Poznaliśmy kolejne funkcje iPhone’a 8 – pojawiło się również wideo z prototypem

mm Kamil Lewicki Artykuły 2017-08-11

Dwa tygodnie temu doszło do kontrolowanego (bądź też nie) wycieku oprogramowania Homepod. Okazało się, że dzięki kodowi skierowanemu głównie do bezprzewodowego głośnika możemy dokopać się do informacji dotyczących iPhone’a 8. Ba, jest to prawdziwa kopalnia nowinek i rozwiązań technologicznych jakie Apple zamierza wprowadzić do swojego smartfonu. Górnikami są oczywiście deweloperzy. Czego tym razem się doszukali?

Nie ma dnia, by zdążyć zapomnieć o iPhone 8. Dopiero co przedwczoraj dowiedzieliśmy się o nowym sposobie na powiadomieniaa dziś mamy przyjemność poznać kolejne sekrety. Podziękowania należy kierować oczywiście do niezłomnych deweloperów, którzy od dwóch tygodni kopią w kodzie i szukają, czym Gigant z Cupertino może nas zaskoczyć.

Nagrywanie wideo wkracza na nowy poziom – to będzie wysoka półka

Guilherme Rambo, który dał się już poznać przy okazji przecieków z oprogramowania Homepod odkrył fragment kodu odpowiedzialny za nagrywanie wideo. iPhone 8 dostanie kamery, które będą w stanie rejestrować obraz w 240 klatkach na sekundę i rozdzielczości Full HD. To kolejny krok do przodu i usprawnienie względem pozostałych modeli z rodziny, gdyż dotychczas możliwości nagrywania w 240 fps ograniczały się do jakości HD (720p).

Zabezpieczenia biometryczne – jak to z nimi będzie?

Rambo doszukał się również informacji dotyczących zabezpieczenia biometrycznego. Dotychczasowe informacje wskazują nam na porzucenie Touch ID, które przez lata sprawdzało się w smartfonach Apple. iPhone 8 zaoferuje użytkownikom zabezpieczenie w postaci Face ID. Słowem: zamiast palcem telefon będziemy odblokowywać twarzą. Wzmianki w kodzie traktują o różnych wsparciach z zakresu biometrii, lecz na razie nie wiemy nic konkretnego.

Pojawiają się również informacje mówiące o większym wsparciu dla HDR.

Obszar funkcyjny jest nowością, która odmieni sposób korzystania z iPhone’a

Oprogramowanie zdradza nam też, jak to będzie z tym obszarem funkcyjnym, o którym tyle się mówi.

Ekran ma pokrywać cały frontowy panel, a dolna cześć zostanie przekształcona w wirtualny obszar funkcyjny. Jest to jedna z największych, a zarazem najciekawszych nowości. Informacji o jego działaniu doszukał się Steve Troughton-Smith. Przycisk Początek wyświetlany w nowym iPhonie na ekranie będzie można poddać modyfikacji – od nas zależeć będzie jego wielkość, a także to czy w ogóle zostanie ukazany.

Deweloper przygotował dla nas również grafikę przedstawiającą miejsca, w których ekran iPhone’a 8 będzie zaokrąglony. Ona również powstała na bazie danych wyciągniętych z oprogramowania Homepod (iOS 11.0.2).

iPhone’owe prototypy na wideo

Na koniec warto poświęcić kilka minut na zobaczenie filmiku autorstwa Danny Winget. Potraktujcie je jednak jako ciekawostkę, gdyż ukazany na nim iPhone 8 i iPhone 7s Plus to oczywiście prototypy powstałe na podstawie wcześniejszych przecieków i renderów.

Prezentacji najnowszych iPhone’ów spodziewajmy się już za kilka tygodni. Dokładną datę prezentacji poznamy na około dziesięć dni wcześniej.

źródło: Twitter, YouTube • Marucins

  Jak dla mnie filmy slomo to wieka zagadka.
  Weźmy na przykład telefony z Androidem. Niby takie samo SoC a jedne mają 120 inne 240 a jeszcze inne 960. Dalej mamy dźwięk – jedne go mają inne nie.
  Istny syf.

