W świecie Androida każdy użytkownik ma wachlarz pełen aplikacji do wyboru. Dotyczy to także przeglądarek internetowych. Część spółek dostarcza własne preinstalowane programy tego typu. U niektórych z kolei można znaleźć Chrome’a jako domyślną aplikację. Do tych pierwszych z pewnością zalicza się producent smartfonów Galaxy ze swoją aplikacją Samsung Internet. Jest ona jednym z wielu udogodnień od Koreańczyków, jakie można znaleźć po pierwszym włączeniu smartfona. Wielu użytkowników może traktować ją jako bloatware i od razu usunąć. Przyznam, że też tak zrobiłem w moim Galaxy S7 Edge, ponieważ aplikacja ta wtedy była słaba. W tym czasie korzystałem tylko i wyłącznie z Chrome, który jest w moim przekonaniu jednak bateriożerny i przy otwarciu kilkudziesięciu kart potrafi zwalniać i lagować. Po długim i nieudanym związku z przeglądarką od Google na kilku smartfonach (Galaxy S7 Edge, Galaxy Note 4, Xperia Z3) stwierdziłem, że czas dać szansę Samsung Internet. Była to bardzo dobra decyzja, ponieważ teraz sądzę jednak, że jest to kompletny program do przeglądania Internetu bez zbędnych dodatków i bajerów, które mogłyby go spowolnić.

Wygląd i działanie


Jeżeli chodzi o design aplikacji to nie oczekujcie zbytnich fajerwerków. Jest prosto i estetycznie. Na górze przeglądarki znajdziemy standardowy pasek wyszukiwania stron. Po jego lewej stronie znajduje się gwiazdka umożliwiająca zaznaczenie ulubionych portali, z kolei w prawej części zobaczymy opcje. Wśród nich znajduje się możliwość uaktywnienia podręcznego kółka na dole ekranu, dzięki któremu można np. udostępnić link czy otworzyć nową kartę. Przy przewijaniu strony do góry pojawia się dodatkowo dolny panel, który umożliwia przegląd kart lub cofnięcie strony. Muszę przyznać że program działa świetnie bez żadnych przycięć nawet jeżeli otworzę 50 kart. Lekkość aplikacji to jej duża zaleta. Niestety wiele przeglądarek polega w tym aspekcie.

Energooszczędność

Samsung Internet to świetna przeglądarka pod względem energooszczędności. Nie zabija ona baterii tak szybko jak na przykład Chrome. Z powodzeniem wystarczy na kilka godzin surfowania po Internecie na LTE. Czas ten oczywiście będzie różnił się w zależności od smartfonu.

 

Synchronizacja z komputerem

 

Dużą zaletą wielu przeglądarek jest możliwość synchronizacji tego, co oglądamy na komputerze z tym co będzie się wyświetlało na telefonie. Pod tym względem Samsung Internet nie ustępuje najlepszym przeglądarkom. Na laptopie na co dzień korzystam z Google Chrome, w którym występuje opcja zainstalowania wtyczki do Samsung Internet. Dzięki niej wszystkie moje adresy oraz zakładki z komputera znajdują się jednocześnie w smartfonie, co oczywiście jest bardzo wygodne.

Samsung Pass

Współgra z Samsung Internet. Dzięki tej usłudze logowanie i surfowanie w Internecie na smartfonie jest jeszcze szybsze! Nie muszę już wpisywać co chwilę haseł na różnych portalach wymagających logowania, bowiem Samsung Pass magazynuje (oczywiście za naszą zgodą) loginy i kody dostępu. Następnie w momencie ponownego otwarcia strony z logowaniem, aplikacja poprosi jedynie o przyłożenie palca do skanera linii papilarnych i gotowe!

Aktualizacje i wersja beta

Przeglądarka internetowa od Koreańczyków jest na bieżąco aktualizowana. Niecierpliwi mogą ściągnąć jej wersję beta, która dostępna jest w sklepie Play. Od teraz również jest ona dostępna dla większości smartfonów z Androidem. Przy okazji pojawił się nowy build o numerze 6.2. Zobaczymy w nim przykładowo upgrade do nowszej wersji Chromium, które jest odpowiedzialne za renderowanie oraz night mode.

 

źródło: androidheadlines

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.