrolą Androida 7.0 Nougat z autorską nakładką.

Cena – 499 euro, czyli lekko ponad 2000 złotych.

Asus Zenfone 4 Selfie i Zenfone 4 Selfie Pro – czyli społecznościowa pożywka

Zacznijmy od aspektu, który będzie najmniej wyróżnia te dwa modele. Jest nim wygląd zewnętrzny, konkretnie kolorystyka. Model Zenfone 4 Selfie pojawi się wyłącznie w czarnym odcieniu, natomiast Zenfone 4 Selfie Pro trafi na rynek w opcji czerwonej oraz złotej.

Zenfone 4 Selfie napędzany będzie przez Qualcomm Snapdragon 430 w towarzystwie 4 GB RAM i GPU Adreno 505. Użytkownikowi przygotowano 64 GB przestrzeni dyskowej z możliwością jej rozszerzenia. W kwestii fotograficznej otrzymujemy tutaj 16-megapikselowy aparat główny, a także podwójną kamerkę selfie, której główna matryca ma aż 20-megapikseli, natomiast dodatkowa 8 megapikseli. Względem standardowego modeli serii, a więc Zenfone 4 dostajemy miejsce na 2 kart SIM i kartę pamięci. Nie mamy tutaj do czynienia z hybrydowym slotem.

Na pokładzie oczywiście Android 7.0 Nougat. Bateria 3000 mAh. Wyświetlacz taki sam jak wyżej, czyli 5,5-calowy o rozdzielczości Full HD, AMOLED.

Cena – 299 euro, czyli lekko ponad 1300 złotych.

Zenfone 4 Selfie Pro jest modelem mocniejszym, jak zresztą sama nazwa wskazuje. Jednostką napędzającą będzie Qualcomm Snapdragon 625 z 4 GB RAM i GPU Adreno 506. Do tego po raz kolejny 64 GB pamięci wewnętrznej z opcją dołożenia karty microSD.

Na 5,5-calowym ekranie Full HD, AMOLED będziemy mogli oglądać zdjęcia wykonane 16-megapikselowym aparatem głównym oraz podwójną kamerką selfie, której obiektyw główny zaoferuje aż 24 megapiksele, natomiast drugi 5-megapikselowy dołoży wisienkę na torcie w postaci 120-stopniowego pola widzenia. 

Bateria identyczna – 3000 mAh, Android 7.0 Nougat na pokładzie, niehybrydowy dual SIM.

Cena – 399 euro, czyli lekko ponad 1700 złotych.

Asus Zenfone 4 Max – duży, ale niestety słabszy

Zenfone 4 Max będzie niestety najsłabszym modelem z rodziny. 5,2-calowy ekran IPS o rozdzielczości HD (720p) w połączeniu z jednostką Qualcomm Snapdragon 425 i 3 GB RAM nie robi takiego wrażenia, jak bracia. Sytuację ratuje nieco podwójny, 13-megapikselowy aparat główny. Na froncie zaś kamerka selfie ma jedynie 5 megapikseli. Bateria 4100 mAh jest z kolei najpojemniejszą w tym zestawieniu.

Cena – 229 euro, czyli prawie 1000 złotych.

Czekamy na oficjalną prezentację!

To na razie tyle. Pozostaje czekać na oficjalne przedstawienie modeli na konferencji, która odbędzie się już za kilka dni. W tym momencie moim faworytem jest Zenfone 4 Selfie Pro. Ładny design, dobrze zapowiadająca się kamerka selfie, a także przyjazna cena. Jak jednak poradzi on sobie w rzeczywistości powiedzą nam testy.

źródło: WinFuture (1, 2, 3)

Sprawdź najnowsze wpisy