  • Henrar

   Bo częstotliwość nagrywania wideo nie zależy tylko od SoC, ale też od matrycy. 960FPS u Sony było możliwe, bo na matrycy jest dodatkowa pamięć.

   • Marucins

    A dźwięk?
    Nie powiesz że telefon z szybką pamięcią wewnętrzną nie ogarniają zapisu video + audio nawet w 120 kl/s.

 • Darkness

  Ale ten iPhone 8 jest brzydki… Ułożenie aparatu + te wycięcie z przodu, jak dla mnie tragedia.

 • Rincewind

  To będzie piękne:D Tyle lat miłośnicy Apple mówili jak bardzo porąbanym pomysłem jest odblokowywanie telefonu twarzą w Samsungu. Czepiali się nie tyle wykonania co samej koncepcji… A teraz Ci sami ludzie będą piać z zachwytu:D Szykują się tony taniej rozrywki.

  • Henrar

   Wszystko fajnie, pięknie, ale z tego co tu widać, to ten system będzie o wiele bardziej zaawansowany niż to, co wymyślił Samsung (chociażby rozpoznawanie twarzy, gdy telefon leży na stole).

   • Rincewind

    No to co? Przecież sama idea była „idiotyczna” a nie jej wykonanie. Nagle zmądrzała?

    • Router

     Idea nie była idiotyczna tylko to śmieszne wykonanie samsunga.

     • Rincewind

      To dziwne, bo czytałem co innego jeszcze zanim Samsung to wprowadził.

     • Router

      Nie wiem co czytałeś, ale ta funkcja jest ok, o ile by działała dobrze. Bo to co jest w samsungu to delikatnie mówiąc badziew mało praktyczny. Jeśli w iPhone będzie to działać zawsze i wszędzie to będzie bardzo dobrze. Grunt to nie celować telefonem do twarzy i aby działało również w słabych warunkach oświetleniowych.

     • Rincewind

      Ja wiem co czytałem i to mi wystarcza aby teraz szydzić z ludzi, którzy nagle się tym zachwycają. A pomysł nadal jest słaby: nawet jeśli rozwiążą kwestię nocy to już widzę jak ktoś w zimę ściąga czapkę i rozkręca szalik z ust aby z telefonu móc skorzystać.

     • Router

      Zima czapka, szalik to jasne, że nie zadziała, choć kto wie. Apple poprawia od wielu lat to co inne firmy psują. Przykład TiD. Zawsze będzie można zapewne z tego skorzystać. Wszystkiego dowiemy się we wrześniu/październiku jak już trafi iP8 w moje ręce.

     • Rincewind

      Ja wiem. Nie wierzę w magię i to wystarczy aby wiedzieć. A jeśli coś w zimę nie działa to jest bezużyteczne w naszym klimacie.

     • Henrar

      W rękawiczkach czytnik też nie działa. Więc?

     • Rincewind

      Tak jak i dotyk

  • Brujo

   Ja nie powiem co mówili fanboye Samsunga o czytnikach z tyłu i navbarach 😂

   • Rincewind

    Też takie głupoty pieprzyli.

   • cherrz

    Ale przecież nadal praktycznie wszyscy uważają czytnik z tyłu za minus.

  • Marucins

   To ty nie wiedziałeś że tak to z nimi jest?

   Gdyby Jobs kazał robić MacBooki z ekranami do góry nogami, to też paru by się porzygało, ale już za tydzień dziwiliby się jak można było do tej pory oglądać tekst czy zdjęcia inaczej 😉

   • Rincewind

    To trochę smutne mimo wszystko

    • Marucins

     Niestety ale prawdziwe.
     Tam jest coś z sekty.

 • jendrush

  No i to mi się podoba, może wreszcie coś się ruszy z aparatami. Liczyłem właśnie, że w S8 będzie coś w rodzaju 4K 60FPS, 1080p 240FPS, 720p 480FPS i np. VGA 960FPS. Tymczasem dostaliśmy to samo co w S7. Apple zrobi to i Samsung będzie musiał.

  • Janusz Kopyto

   Samsung to zrobił, Apple niechętnie się podporządkowuje.

   • jendrush

    Samsung ma kamerę o takich parametrach jakie napisałem? Ja kojarzę, że ich procesor to obsługuje, ale w aparacie nie ma tych możliwości.