ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Oto Google Play Protect! Jedno zmartwienie mniej dla ponad miliarda użytkowników

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych to priorytet dla każdego, szanującego się producenta oprogramowania. Smartfony, tablety, a nawet smartwatche stały się naszym drugim portfelem, dowodem osobistym i dostępem do wielu prywatnych kont, których z pewnością nie chcielibyśmy strać. Tymczasem zagrożenia pojawiają się nie tylko w tłocznej komunikacji miejskiej, gdzie możemy stracić telefon, ale również w przypadku różnych aplikacji pochodzących nawet z pewnych źródeł takich jak sklep Play.

Jednak Google wciąż pracuje nad rozwojem bezpieczeństwa, aby być krok przed wszelkimi zagrożeniami, zanim te zainfekują ogromną liczbę urządzeń. W tym celu dzisiaj ogłoszono usługę Play Protect, której zadaniem jest ochrona użytkownika przed niebezpiecznymi aplikacjami, stronami internetowymi czy też zgubieniem smartfona lub tabletu. Nie mogło zabraknąć wzmianki o maszynowym uczeniu się, poprzez skanowanie całego systemu razem z aplikacjami.

„Jedno zmartwienie mniej dla ponad miliarda użytkowników”

Tym hasłem Google przedstawia Play Protect. Usługa nie będzie ograniczać się wyłącznie do kontroli urządzenia. Już teraz pozwala dokonać wyboru poprzez stosowną informację w sklepie Play, która będzie wyróżniała przeskanowane i bezpieczne programy. Oprócz tego, w skład Play Protect wchodzą:

  • aktywne skanowanie urządzenia w celu znalezienia niebezpiecznych aplikacji;
  • wyszukiwanie lokalizacji urządzenia, co znamy za sprawą „Znajdź moje urządzenie”;
  • funkcja „Bezpieczne przeglądanie w Chrome”.

„W trosce o Twoje bezpieczeństwo codziennie skanujemy 50 miliardów aplikacji”


Amerykanie podkreślają, że weryfikacja aplikacji odbywa się nie tylko podczas ich wdrażania do sklepu, ale również po instalacji na urządzeniach. Tym sposobem firma jest w stanie się dowiedzieć, czy dany program nie pobiera dodatkowo niebezpiecznego kodu, który mógłby zagrozić bezpieczeństwu naszych prywatnych danych. Jeśli Google jest pewne danego tytułu to w jego karcie w sklepie pojawia się informacja, jak na poniższym zrzucie ekranu:

„Kontrola w zasięgu ręki, nawet gdy nie masz urządzenia przy sobie”

Powyższym sloganem, Google przypomina o istnieniu usługi „Znajdź moje urządzenie”. Pozwala ono na lokalizację szukanego smartfona, włączenie dźwięku, zablokowanie dostępu specjalnym kodem lub – w ostateczności – wyczyszczenie pamięci. Wszelkie szczegóły znajdziecie pod następującym linkiem: Klik! Jednak już możecie wpisać „Znajdź mój telefon” w wyszukiwarce na komputerze czy gdziekolwiek indziej, a pokaże Wam się lokalizacja smartfona. Oczywiście uprzednio należy zalogować się na odpowiednie konto Google, które również zsynchronizowane jest z szukanym urządzeniem.

Oczywiście największą nowością jest aktywne skanowanie urządzenia, gdyż Chrome od dawna ostrzegał przed podejrzanymi witrynami, sugerując opuszczenie ich. Podobnie wygląda sytuacja z lokalizacją urządzenia. Niedawny przykład złośliwego oprogramowania dostępnego w sklepie Play, dał do myślenia użytkownikom. Skoro teoretycznie najbezpieczniejsze miejsce również może stanowić zagrożenie to skąd pobierać aplikacje? Tym krokiem Google pokazuje, że nawet jeśli programistom uda się uzyskać certyfikat na dany tytuł to wciąż jego praca wciąż będzie monitorowana po instalacji.

Więcej szczegółów oraz opis Play Protect znajdziecie na następującej stronie: Klik! Oczywiście u wszystkich od razu zmiany nie będą widoczne. Tradycyjnie Amerykanie udostępniają nowości falami, ale jeden z naszych Czytelników, którego zrzuty ekranu możecie powyżej oglądać, już może czuć się bezpieczniejszy.

Linkyop, dzięki za informacje!

Sprawdź najnowsze wpisy